Jakie witaminy przyjmować w ciąży?

Zdrowa dieta w okresie ciąży nie tylko korzystnie oddziałuje na stan zdrowia przyszłej mamy, ale ma także niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój płodu.
Jakie witaminy przyjmować w ciąży?
fot. istock.com
05.05.2020

Nie zawsze jednak wraz z pożywieniem można dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dlatego codzienny jadłospis należy uzupełnić o preparaty witaminowe. Sprawdź, jakie suplementy są zalecane kobietom w ciąży.

Jakie witaminy przyjmować w ciąży?

W tym szczególnym czasie znacząco wzrasta zapotrzebowanie na niektóre substancje, m.in. na cholinę, kwas foliowy, witaminę D3 i DHA, dlatego suplementacja może okazać się koniecznością. Regularne przyjmowanie preparatów witaminowych pomoże uniknąć niedoborów, które często odbijają się niekorzystnie nie tylko na stanie zdrowia ciężarnej, ale i na rozwoju dziecka.

#1 Foliany

Odpowiedni poziom folianów w organizmie kobiety warunkuje prawidłowy rozwój płodu: zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej, rozszczepu wargi i podniebienia, a nawet zespołu Downa. W przypadku zaburzeń metabolizmu folianów może dojść do pojawienia się wielu powikłań ciążowych, np. poronienia, zahamowania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu czy stanu przedrzucawkowego.

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dzienna dawka folianów powinna zależeć przede wszystkim od tego, czy u kobiety stwierdzono niskie, czy wysokie ryzyko wystąpienia wad płodu i powikłań ciążowych.

W zależności od poziomu ryzyka zalecana dobowa dawka folianów wynosi:

  • dla grupy niskiego ryzyka: 0,4 mg,
  • dla grupy pośredniego ryzyka (czyli kobiet, które cierpią m.in. na cukrzycę przedciążową, otyłość czy niektóre choroby układu pokarmowego i u których najbliższych krewnych występowały wady płodu): 0,8 mg (w tym aktywne foliany i witamina B12),
  • dla grupy wysokiego ryzyka (kobiet, u których rodziców lub potomstwa występowały wady cewy nerwowej): 5 mg (w tym aktywne foliany i witamina B12) w okresie przedkoncepcyjnym i w I  trymestrze oraz 0,8 mg w pozostałych okresach ciąży.

W związku z tym, że codzienna dieta tylko częściowo zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na foliany, konieczna jest suplementacja. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by preparat dostarczał optymalnej dawki kwasu foliowego – najlepiej wraz z witaminą B12Warto pamiętać, że przyjmowanie kwasu foliowego należy rozpocząć jeszcze w okresie przedkoncepcyjnym. 

#2 Cholina

Cholina (witamina B4), mimo że odgrywa bardzo ważną rolę w okresie ciąży, nadal jest niedoceniana. Świadczą o tym chociażby statystyki: szacuje się, że problem niedoboru tego składnika może dotyczyć nawet 90% kobiet.

Suplementacja witamin w ciąży

fot. istock.com

Odpowiedni poziom choliny w organizmie ciężarnej:

  • zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej płodu,\
  • ogranicza ryzyko uszkodzeń DNA,
  • wspiera prawidłowy rozwój struktur mózgu płodu,
  • zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u przyszłej mamy stanu przedrzucawkowego,
  • korzystnie wpływa na funkcjonowanie jej wątroby.

Zgodnie z rekomendacjami amerykańskiego Institute of Medicine dzienne zapotrzebowanie na cholinę u kobiet w ciąży wynosi 450 mg. Tymczasem wśród Polek średnie dzienne spożycie tej witaminy ogranicza się do 379 mg. Aby pokryć dobowe zapotrzebowanie wyłącznie dietą, należałoby spożyć ok. 2 kg szpinaku lub 1,5 kg tuńczyka – nie jest to realne, dlatego lekarze zalecają przyjmowanie choliny. Preparaty ją zawierające są obecnie często polecane przyszłym mamom.

#3 Witamina D3

W organizmie człowieka dochodzi do biosyntezy witaminy D3 pod wpływem promieni słonecznych. Proces ten powinien pokryć nawet do 100% zapotrzebowania organizmu – warunkiem jest niestosowanie kremów z filtrem UV i co najmniej 30-minutowa ekspozycja na słońce. Jednak konieczność ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem oraz unikania nadmiernego opalania sprawiają, że od lat zauważalne są niedobory witaminy D3 – szczególnie u kobiet w ciąży.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobiety ciężarne oraz karmiące powinny przyjmować witaminę D3 w dawce 2000 IU na dobę. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń gospodarki mineralno-wapniowej i fosforowej, czego skutkiem jest osteopenia, a następnie osteoporoza. Ponadto zbyt niski poziom tej witaminy w organizmie może zwiększać ryzyko cukrzycy ciążowej oraz skutkować pojawieniem się poważnych powikłań na skutek waginozy bakteryjnej.

Biorąc pod uwagę wytyczne ekspertów, należy szukać preparatów z choliną, folianami i witaminą B12 dostarczających optymalne dawki tych substancji. Dobrym rozwiązaniem może okazać się m.in. Prenatal UNO – suplement zawierający wyselekcjonowane dawki składników aktywnych, m.in. 125 mg choliny oraz 0,8 mg folianów (kwasu foliowego i jego zmetylowanej formy) wraz ze zmetylowaną postacią witaminy B12. Uzupełnienie suplementacji o preparaty z witaminą D3 może dodatkowo wspomóc prawidłowy rozwój płodu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie