Jak znaleźć wartościową ksiażkę dla dziecka? Oto kilka wskazówek

Na rynku jest ich całe mnóstwo. Jak wybrać tę, która faktycznie będzie wesprze rozwój dziecka?
Jak znaleźć wartościową ksiażkę dla dziecka? Oto kilka wskazówek
fot. Annie Spratt / Unsplash
25.11.2019
Katarzyna Lemanowicz

Książka to idealny prezent, który z pewnością ucieszy twoją latorośl. Warunek – musi być odpowiednio dopasowana. Mamy na myśli zarówno wiek dziecka, jak również jego zainteresowania. Na książki dla dzieci należy spojrzeć przez pryzmat wyobraźni i funkcjonalności. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na zastanowienie się nad danym tytułem, niż kupowanie tych pozycji, które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem. Bardzo duży wybór książek dla dzieci znajdziesz na: www.tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html.

 

Książki dla dzieci mogą stać się ich przyjaciółmi

Tak jak dziecko ma swoją ulubioną zabawkę, tak też może mieć książeczkę, bez której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia lub jego zakończenia. Nic dziwnego. Dla dzieci książki są cenną skarbnicą wiedzy o otaczającym świecie, a także o emocjach, jakie mu towarzyszą. Książki dla dzieci są bodźcami, które zmuszają je do działania w rozwoju mowy, stawianiu pierwszych kroków w samodzielnym podejmowaniu decyzji czy w zrozumieniu drugiego człowieka. Są oknem na rzeczywistość. W wielu kwestiach przynoszą odpowiedzi na trudne pytania, w innych bawią do łez lub zmuszają do refleksji. Są świadkami sukcesów i porażek, mogą być bardzo dobrymi przyjaciółmi na lata.

 

Wybór książek dla dzieci nie jest łatwy

Stajesz w księgarni. Twoim oczom ukazuje się wiele półek, na których ustawiono w rzędach książki dla dzieci. Które wybrać? Czym się kierować? Czy tym, że ich okładka zachęca do zajrzenia do środka, czy może tym, że napisała je jedna z gwiazd czy celebrytek? A może wydało je znane wydawnictwo lub też po prostu kupili ją swoim dzieciom twoi znajomi?

 

Zobacz także: 10 najczęstszych błędów w wychowaniu dzieci

 

Kieruj się wiekiem dziecka

Maluchy w wieku 0-3 lat zapewne mogą zainteresować pozycje, które wpływają na bodźce wzrokowo-słuchowe. Bardzo ważną rolę odgrywają materiały, z jakich zostały wykonane. Ostatnio pojawia się np. coraz więcej książek sensorycznych. Dzieciaki z ich pomocą poznają różne faktury, tekstury, dźwięki. Uczą się kolorów, rozwijają wyobraźnię.

W przedziale wiekowym 3-5 lat dobrze mogą sprawdzić się książki interaktywne. Te angażują maluchy nie tylko samym tekstem, ale także ciekawymi ilustracjami. Nieco starsi mali czytelnicy mogą sięgnąć po książeczki dla dzieci, które pobudzą ich kreatywność. Na rynku dostępnych jest wiele publikacji, które umożliwiają dziecku spojrzenie na proste przedmioty z zupełnie innej strony.

Dzieci w wieku szkolnym może zainteresować książka, która buduje napięcie, pobudzając ich ciekawość. Warto przy tym pamiętać, że nic nie edukuje, jak publikacje niosące ze sobą jakieś głębsze przesłanie, które zmusza do refleksji. Książki z morałem będą dla ciebie świetnym pomocnikiem w wychowaniu dziecka.

 

Druga sprawa:  indywidualne preferencje małego czytelnika

Mimo to, na pewno nie zaszkodzi wprowadzenie do jego świata elementu zaskoczenia poprzez zakup książki, która stanie się dla niego zupełnie nowym odkryciem. Najważniejsze jest to, aby nie zmuszać dzieci do czytania, a odpowiednio je nim zainteresować. Jest na to wiele sposobów, chociażby codzienne rytuały w postaci czytania do snu. Nie tylko staje się to miłą częścią dnia, która zbliża cię do dziecka. Jest też okazją do chwili wspólnego odpoczynku.

 

Artykuł powstał we współpracy z księgarnią internetową Tantis.pl

 

Materiał promocyjny

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie