Dlaczego głaszczemy ciężarne po brzuszku?

Zdarzyło ci się pogłaskać ciężarną po brzuszku, a może ktoś ciebie dotykał bez pytania?
Dlaczego głaszczemy ciężarne po brzuszku?
fot. istock.com
16.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Nie można odmówić uroku ciążowego brzuszka, jaki by nie był. Okrągły jak piłeczka, zazwyczaj ślicznie wyeksponowany, w dodatku skrywa największy z możliwych cudów, małe życie. Wśród wielu osób ciążowe brzuszki wzbudzają tak silne i tak pozytywne emocje, że nie są w stanie się powstrzymać od pogłaskania, ale czy "obmacywanie" przyszłej mamy jest czymś normalnym? Bardzo często takie czułości nie są ile widziane przez przyszłą mamę. Czy brzuszek jest przyzwoleniem dla "obmacywania" drugiego człowieka?

Dlaczego głaszczemy ciężarne po brzuszku?

Wiele osób chce się w ten sposób przywitać z maluszkiem, inne chcą pogratulować przyszłej mamie, jeszcze inne nawet nie potrafią wyjaśnić, czemu mają ochotę dotknąć brzuszka. Istnieją też zabobony, które mówią, że dotykanie brzuszka ciężarnej może nawet zaowocować ciążą. Za każdym razem emocje z pewnością są pozytywne, ale czy na miejscu?

Zobacz więcej: Czy w ciąży można jeść czekoladę?

Nie każda mama może być pozytywnie nastawiona do takiego okazywania uczuć. Choć wiele osób obwinia za negatywne reakcje hormony, to warto pamiętać, że brzuszek to taka sama cześć ciała jak każda inna. Na co dzień odczuwamy pewną barierę i tak jak my nie staramy się w chodzić w przestrzeń drugiego człowieka, tak samo nie życzymy sobie, by ktoś w chodził w naszą. Ciąża nie zmienia zasad w tym przypadku.

Psychologowie wyróżniają cztery sfery zachowań przestrzennych, które wcielamy w życie nieświadomie podczas komunikowania się niewerbalnego. Jedną z nich jest sfera intymna. Strefa ta znajduje się w odległości do 45 cm i jest zarezerwowana tylko dla partnera i dziecka. Przekraczanie tej bariery jest naruszeniem intymności drugiego człowieka i może wywołać nawet agresywny sprzeciw drugiej osoby.

To, co dla innych wydaje się być sympatycznym przejawem zainteresowania, u przyszłej mamy wzbudza irytację. Czemu? Wiele osób twierdzi, że to budzący się instynkt macierzyński nie chce obronić maluszka. Większość mam zgodnie twierdzi, że kluczem jest asertywność. Jeśli czujemy się nieswojo, należy grzecznie, ale stanowczo zaprotestować.

Dotykanie ciążowego brzuszka
fot. istock.com

Dotykanie brzucha może szkodzić

Nie każdy wie, że przy ciąży szczególnie zagrożonej, dotykanie brzucha powinno ograniczyć się do minimum. Jeśli masz nieodpartą chęć pogłaskać cudzy brzuszek, warto zawsze najpierw się zapytać, czy możesz. Jeśli mama nie wyrazi zgody, uszanuj to jej prawo. Jeśli nie masz ochoty, by ktoś cię dotykał, nie obawiaj się mówić, że tego sobie nie życzysz. Oto kilka sposobów.

Co zrobić, gdy ktoś zbliża się do brzucha i chce go pogłaskać?

  • zrób krok do tyłu i zasłoń rękami brzuch w obronnym geście;
  • zacznij gładzić się po brzuchu, nie zostawiając miejsca na obce ręce;
  • powiedz, że źle się czujesz, gdy ktoś dotyka twój brzuszek;
  • zażartuj, że dotykanie brzuszka jest płatne;

Gdy już naprawdę "macacz" nie rozumie, że nie chcesz być dotykana, możesz być trochę bardziej perfidna i zaproponować, czy nie ma ochoty cię też pomacać po piersiach lub pośladkach. Zażenowanie murowane!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie