Czy można pić kawę w ciąży?

Nadmiar kofeiny może wpływać na płodność.
Czy można pić kawę w ciąży?
fot. istock.com
01.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy można pić kawę w ciąży;
  • jaka jest bezpieczna dawka kofeiny dla kobiety ciężarnej.

Wiele mam ma dość duży dylemat, jeśli chodzi o picie kawy. Jedne mamy dostają mdłości i odrzuca je od kawy, są i takie, które nie mogą sobie odmówić filiżanki ukochanego napoju. Choć kochają ten smak, zaczynają się zastanawiać, czy to najlepszy element diety przyszłej mamy. Okazuje się jednak, że poważnie rozważyć filiżankę kawy powinny także kobiety, które właśnie planują ciążę. Nie od dziś wiadomo, że nadmiar kofeiny może szkodzić, ale jak wpływa to na naszą płodność?

Kofeina a płodność

Zapewne wiesz, że kofeina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu człowiek staje się pobudzony, skoncentrowany i mniej zmęczony psychicznie. Takie "ożywienie" organizmu może jednak niekorzystnie wpłynąć na naszą płodność. Częste spożywanie produktów bogatych w kofeinę może doprowadzić do bezsenności, a tym samym przemęczenia organizmu. Działanie ciągle "w pobudzonym trybie" sprawia, że człowiek jest bardziej wrażliwy na różne bodźce i staje się bardziej nerwowy. W takiej sytuacji stajemy się bardziej podatni na stres, a to nasz główny przeciwnik w staraniach o dziecko. Stres może wpływać na zaburzenia owulacji. Co ciekawsze nadmiar kofeiny może rozluźniać komórki, które tworzą mięśnie gładkie jajowodów, a to może wpływać na transport komórki jajowej z jajowodów do macicy, a tym samym utrudniać możliwość zapłodnienia.

Zobacz więcej: Ile pić wody w ciąży?

Nadmiar kofeiny może także przyczynić się również do rozwoju stresu oksydacyjnego. Takie zachwianie proporcji między szkodliwymi wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami może niekorzystnie wpływać na jakość komórek jajowych, wpływać na ich ilość, może dojść do zaburzenia odżywienia błony śluzowej macicy, a nawet problemów z zagnieżdżeniem się zarodka.

A co z kawą w ciąży?

Istnieją badania, które mówią, że zbyt duża dawka kofeiny jest szkodliwa zarówno dla matki, jak i dziecka. Prawdopodobnie kofeina zakłóca łożyskowy przepływ krwi i upośledza przepływ substancji odżywczych do dziecka. Nadmiar kofeiny może zwiększyć ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową, poronienia lub porodu przedwczesnym. Nadmiar kofeiny nie wpływa korzystnie na zdrowie kobiety w ciąży. Dlaczego? Kofeina niekorzystnie wpływa na układ nerwowy, podnosi ciśnienie krwi, podrażnia żołądek, wywołuje zgagę, mdłości i jest moczopędna, a to sprawia, że z organizmu wypłukiwane są cenne pierwiastki jak magnez, bardzo ważny dla każdej przyszłej mamy i jej dziecka. Lekarze ostrzegają, że nadmiar kofeiny może także wpływać na wchłanianie się witaminy D. Zaburzenia wchłaniania witaminy D prowadzą często do niedoboru wapnia, podstawowego budulca kości rozwijającego się dziecka.

Kawa w ciąży

fot. istock.com

I jeszcze jedna ważna rzecz: nadmiar kawy ogranicza wchłanianie żelaza. Anemia? Tak i bez tego kobiety w ciąży są bardziej narażone na anemię niż przeciętni śmiertelnicy. Jednak, jeśli jesteś kawoszką, nie martw się na zapas.

Bezpieczna dawka kofeiny dla kobiety ciężarnej

Na szczęście ktoś ustalił bezpieczną dawkę kofeiny w ciąży. To 200-300 mg na dobę, czyli 2-3 filiżanki niezbyt mocnej kawy. Zawartość kofeiny w filiżance może być różna. Wszystko zależy od stopnia uprażenia i zmielenia ziaren kawy, ilości użytej kawy na porcję i sposobu parzenia.

W 160 ml (czyli jednej filiżance) mocnego naparu kawy mielonej, jest około 74 mg kofeiny. W 160 ml kawy rozpuszczalnej jest 117 mg kofeiny. Jeśli Twoja filiżanka jest większa, mieści się w niej 190 ml kawy parzonej, to jest w niej 85 mg kofeiny. Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, jej źródłem jest także herbata, kakao, czekolada, napoje energetyczne. Możesz spróbować zamienić swoją kawę na kawę zbożową. Jeśli nadal potrzebujesz aromatycznej kawy, dodaj do niej mleka, gdyż ono równoważy kwasotwórcze działanie kofeiny. W ciąży najlepiej pić kawę z ekspresu (to jeszcze jeden argument za tym, żeby go nie wyrzucać). Parzenie po turecku lub instant sprawia, że w kawie znajduje się więcej kofeiny i szkodliwych substancji.

Pamiętaj, że kofeina jest także w kawach mrożonych, czy innych schłodzonych napojach kawowych. Zwróć szczególną uwagę na produkty, które mogą ją dodatkowo zawierać np. czekoladę czy herbatę. Całkowicie wyeliminuj energetyki.

SONDA
Czy pijesz/piłaś kawę w ciąży?
Czy pijesz/piłaś kawę w ciąży?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.04.2021 09:36
Nie miałam ochoty na kawę w ciąży, najwięcej piłam mineralnej cisowianki i świeżo wyciskanych soków. Nawet polubiłam ten z buraka, który dostarczał mi dużo żelaza.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie