Otyłość w ciąży a wady wrodzone u dziecka - jaki jest związek?

Wyniki kolejnego badania potwierdzają, że waga matki w czasie ciąży wpływa nie tylko na nią, ale również na dziecko.
Otyłość w ciąży a wady wrodzone u dziecka - jaki jest związek?
fot. istock.com
07.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w ciąży;
  • dlaczego tak ważna jest prawidłowa dieta w ciąży;
  • jak zadbać o zdrowie w ciąży.

Prawidłowa waga podczas ciąży jest bardzo ważna a otyłość może mieć negatywne skutki dla matek i jak się okazuje, również dla dzieci.

Otyłość w ciąży można wiązać z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych u dzieci

Badaniem objęto dużą próbę kobiet w celu zaobserwowania korelacji i potencjalnego związku między wagą w czasie ciąży a ryzykiem wad wrodzonych. Zgodnie z ustaleniami 3,4% kobiet, które zostały sklasyfikowane z niedowagą lub w granicach prawidłowej wagi, urodziło niemowlęta z wadami rozwojowymi. Spośród kobiet sklasyfikowanych z nadwagą 3,5% urodziło dzieci z wadami wrodzonymi.

otyłość ciężarnej a wady wrodzone dziecka
fot. istock.com

Naukowcy następnie podzielili kobiety sklasyfikowane jako otyłe na trzy kategorie pod względem indeksu masy ciała. Do grupy pierwszej zaliczały się kobiety z BMI miedzy 30 a 35, do grupy drugiej te, których BMI mieściło się w przedziale 35-40, a do grupy trzeciej kobiety z BMI powyżej 40. W grupie pierwszej wskaźnik dzieci urodzonych z wadami wrodzonymi wynosił 3,8%. W grupie drugiej wzrósł do 4,2%, a w grupie trzeciej wynosił 4,7%. Dobre wieści dla matek, które zmagają się z utrzymaniem zdrowej wagi podczas ciąży są takie, że nawet małe zmiany w BMI mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie dziecka.

Zobacz więcej: Czy hałas wpływa na płodność?

To nie pierwsze badanie, które sugeruje związek między nadwagą w czasie ciąży, a wadami wrodzonymi u niemowląt. Już wyniki opublikowane przez tygodnik Journal of the American Medical Association w 2009 roku dowodziły, że ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa jest dwukrotnie wyższe u dzieci otyłych kobiet, niż u potomków ciężarnych z prawidłową wagą. Ryzyko urodzenia dziecka z rozszczepem podniebienia, wadami serca lub wodogłowiem również jest znacznie wyższe. Oprócz tego nadwaga w ciąży jest związana z wieloma zagrożeniami dla zdrowia matki. Otyłość może zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, stanu przedrzucawkowego czy zakażenia, a także zwiększyć ryzyko utraty ciąży lub porodu przez cesarskie cięcie.

Najnowsze okrycia naukowców są kolejnym powodem, by wagę w ciąży skonsultować z lekarzem. Specjalista powinien pomóc ocenić, ile przyszła mama powinna ważyć, by nie narażać zdrowia swojego i nienarodzonego maluszka.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie