Choroby i infekcje, które w ciąży są szczególnie niebezpieczne dla dziecka

Co może wpłynąć na stan zdrowia nienarodzonego dziecka?
Choroby i infekcje, które w ciąży są szczególnie niebezpieczne dla dziecka
fot. istock.com
09.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • co może wpłynąć na stan zdrowia nienarodzonego dziecka;
  • jakie choroby i infekcje ciężarnej są niebezpieczne dla dziecka.

Kobieta, która spodziewa się maluszka, ma wiele powodów do radości, ale także niemało zmartwień. Każda mama chciałaby przede wszystkim, by jej maluch urodził się zdrowy. Przez dziewięć miesięcy organizm matki i rozwijające się maleństwo są ze sobą nierozerwalnie związane. Dlatego tak ważne jest, byś była w jak najlepszej kondycji i jeszcze przed ciążą zadbała o odporność. Dowiedz się, które choroby szczególnie mogą zagrozić dziecku i co możesz zrobić, by uniknąć zakażenia. Współczesna medycyna jest niezwykle świadoma tego, co może zaszkodzić dziecku.

Choroby i infekcje, które w ciąży są szczególnie niebezpieczne dla dziecka

ciąża

fot. istock.com

#1 Ospa wietrzna

Istnieje szczepionka przeciw ospie wietrznej, jeśli właśnie planujesz dziecko, to może warto przemyśleć takie szczepienie, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Skutki ospy wietrznej są bardzo niebezpieczne dla dziecka, należą do nich blizny skórne, zniekształcone kończyny i problemy neurologiczne. Największe ryzyko tych powikłań istnieje, gdy przyszła mama zachoruje na ospę między 13. a 20. tygodniem ciąży. Bardzo częstym powikłaniem po ospie wietrznej jest zapalenie płuc

Zobacz więcej: Kiedy jest najgorszy moment na ciążę?

ciąża
fot. istock.com

#2 Kiła

Choć choroba kojarzona jest z dorosłymi, gdyż jest przenoszona droga płciową, może być niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka. Jeśli ciężarna cierpi na syfilis i nie jest leczona, może doprowadzić do poronienia, śmierci dziecka, lub poważnych schorzeń neurologicznych u maluszka. Jeśli kobiecie ciężarnej poda się antybiotyk, maleństwo jest chronione przed chorobą. Do badań przesiewowych w ciąży należy badanie VDRL, które może, ale nie musi oznaczać zakażenie kiłą. Samą kiłę wykrywana jest dzięki tzw. badaniu WR, zwanemu również próbą Wassermanna.

#3 Rumień zakaźny

To choroba wirusowa, na którą najczęściej zapadają małe dzieci między 2. a 12. rokiem życia. Mogą na nią chorować także dorośli i jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych. Rumień zakaźny wywołuje parwowirus B19. A więc można się nim zarazić zarówno drogą kropelkową, jak i poprzez kontakt z krwią. Choroba ma podobne objawy jak grypa, następnie po tygodniu występuje charakterystyczna wysypka. Rumień zakaźny w ciąży może być niebezpieczny dla płodu - zwłaszcza w II trymestrze ciąży. W razie zachorowania może dojść do niedokrwistości, zapalenia mięśnia sercowego, niewydolności serca, a nawet śmierci dziecka. Jeśli u kobiety w ciąży zdiagnozuje się rumień zakaźny, dziecko musi być monitorowane.

Zobacz więcej: Otyłość w ciąży a wady wrodzone u dziecka - jaki jest związek?

#4 Różyczka

Dziś różyczka to choroba, przeciw której można się zaszczepić (MMR). Kiedyś każde dziecko obowiązkowo musiało przechorować różyczkę, odrę i świnkę. Dla dziewczynek było lepiej, jeśli różyczkę przechodziły w dzieciństwie. Różyczka w ciąży wiąże się z większym ryzkiem poronienia, może spowodować przedwczesny poród, poród martwego dziecka lub po narodzinach dziecko może mieć syndrom różyczki wrodzonej. Największe ryzyko tych wszystkich niebezpieczeństw jest, jeśli kobieta zachoruje na różyczkę w pierwszych 12. tygodniach ciąży. W ciąży lepiej unikać kontaktów z osobami, które mają różyczkę. Jeśli nie pamiętasz, czy jako dziecko miałaś różyczkę, możesz wykonać specjalny test i poprosić lekarza o podanie przeciwciał. 

ciąża
fot. istock.com

#5 Cytomegalowirus

Cytomegalia, czyli wirus cytomegalovirus (CMV) jest obecny u 60–80% osób z naszej populacji, a do infekcji dochodzi już w wieku przedszkolnym. Wirus przenosi się przez płyny ustrojowe, w tym ślinę, krew, łzy, mocz, a nawet przez noszenie małych dzieci, które mogły mieć kontakt z wirusami w przedszkolu. CMV przebiega bezobjawowo lub daje niewielkie objawy chorobowe: gorączka, ból gardła, zmęczenie i powiększone węzły chłonne. Do zakażenia płodu dochodzi drogą przezłożyskową, a ryzyko transmisji wirusa przez łożysko rośnie wraz z czasem trwania ciąży, a konsekwencje kliniczne dla płodu są najpoważniejsze przy zakażeniu w pierwszej połowie ciąży. Do zakażenia może też dojść podczas porodu lub podczas karmienia piersią. Wirus może być wyniszczający lub nawet śmiertelny dla płodu i może powodować utratę słuchu i wzroku u noworodków, jak również inne upośledzenia.

#6 Paciorkowiec typu B

Szacuje się, że od 10 do 30% kobiet może nosić paciorkowca typu B (GBS) w okolicach pochwy lub odbytnicy. U zdrowych kobiet nie powodują żadnych dolegliwości, sytuacja zmienia się w ciąży. Zmiany hormonalne wpływają na zmianę warunków, a bakterie zaczynają się namnażać. Wzrost liczby tych paciorkowców może być zagrożeniem dla mamy, ale przede wszystkim dla dziecka, które może zakazić się drobnoustrojami w trakcie porodu. Informację o nosicielstwie wpisuje się na karcie ciąży. Daje to szansę podania jej antybiotyku tuż przed porodem. Dzięki temu w chwili porodu dziecko i mama są bezpieczne.

#7 HIV

Brak objawów nie oznacza nosicielstwa. Ginekolog ma obowiązek zaproponować pacjentce w ciąży badanie w kierunku HIV. Badanie powinno być wykonane dwukrotnie: do 10. tygodnia ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem. Wcześnie wykryte zakażenie i odpowiednia terapia jest szansą na urodzenie zdrowego dziecka. Kobieta planująca ciążę lub będąca w ciąży powinna wykonać badanie w kierunku HIV. Jest to bowiem najskuteczniejszy sposób ochrony dzieci przed odmatczynym zakażeniem, umożliwiający zastosowanie profilaktyki u kobiet HIV+ i ich dzieci. Dla kobiet w ciąży badania w kierunku HIV są bezpłatne.

#8 Listerioza w ciąży

Dla kobiet w ciąży szczególnie niebezpieczne jest surowe mięso i ryby, niepasteryzowane mleko, sery pleśniowe, a nawet mrożonki. Mięso należy zawsze poddawać obróbce termicznej, a warzywa i owoce myć. Mama w ciąży powinna także unikać fast foodów i kiepskich restauracji. Listerioza może prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, a także wad rozwojowych u dziecka. Objawy to głównie gorączka, osłabienie, bóle mięśni, niekiedy biegunka i sztywność karku. Staraj się unikać niemytych warzyw, owoców, surowych i wędzonych ryb, surowego mięsa, niepasteryzowanych serów.

ciąża
fot. istock.com

#9 Zapalenie wątroby typu B

Zapalenie wątroby tupu B u kobiety w ciąży skutkuje niską wagą urodzeniową u dziecka, inne zagrożenia to poród przedwczesny, obfite krwawienia pod koniec ciąży, cukrzyca ciężarnych. Przyszłe mamy, które są nosicielkami wirusa, mogą przekazać go dziecku. Zdarza się, że zakażenie nie daje objawów - ani ogólnych, ani ze strony wątroby; czasem przypomina grypę. Po przechorowaniu jest się nosicielem wirusa HBs. Największa możliwość zakażenia dziecka przez matkę istnieje w ostatnich tygodniach ciąży. Wynosi ono aż 80%. Zarażenie się wirusem przez matkę w pierwszych sześciu miesiącach ciąży, stwarza dla dziecka dziesięcioprocentowe ryzyko zarażenia. Największe ryzyko zakażenia dziecka występuje w trakcie porodu. Zaszczepić powinny się wszystkie kobiety, najlepiej jeszcze przed wejściem w okres prokreacji.

#10 Toksoplazmoza w ciąży

Choroba przebiega najczęściej bezobjawowo lub łagodnie i przypomina przeziębienie. Wiele kobiet przeszło tę chorobę przed ciążą i ma we krwi przeciwciała przeciwko toksoplazmie. Dzięki nim kobieta drugi raz nie zachoruje. Jednak gdy kobieta zachoruje podczas ciąży po raz pierwszy, może to mieć poważne następstwa. W najgorszym przypadku może dojść nawet do śmierci malucha czy powstania wad wrodzonych, a także opóźnienia w rozwoju. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z surowym mięsem, warzywami, owocami lub z odchodami kota.

Zobacz więcej: Czy dziecko myśli w życiu płodowym?

Toksoplazmoza nie daje najczęściej żadnych objawów, można ją wykryć dzięki badaniu krwi matki. Najlepiej w trakcie ciąży unikać kontaktu z surowym mięsem, dokładnie myć owoce i warzywa, pamiętać o myciu rąk. Jeśli masz kota, niech ktoś inny czyści kuwetę lub rób to w rękawicach.

#11 Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to choroba pasożytnicza, którą wywołuje pierwotniak - rzęsistek pochwowy. Zapalenie obejmuje najczęściej narządy płciowe, cewkę moczową, a także pęcherz. Objawami rzęsistkowicy są: ból pochwy, świąd i pieczenie oraz częstomocz. Zwykle pojawiają się upławy o żółtym lub zielonkawym kolorze. W trakcie współżycia może się pojawić bolesność pochwy.

U kobiet w ciąży rzęsistek może być przyczyną pęknięcia błon płodowych lub przedwczesnego porodu, dlatego konieczne jest natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia.

#12 Infekcje intymne

Gdy kobieta ma infekcję grzybiczą podczas porodu oznacza to, że maluch będzie miał kontakt z groźnymi drobnoustrojami. Bakteryjne zakażenie pochwy grozi natomiast nawet poronieniem czy przedwczesnym porodem. Infekcja objawia się swędzeniem i pieczeniem okolic intymnych, a także upławami. Żeby się chronić, bezwzględnie trzeba pamiętać o higienie intymnej.

ciąża
fot. istock.com

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie