Czym jest amnezja ciążowa?

Wiele ciężarnych skarży się na takie dolegliwości.
Czym jest amnezja ciążowa?
fot. istock.com
26.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest amnezja ciążowa;
  • jak diagnozować amnezję ciążową;
  • czym jest pregnezja;
  • jak leczyć amnezję ciążową.

Niekiedy się mówi, że "ciąża wyżera mózg". Jeśli jesteś już mamą, to znasz to najpewniej z autopsji. Nagle pojawiają się problemy z koncentracją, zaczynasz zdanie i nie masz pojęcia, co chciałaś powiedzieć, jesteś zapominalska i rozkojarzona.

Amnezja ciążowa - czy to wina hormonów?

Naukowcy przekonują, że mózg kobiety się nie zmienia w trakcie ciąży, a wszystkie powyższe problemy wynikają ze zmian hormonalnych. W trakcie ciąży wzrasta poziom progesteronu i estrogenu, a te wpływają na neurony, które mogą mieć problemy z przetwarzaniem informacji. W rezultacie, ciężarna może być rozkojarzona i mieć problemy ze skupieniem uwagi.

Pregnezja, czy inaczej amnezja ciążowa, od dawana jest obiektem badań, jednak nadal oficjalnie nie potwierdzono tego zjawiska. Termin ten nie funkcjonuje w podręcznikach medycznych ani w książkach opisujących zmiany zachodzące w czasie ciąży. Istnienia pregnezji nie udało się ostatecznie ustalić, a wyniki badań za każdym razem były sprzeczne. Mnóstwo kobiet oczekujących dziecka  mimo to opisuje stan, w którym zapominają o wszystkim, a kilka miesięcy po porodzie wszystko wraca do normy.

Zobacz więcej: Pandemia otyłości – efekt uboczny COVID 19?

Deficyty uwagi, zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią wydają się raczej skutkami ubocznymi ogromnej pracy, którą kobiece ciało włoży w donoszenie, urodzenie i zajmowanie się małym dzieckiem. Niektórzy twierdzą, że taki "tryb" organizmu po prostu pozwala skoncentrować się przede wszystkim na dziecku, a nie zajmować się innymi, "mniej istotnymi rzeczami".

 Jak poradzić sobie z brakiem koncentracji w ciąży?

Najlepiej uprościć sobie życie. Zapisuj i notuj sprawy, jakie miałaś do załatwienia, rób listy zakupów i działaj krok po kroku. Daruj sobie multizadaniowość, z którą do tej pory byłaś za pan brat. Zwolnij obroty i więcej śpij. Specjaliści potwierdzają, że wpływa to na poprawę koncentracji i pamięci. Warto także do diety dołączyć produkty, które wspomogą twoje szare komórki, jak np. borówki, orzechy, zielone warzyw liściaste czy ryby morskie. Warto także więcej się ruszać i spacerować na świeżym powietrzu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie