Czy dziecko myśli w życiu płodowym?

Wiele kobiet w ciąży, czując ruchy maleństwa, zastanawia się, co dziecko myśli sobie dając kopniaki, czy w ogóle na tym etapie rozwoju mały człowiek może już o czymś myśleć?
Czy dziecko myśli w życiu płodowym?
fot. istock.com
07.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy dziecko myśli w łonie mamy;
  • jak wygląda dzień dziecka w łonie mamy;
  • czy dziecko w łonie mamy rozpoznaje głosy.

Możemy sobie wyobrazić, jak wyglądają dzieci w łonie kobiety, wydają się być szczęśliwe, przytulone do mamy. Dzięki badaniu USG, widzimy maleńkie ciałko i potrafimy powiedzieć, czy jego rozwój fizyczny przebiega prawidłowo. Kobiety w ciąży pytają o więcej, czy ich dziecko potrafi już myśleć, np. co czuje, gdy mama schyla się po zerwanie truskawki z grządki, co myśli o nowym smaku wód płodowych? Czy dziecko kieruje konkretną myśl do mamy: „Zjedz lody zamiast kiełbasy z grilla.” lub „Pospaceruj ze mną i ukołysz mnie do snu”?

Czy dziecko myśli w łonie mamy?

Dziecko już w siódmym miesiącu życia płodowego potrafi rozpoznać głos swojej mamy spośród innych głosów. Poza tym tak maleńkie dziecko posiada zdolność do nauki języka ojczystego. Uczy się rozpoznawać intonację i samogłoskowe dźwięki. Właśnie dlatego dzieciom mieszkającym jeszcze w brzuchu mamy, warto czytać bajki, śpiewać i nucić, włączać muzykę i kołysanki.

Życie płodowe

fot. istock.com

Dzieci w łonie mamy mają absolutną zdolność myślenia

Dzieci w życiu płodowym mają już wszystkie szlaki i połączenia neuronowe, odpowiedzialne za skomplikowany proces myślenia, ale nie potrafią tego wykorzystać tak, jak my dorośli ludzie. Ich zdolność myślenia nie przekłada się na konkretne umiejętności. Można powiedzieć, że „światło jest, ale nikogo nie ma w domu”.  Przez 9 miesięcy dzieci przebywają w ciemnym, ciasnym i wypełnionym hormonami środowisku, jeśli nie śpią w głębokiej fazie snu REM (a wiadomo na pewno, że faza REM występuje od 23 tygodnia ciąży), to przebywają w stanie podobnym do snu. Poruszają się, są aktywne, potrafią połykać wody płodowe, oddawać mocz, próbują coś chwycić, ssać kciuk, ale to wszystko dzieje się jakby podczas snu, wykonują te czynności zupełnie nieświadomie, ich myślenie nie wpływa na to, co robią. Co więcej człowiek nie ma żadnych wspomnień z okresu życia płodowego, które potwierdziłby zdolność mylenia przekładaną na działanie.

Zobacz więcej: Młody ojciec apeluje do innych mężczyzn - "ciało kobiety zmienia się tak bardzo w czasie ciąży i po niej"

Czy dzieci w okresie życia płodowego naprawdę myślą?

Spór nie został jeszcze rozstrzygnięty. Naukowcy nie mają 100% pewności. Ale istnieje pewien zdumiewający fakt. Noworodki tuż po urodzeniu wykazują wzrost hormonów mózgu, które odpowiadają za nasze odczuwanie i emocje. Noworodek zaczyna prawdziwie myśleć i reagować zgodnie z tym, co czuje. Swoje niezadowolenie oznajmia płaczem, jakby dziecko chciało powiedzieć: „Proszę mnie sprawdzić, coś jest nie w porządku”.

Niezależnie od tego, co naukowcy próbują udowodnić, wiele przyszłych mam potwierdza, że lubi myśleć o swoim dziecku i są przekonane, że ich dzieci myślą również o nich. Po narodzinach noworodek rozpoznaje zapach i głos swojej mamy, dlatego tak bezpiecznie czuje się w jej ramionach.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie