Zastanawiasz się, czy to ciąża? Sprawdź jakie są wczesne objawy ciąży!

Jeśli planujesz ciążę warto poznać szczegóły!
Zastanawiasz się, czy to ciąża? Sprawdź jakie są wczesne objawy ciąży!
fot. istock.com
14.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Każda ciąża jest inna, więc symptomy ciąży mogą być różne w przypadku każdej kobiety, mało tego, mogą się różnić w każdej z kilku ciąż przechodzonych przez tę samą kobietę.

1 i 2 tydzień ciąży: Zanim pojawią się pierwsze objawy

Lekarze liczą wiek ciąży, przyjmując za jej początek datę ostatniej miesiączki, a więc ciąża zaczyna się dwa tygodnie przed zapłodnieniem. W 1 tygodniu ciąży nie dochodzi do zapłodnienia. Na razie jest jajeczko, które dojrzewa, jajnik uwolni je mniej więcej w połowie twojego cyklu. Jeśli za tydzień dojdzie do zapłodnienia, to ten tydzień będzie liczony, jako początek ciąży. W zasadzie dwa pierwsze tygodnie ciąży to czas planów. W tym czasie rzecz jasna nie ma wiec żadnych objawów, za to przyszła mama powinna zacząć przyjmować kwas foliowy, odstawić używki i zacząć dbać o dietę - tak jakby już doszło do zapłodnienia.

Jeśli planujesz ciążę warto w tym czasie wykonać również podstawowe badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. Warto także skontrolować cukier i tarczycę. Jeśli nie masz jeszcze sprawdzonego ginekologa, który poprowadzi ciążę, poczytaj opinie i popytaj wśród znajomych.

Zobacz więcej: Nerwica lękowa w ciąży: jak rozpoznać objawy?

Mniej więcej w połowie cyklu pojawi się szansa na zapłodnienie. Około dwóch tygodni od ostatniej miesiączki twój śluz stanie się przezroczysty i rozciągliwy, a u niektórych pań pojawia się ból brzucha - to owulacja. Jeśli nie potrafisz określić płodnych dni po śluzie możesz spróbować mierzyć temperaturę - przed owulacją spada ona nieznacznie, a po owulacji wzrasta o ok. 0,2-0,5 stopnia Celsjusza. Możesz także skorzystać z testu owulacyjnego, który kupisz w aptece.

3 tydzień ciąży: objawy zapłodnienia

W trzecim tygodniu po ostatniej miesiączce komórka jajowa jest gotowa na zapłodnienie, jeśli do niego dojdzie zaraz po połączeniu jąder komórki jajowej i plemnika, zaczyna się dzielić. Zygota, choć małych rozmiarów ma już w sobie zakodowane wszelkie informacje na temat maluszka - płeć, kolor oczu, włosów itd. Pod koniec 3 tygodnia ciąży, czyli niedługo po zapłodnieniu morula złożona z kilkudziesięciu komórek dociera do macicy. Jest jeszcze za wcześnie na robienie testu ciążowego.

Wczesne objawy ciąży
fot. istock.com

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży? 4-6 tydzień ciąży

Pierwsze oznaki ciąży mogą pojawić się już około 10 dni po zapłodnieniu, na tym etapie mogą przypominać objawy zatrucia lub grypy. U niektórych pań pojawia się zgaga, pobolewanie piersi i uczucie zmęczenia. Jednak objawy są na tyle subtelne, że wiele pań ich w ogóle nie zauważa. Panie, które są bardziej wrażliwe na zmiany hormonalne, mogą zaobserwować niewielkie krwawienie z pochwy i ból brzucha. W tym czasie powinna mieć miejsce implementacja zarodka. To jest czas, kiedy powinien pojawić się okres, wiele pań odczuwa takie same objawy jak przed okresem, czyli zmęczenie i rozdrażnienie, czy pobolewanie piersi. Pierwsze objawy ciąży związane z wahaniami nastrojów są spowodowane działaniem progesteronu, on wpływa na nastrój przyszłej mamy, a także spowalnia trawienie, powoduje mdłości i obniża ciśnienie krwi.

Zobacz więcej: Dlaczego głaszczemy ciężarne po brzuszku?

Jednym z wczesnych objawów może być zwiększone łaknienie lub wręcz przeciwnie brak uczucia głodu. Niektóre mamy już na tym etapie odczuwają zachcianki lub pewne pokarmy je odrzucają. Może się także pojawić nadwrażliwość na zapachy, a także mdłości, bardzo częste oddawanie moczu, wzdęcia i zaparcia.

Objawem, który przyszłe mamy zauważają jako pierwszy, zazwyczaj jest brak miesiączki. Choć jeśli pojawiło się krwawienie implementacyjne może zostać pomylone ze skąpą miesiączką. Jeśli okres się nie pojawił, możesz zrobić test ciążowy, są jednak panie, u których poziom betaHCG podnosi powoli i test może wyjść negatywny.

Czasem objawy, a nawet wynik testu wykonanego bardzo wcześnie mogą wskazywać na ciążę, jednak u niektórych pań pojawia się ciąża biochemiczna. Oznacza to, że dochodzi do zapłodnienia, ale nie dochodzi do implementacji. Taki zarodek zostaje wydalony przez organizm razem z krwią, co przypomina właśnie krwawienie miesiączkowe. Dlatego tak często zdarza się, że kobiety nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że były w ciąży. Jeśli wcześniej nie wykonały testu ciążowego, biorą poronienie za spóźniony okres. O ciąży biochemicznej mówimy nawet w przypadku 50-60% wszystkich ciąż.

Oprócz najbardziej popularnych wczesnych objawów ciąży u niektórych kobiet mogą się również pojawić te mniej typowe, np.: bóle głowy, chrapanie, ślinotok, zapchany nos, czy ciemne plamki na skórze.

Kochane Mamusie, a jakie wy miałyście pierwsze objawy ciąży?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie