Zgaga w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Co jednak zrobić, gdy zakłóca go powracająca zgaga? Po pierwsze, nie panikować. Takich dolegliwości doświadcza wiele przyszłych mam.
Zgaga w ciąży – jak sobie z nią radzić?
fot. istock.com
21.05.2020

W ciąży twoje ciało doświadcza teraz gwałtownych zmian hormonalnych i fizycznych. To zrozumiałe, że miewa problemy z odpowiednim funkcjonowaniem. Zastanawiasz się, czy możesz przyjmować lek i jednocześnie nie zaszkodzić dziecku?

Zgaga w ciąży - jakie są jej przyczyny

Jeśli jesteś w ciąży, to twój organizm produkuje progesteron, odpowiedzialny za spowolnienie trawienia i zwiększenie ryzyka refluksu. Powoduje je zrelaksowanie zaworu między mięśniami przełyku a żołądkiem. Zgaga to nic innego jak przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku. Objawami zgagi w ciąży są powracające piekące bóle w gardle i klatce piersiowej. Pamiętaj, że twoja pociecha wywołuje nacisk na narządy wewnętrzne, w tym żołądek. Im dziecko jest większe, tym ten nacisk zyskuje na sile. W efekcie cofania się kwasu żołądkowego, odczuwasz refluks żołądkowo-przełykowy. Zgaga i niestrawność mogą pojawiać się przy jedzeniu i to niezależnie od pozycji. Pocieszające jest jednak to, że przykre dolegliwości ustąpią po porodzie. Dziecko nie będzie już wywierać nacisku na żołądek, a więc zniknie przyczyna dolegliwości.

Zgaga w ciąży - co pomaga na tę dolegliwość?

Co na zgagę w ciąży? Bezpieczny lek to taki, który zawiera węglan wapnia i magnezu, występujące w żywności w naturalny sposób. Oznacza to, że działa kompatybilnie z organizmem, nie powodując w nim rewolucyjnych zmian. Preparaty można przyjmować również w czasie karmienia piersią. Twoje dziecko nie powinno mieć w związku z tym dyskomfortu, choć dla pewności zapytaj o jego stosowanie lekarza.

Zgaga w ciąży - jak sobie z nią radzić?

fot. istock.com

Kobiety w ciąży mają swoje zachcianki smakowe. Dostępne są tabletki do ssania z różnymi smakami: owocowe, a nawet miętowe. Bez względu na to, jaką się wybierze, nie będzie to miało negatywnego wpływu na dziecko. Każda z nich działa już po 2 minutach, dzięki czemu szybko zwalcza niestrawność. Zgaga w ciąży przestaje być problemem. Aby wyeliminować ryzyko zatrzymania się leku w gardle, tabletki nie są przeznaczone do połykania. Należy je wyłącznie ssać i cieszyć się smacznym zwalczaniem niestrawności.

Zobacz więcej: Czy wiesz, że matki pracują więcej niż osoby będące na etacie?

Zgaga w ciąży - czy jej leczenie jest bezpieczne?

Można używać preparatów z apteki pod warunkiem, że skonsultuje się to ze swoim lekarzem. Należy pamiętać by nie przyjmować dużych dawek przez długi czas oraz by stosować się do zaleceń opisanych w ulotce. Najlepiej, jeśli będzie się zażywać jednorazowo jedną lub dwie tabletki. Pod żadnym pozorem nie należy przekraczać 11 tabletek w ciągu dnia! Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości związane ze składem preparatów lub ich wpływem na dziecko, należy udać się do lekarza.

Tabletki na zgagę dla kobiet w ciąży mogą pomagać także w niestrawności, wzdęciach, nudnościach, nadmiernym odbijaniu się, uczuciu ciężkości lub pełności w brzuchu. Uogólniając, wspomagają procesy trawienne. Nie możesz ich jednak używać, jeśli cierpi się na ciężką niewydolność nerek, hiperkalcemię, kamicę nerkową z kamieniami zawierającymi osady wapniowe, hipofosfatemię. Przeciwwskazaniem jest także alergia na jakikolwiek składnik preparatu.

Zgaga w ciąży - kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza?

Jeśli jesteś w ciąży, to musisz mieć na uwadze, że każda ingerencja w organizm wpływa też na dziecko. Leki mogą na nie różnie działać, dlatego koniecznie rozważ wszystkie za i przeciw przed przyjęciem specyfiku. Możesz poradzić się farmaceuty, to lekarz powinien nadzorować wszystkie Twoje poczynania związane ze zdrowiem.

Jeżeli objawy będą się nasilać, konieczna jest wizyta u lekarza. Zaalarmować powinien Cię stały dyskomfort lub następujące objawy: stolce zabarwione krwią lub czarne, spadek wagi, trudności w przełykaniu. Nie można bagatelizować stanu, jeśli dostrzegasz u siebie któreś z tych dolegliwości. Pamiętaj! Zdrowie jest najważniejsze, a w przypadku ciąży zależy od Ciebie jeszcze jedna, do tego ukochana osoba – dziecko.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie