Czy w ciąży można jeść słodycze

Słodycze w ciąży to temat tabu. Czy jednak na małe co nieco można sobie czasem pozwolić?
Czy w ciąży można jeść słodycze
fot. istock.com
29.04.2020

Jak ochota na słodkie, to na pewno będzie dziewczynka! A jeśli nawet nie dziewczynka, to pewnie i tak aż cię skręca na samą myśl o słodyczach! Znamy to dobrze. W ciąży często zmienia się smak. Kobiety narzekają, że nie mogą powstrzymać chęci na batony, inne z kolei mogłyby nieustannie jeść lody. A jak to właściwie jest? Czy słodycze rzeczywiście mogą zaszkodzić ciężarnej?

Odpowiednia waga

To nie jest tak, że w ciąży możesz tyć bez ograniczeń. Przeciwnie - nadmiar kilogramów może utrudnić poród. Najlepiej się nie objadać. Nawet jeśli prawdą jest, że powinno się jeść za dwoje, to nie ma takiej diety, która uprawniałaby cię do jedzenia codziennie całej tabliczki czekolady! Poza tym też warto przemyśleć następstwa obżarstwa - pamiętaj, że za rok będziesz chciała koniecznie zrzucić ciążowe kilogramy, a słodycze raczej wspomagają ich nagromadzenie.

Dlaczego ciężarne mają ochotę na słodycze?

Ponieważ słodycze to najlepszy pomysł na ciążowe smutki. Endorfiny skaczą jak szalone, a słodycze poprawiają nastrój, sprawiają radość i dają błogie uczucie przyjemności. Szybko też potrafią zaspokoić nagły głód, który często przydarza się kobietom w ciąży.

Czy w ciąży można jeść słodycze?
fot. istock.com

Dlaczego słodycze bywają niebezpieczne dla ciężarnych?

Niektóre słodycze zawierają w sobie duże ilości kwasów tłuszczowych typu trans. Są one niebezpieczne, ponieważ nierzadko mogą przyczyniać się do różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych płodu. Poprzez nadmierne spożywanie słodyczy pozbawiamy nasz organizm cennych mikroelementów, co może być przyczyną wielu chorób, takich jak cukrzyca ciążowa, zatrucie ciążowe, wysokie ciśnienie krwi czy niedobór potasu w organizmie. Dodatkowo naszemu organizmowi cukier nie służy aż tak bardzo jak mogłoby się wydawać, więc nie ma sensu przesadzać. Poza tym w większości słodyczy jest aż nadto oleju palmowego, którego negatywne konsekwencje z pewnością są ci znane.

Co zamiast słodyczy?

Jedzenie słodyczy nie jest kategorycznie zabronione. Wprost przeciwnie - nie ma co się katować! Jeśli masz ochotę na czekoladę, to zjedz czekoladę, tylko uwaga - kilka kostek gorzkiej, a nie tabliczkę mlecznej czy białej! Często jednak ochota na słodycze przychodzi wówczas, gdy w organizmie jest za mało węglowodanów. Zamiast więc sięgać po batona, spróbuj najpierw orzechów - jeśli po orzechach i bakaliach nadal będziesz miała ochotę na batona, to znaczy, że masz po postu ciążowe zachcianki i wtedy już po prostu musisz ulec pokusie!

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie