10 najdziwniejszych rzeczy, jakie robią noworodki. O tym mogą nie wiedzieć świeżo upieczone mamy

To zupełnie normalne przypadłości, które nie powinny być powodem do niepokoju.
10 najdziwniejszych rzeczy, jakie robią noworodki. O tym mogą nie wiedzieć świeżo upieczone mamy
fot. unsplash
12.11.2019
Katarzyna Lemanowicz

Urodzenie dziecka jest jedną z najbardziej ekscytujących, ale jednocześnie najstraszniejszych rzeczy w życiu kobiety. Dlaczego najstraszniejszych? Ponieważ, gdy zostaje się mamą po raz pierwszy, nie jest się świadomym pewnych zachowań maluszka, a każdy podejrzany ruch wywołuje w nas niepokój, a nawet panikę. W rzeczywistości określone zachowania noworodków są zupełnie normalne i nieszkodliwe. Oto 10 najdziwniejszych rzeczy, o których powinna wiedzieć każda mama.

Zobacz też: Polskie imiona, które świetnie sprawdzą się także za granicą. Każdy je zrozumie

10 dziwnych przypadłości noworodków

fot. unsplash

1. Mogą przestać oddychać do 10 sekund

Jeżeli zauważysz małe ubytki w oddychaniu u swojego maluszka, wiedz, że to powszechne i zupełnie normalne. Pediatrzy wyjaśniają, że w pierwszych miesiącach życia oddech noworodków jest niewyrównany i może przyspieszać i zwalniać naprzemiennie. Zdarza się również, że dziecko całkowicie traci oddech nawet do 10 sekund, ale tym również nie należy się przejmować. Jest to część normalnego rozwoju określanego jako "okresowe oddychanie" i mija wraz z wiekiem. 

2. Śpią z otwartymi oczami

Może wydawać się to alarmujące i wręcz przerażające, jednak spanie z otwartymi oczami nie jest oznaką zaburzenia snu ani czymś poważniejszym. Tak właśnie śpią noworodki, a 50% ich snu stanowi tzw. aktywny sen. Aktywny sen oznacza, że noworodki wyglądają na niespokojne, kopią i chrząkają bez przebudzenia i dlatego też śpią z otwartymi oczami. Aktywny sen jest bardzo ważny w rozwoju noworodka, ponieważ pobudza rejony mózgu odpowiedzialne za naukę.

3. Mogą ulewać nosem i sprawiać wrażenie, jakby się dusiły

Najgorszym koszmarem każdego rodzica jest zadławienie u dziecka. To kolejna przypadłość noworodków, która połączona z ulewaniem przez nos nie powinna być powodem do paniki. W rzeczywistości lekarze wyjaśniają, że zdrowe noworodki mają trudność z udławieniem się, ponieważ chroni je odruch wymiotny. fot. unsplash

4. Cały czas kichają

Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko kicha dość często, nie zakładaj od razu, że się przeziębiło. U takich maluchów to zupełnie normalne i nie jest powodem do zmartwień.

5. Odrzucają niespodziewanie rączki na boki

Dziecko smacznie śpi, a w pewnym momencie energicznie odrzuca rączki na boki i po chwili wraca do pozycji wyjściowej? To tzw. odruch moro, który jest oznaką, że dziecko się przestraszyło. Jest to normalna reakcja na niespodziewany bodziec, np. gwałtowne kichnięcie czy uderzenie w podłogę. Powinien on ustąpić do 6 miesiąca życia.

6. Głośno śpią

Wydawanie dziwnych i głośnych dźwięków podczas spania jest kolejną przypadłością, która nie powinna być powodem do niepokoju. W pierwszych miesiącach życia dzieci oddychają wyłącznie przez nos, który jest bardzo malutki i wąski. Stąd pojawiają się wszelkie szmery. fot. unsplash

7. Mają opuchnięte miejsca intymne

Nie przejmuj się, jeśli w okolicach narządów intymnych zauważysz opuchliznę. Jest to spowodowane naturalnym procesem przeciskania się przez kanał rodny, długotrwałym porodem bądź hormonami. Obrzęk powinien ustąpić w ciągu dwóch tygodni.

8. Mają luźny stolec

Luźny stolec, który może wyglądać jak biegunka jest zupełnie normalny. Kiedy dzieci karmione są wyłącznie mlekiem właśnie w taki sposób wydalają swój pokarm. 

9. Mogą mieć wypryski na twarzy

Między drugim a szóstym tygodniem życia u noworodków może występować trądzik. Prawdopodobnie powstaje on w wyniku stymulacji gruczołów potowych przez hormony matki lub reakcji zapalnej na drożdże, które mogą kolonizować się na skórze dziecka. Trądzik ustąpi samoistnie, warto jednak nawilżać skórę bezzapachowym i hipoalergicznym balsamem dla dzieci.fot. unsplash

10. Mają pulsujące miejsce na głowie

Mowa oczywiście o ciemiączku. Występuję u każdego dziecka i jest nieskostniałym spojeniem łączącym kości czaszki, wypełnione błoną łącznotkankową. To zupełnie normalne, że ciemiączko pulsuje i jest bardzo miękkie w dotyku. 

Zobacz też: Podzielił się wskazówkami, jak pomagać żonie po porodzie. Kobiety okrzyknęły go bohaterem

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie