Te imiona dla dzieci to kwintesencja szyku i klasy. Zakochasz się w nich

Brzmią wyjątkowo szlachetnie.
Te imiona dla dzieci to kwintesencja szyku i klasy. Zakochasz się w nich
Fot. iStock
12.10.2019
Katarzyna Lemanowicz

Wielu rodziców marzy o takim imieniu dla swojego dziecka, które będzie roztaczać nad nim aurę szlachetności, szyku i elegancji. Wybierają dla swojej pociechy klasyczne imiona, które nigdy nie wyjdą z mody. A jak wiadomo, moda, szyk i elegancja to określenia nierozerwalne z Francją. Z tego powodu coraz więcej rodziców szuka inspiracji dla imienia swojego dziecka właśnie w imionach wywodzących się z języka francuskiego.

Zobacz również: 2019 rok należy do tych imion. W pierwszej połowie były nadawane najczęściej

Poniżej znajdziesz żeńskie i męskie imiona, które cieszą się wielką popularnością we Francji wraz z ich polskimi odpowiednikami. Nie tylko brzmią pięknie, ale mają też wyjątkowe znaczenia i bez względu na zmieniające się trendy nigdy nie wyjdą z mody. Weźmiesz któreś z nich pod uwagę?

Imiona dla dziewczynek 

Joanna (Jeanne) 

To imię jest nie tylko szykowne – to też idealne imię dla silnej, niezależnej i pewnej siebie kobiety. Wystarczy wspomnieć postać Joanny d’Arc, francuskiej bohaterki narodowej i patronki Francji, która poprowadziła Francuzów do zwycięstwa w ważnych bitwach.  

Kamila (Camille) 

Kamila to kolejne imię noszone przez kobiety, które zapisały się w historii. Jedną z nich jest Camille Paglia, amerykańska krytyk sztuki i życia społecznego oraz feministka, oraz Camille Claudel, francuska rzeźbiarka, która pracowała u boku samego Rodina. 

Klara (Clara) 

Imię Klara wywodzi się z łaciny od przymiotnika “clarus” oznaczającego “jasny”, “jaśniejący”, “sławny”. Klara to też główna bohaterka słynnego baletu “Dziadek do orzechów”To imię popularne zwłaszcza w kręgach artystycznych – pod koniec XIX wieku, w czasach rozkwitu bohemy artystycznej, Klara znalazła się w pierwszej 10-tce najpopularniejszych imion. 

 fot. iStock.com

Klementyna (Clementine) 

Jest to żeńska forma francuskiego imienia Klement (Clement). Te imiona wywodzą się od łacińskiego słowa “clemens”, które tłumaczy się jako “delikatny”, “cichy”, “spokojny”, “łagodny”. Klementyna to imię idealne dla indywidualistki, która w życiu kieruje się przede wszystkim swoimi przekonaniami i zawsze nosi głowę wysoko. 

Ines (Ines) 

Jest to imię pochodzenia hiszpańskiego, według niektórych polską formą tego imienia jest Agnieszka. Kobiety noszące to imię są bardzo stanowcze i niechętnie idą na kompromisy. To urodzone intelektualistki, które potrafią całymi dniami zgłębiać nową wiedzę. 

Imiona dla chłopców 

Henryk (Henri) 

W języku francuskim to imię brzmi wyjątkowo pięknie, ale tak naprawdę wywodzi się jeszcze z łaciny. Jego znaczenie brzmi “władca domu”. Nie dziwi więc, że historia wyróżnia tylu władców o tym imieniu, jak np. Henryk VIII czy Henryk Walezy.   

Jakub (Jacques) 

Jakub to imię ponadczasowe w większości języków. Potwierdza to historia, która mówi o wielu słynnych mężczyznach noszących to imię, a którzy odnieśli sukces praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Nie inaczej jest dzisiaj - imię Jakub to obecnie drugie najchętniej nadawane imię chłopcom w Polsce. 

Maksymilian (Maxime) 

To imię, które święci obecnie triumfy we Francji i wcale nas to nie dziwi. Jest wyjątkowo szykowne w obu wersjach, zarówno jako Maksymilian, jak i Maks. To świetny wybór dla bezpretensjonalnego i pewnego siebie chłopca, który wie, czego chce od życia. 

  fot. iStock.com

Oliwier (Olivier) 

Znaczenie tego imienia jest wyjątkowo szlachetne, ponieważ Oliwier tłumaczy się jako “drzewo oliwne”. Swojemu posiadaczowi zapewnia siłę charakteru i kręgosłup moralny.  

Sebastian (Sebastien) 

Jest to imię z historią w tle i nawiązuje do postaci św. Sebastiana. Był on dowódcą przybocznej straży rzymskiego cesarza Dioklecjana. Za wyznawanie nauki Chrystusa został przywiązany do słupa i przeszyty strzałami, jednak nie zginął. Kobieta, która postanowiła go pochować, zauważyła oznaki życia i doprowadziła go do zdrowia. Gdy Sebastian wyzdrowiał, poszedł bezpośrednio do cesarza i zarzucił mu barbarzyństwo w stosunku do chrześcijan. Cesarz w przypływie gniewu kazał go bić pałkami, żeby mieć pewność, iż tym razem Sebastian na pewno zginie. Do dziś Sebastian jest jednym z najważniejszych świętych w Kościele katolickim.  

Zobacz również: Jak dać dziecku na imię, by... zagwarantować mu bogactwo?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie