Zdrowe zęby w ciąży. Jak o nie dbać?

Zdrowe zęby w ciąży to podstawa zdrowia zarówno mamy, jak i dziecka. Sprawdź, jak zadbać o piękny i zdrowy uśmiech!
Zdrowe zęby w ciąży. Jak o nie dbać?
fot. istock.com
28.04.2020

Pewnie nieraz babcia będzie ci powtarzać, że w ciąży nie powinno się leczyć zębów! Skąd to przekonanie? Z mądrości ludowych z czasów babć naszych babć. Ponieważ przetrwało do dzisiaj, medycyna musi walczyć z zabobonami i nieustannie namawiać ciężarne do leczenia zębów. Bo zdrowe zęby w czasie, gdy jesteś w ciąży, mają szczególne znaczenie!

Niska masa urodzeniowa, zakażenia bakteryjne noworodka, a nawet przedwczesny poród mogą być konsekwencją unikania dentysty. Musisz więc zapobiegać, a jeśli się nie uda – to koniecznie leczyć!

Zanim zajdziesz w ciążę, wylecz zęby!

Zanim zaczniesz na poważnie myśleć o ciąży, zaplanuj dokładnie leczenie zębów. Właśnie to jest kluczem do sukcesu! Lekarze często podkreślają, że kobiety jeszcze przed poczęciem dziecka powinny mieć wyleczone wszystkie zęby.

Dlaczego chore zęby mogą mieć negatywny wpływ na ciążę?

Problemy zdrowotne w jamie ustnej utrudniają zajście w ciążę. Jeśli jednak nie zdążyłaś przeprowadzić całościowego leczenia zębów przed zajściem w ciążę, to teraz – skoro już wiesz o dziecku - powinnaś umówić się na wizytę u stomatologa. Bakterie, które wywołują stan zapalny albo choroby jamy ustnej dostają się z zęba przez łożysko do krwiobiegu i mogą zagrażać dziecku. To, co najbardziej może zaszkodzić ciąży przez niewyleczone zęby to utrudniony prawidłowy rozwój, lekkie upośledzenia płodu oraz poród przedwczesny.

Ciąża nie pozostaje bez wpływu na nasze zęby!

Mdłości, wymioty, wzmożona senność i ciągłe przemęczenie utrudniają dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Wszystko to doprowadza nierzadko do erozji szkliwa. Rzadsze i mniej dokładne mycie zębów jest natomiast przyczyną popularnej wśród ciężarnych próchnicy.

Jak dbać o zęby w ciąży?

fot. istock.com

Dodatkowym problemem są wahania hormonalne, które doprowadzają do przejściowych stanów zapalnych dziąseł. Stają się one zaczerwienione i obolałe, a to zniechęca przyszłe mamy do dokładnego mycia zębów.

Ważną kwestią są również ciążowe zachcianki. To, że jesteś w ciąży, wcale nie znaczy, że wszystko Ci wolno. Wolno Ci więcej, ale zjedzenie tabliczki czekolady przed snem bez umycia zębów to raczej średni pomysł.

Kiedy więc powinna się odbyć pierwsza „ciążowa” wizyta u stomatologa?    

Nie ma specjalnej „ciążowej” wizyty w stomatologa. Natomiast umówienie się do stomatologa jest jedną z pierwszych rzeczy, które musi zrobić przyszła mama.

Kobieta w ciąży powinna zgłosić się do dentysty za każdym razem, gdy zauważy coś niepokojącego.

Wizyty kontrolne u kobiet, które spodziewają się dziecka – powinny odbywać się co 6 miesięcy.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie