Czy w ciąży można jeść czekoladę?

Nie tylko można, ale nawet warto! Jakie korzyści niesie z sobą delektowanie się tym wyjątkowym przysmakiem w ciąży?
Czy w ciąży można jeść czekoladę?
fot. istock.com
15.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Naukowcy z Society for Maternal and Fetal Medicine odkryli pewne nieoczekiwane korzyści płynące z jedzenia słodyczy. Dotychczas istniały sprzeczne opinie dotyczące wpływu czekolady na ciążę. Z jednej strony sądzono, że flawonoidy zawarte w kakao korzystnie wpływają na zdrowie spożywającej je ciężarnej. Jednak wyniki szczegółowych badań były nieco zaskakujące.

Gorzka czekolada w ciąży

Zgodnie z podwójnie ślepą próbą, czekolada może poprawić funkcję łożyskową i zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Oczywiście chodzi o gorzką czekoladę, która ma wysoką zawartość kakao. Naukowcy przebadali 129 kobiet, które były między 11 a 14. tygodniem ciąży. Połowę z badanych karmiono czekoladą o niskiej zawartości flawonoidów, a pozostałe czekoladą o wysokiej zawartości flawonoidów. Wszystkie kobiety spożywały około 30 gramów czekolady dziennie.

wpływ czekolady na zdrowie w ciąży
fot. istock.com

Czekolada a zdrowie – jak jest naprawdę?

Zgodnie z wynikami, indeks pulsacji przepływu krwi w krążeniu maciczno-łożyskowo-płodowym, który mierzy prędkość przepływu krwi w obiegach macicy, łożyska i płodu, w obu grupach był wyższy niż oczekiwano w ogólnej populacji. Nie było jednak istotnych różnic w stanie przedrzucawkowym, nadciśnieniu ciążowym, masie łożyska lub masie urodzeniowej miedzy dwiema grupami. Może to wskazywać na fakt, że flawonoidy nie są kluczowym składnikiem korzyści zdrowotnych. Naukowcy nie są pewni, który składnik czekolady faktycznie zapewnia korzystny wpływ na zdrowie.

Zobacz więcej: Jak skomponować dietę przeciwzapalną?

„Badanie to wskazuje, że czekolada może mieć pozytywny wpływ na rozwój płodu i łożyska, ale jej efekty nie są bezpośrednio i wyłącznie związane z zawartością flawonoidów.” – wyjaśnił jeden z badaczy, dr Emmanuel Bujold.
Naukowcy nie potrafią powiedzieć, jaka ilość czekolady jest rekomendowana dla kobiety w ciąży, dlatego warto raczyć się nią raz na jakiś czas.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Starline (Ocena: 5) 16.04.2021 11:47
Fajne informacje
odpowiedz
Polecane dla Ciebie