Kiedy wykonać amniopunkcję w ciąży?

Tak jak inne inwazyjne badania prenatalne, amniopunkcja wciąż budzi silne emocje.
Kiedy wykonać amniopunkcję w ciąży?
fot. istock.com
01.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Amniopunkcja to obecnie najczęściej stosowane i najbardziej wszechstronne badanie prenatalne z grupy badań inwazyjnych. Ponieważ wokół niej powstało wiele mitów, a temat budzi wiele emocji, warto dowiedzieć się jak to badanie wygląda.

Co to jest amniopunkcja?

Amniopunkcja to prenatalne badanie inwazyjne, bo polega na pobraniu płynu owodniowego. Lekarz po odkażeniu skóry, jałową igłą nakłuwa powłoki brzuszne, macicę i pęcherz płodowy i pobiera do strzykawki ok. 20 ml płynu owodniowego. Samo badanie trwa kilka minut i jest wykonywane pod kontrolą USG. W próbce pobranej przez lekarza znajduj się komórki płodu, w laboratorium specjaliści są w stanie określić kariotyp płodu (liczba i struktura chromosomów w komórce płodu).

Oprócz wad letalnych (śmiertelnych) badanie takie pomaga wykryć wszelkie aberracje chromosomowe (wykryć np. zespół Downa czy zespół Turnera), ale także takie schorzenia, które można leczyć. W przypadku schorzeń, które można leczyć, lekarze mogą szybciej działać. Maluszek może przejść operację jeszcze w łonie matki lub zespół specjalistów jest gotowy zaraz po urodzeniu dziecka.

Kiedy wykonuje się amniopunkcje?

 • konieczność ustalenia ojcostwa jeszcze w czasie ciąży;
 • wiek matki powyżej 35 lat lub wiek ojca powyżej 55 lat;
 • urodzenie dziecka z trisomią 21 lub innymi zaburzeniami chromosomalnymi;
 • urodzenie dziecka z wadą cewy nerwowej lub wady cewy nerwowej w rodzinie;
 • urodzenie dziecka z wadą ośrodkowego układu nerwowego;
 • urodzenie dziecka z chorobą metaboliczną.

Zobacz więcej: Czy swędzenie skóry w ciąży to oznaka poważnych problemów zdrowotnych?

Czy amniopunkcja boli ?

Wiele kobiet uważa, że amniopunkcja jest mniej bolesna niż pobranie krwi, ale samo badanie może wydawać się nieprzyjemne. Tego typu badanie powinno być wykonywane tylko przez doświadczonych lekarzy, dzięki temu przebieg zabiegu będzie bezpieczny. W marginalnych przypadkach amniopunkcja może spowodować:

 • uszkodzenie łożyska lub pępowiny;
 • krwawienie matczyne lub płodowe;
 • nakłucie narządów płodu;
 • infekcja wewnątrzmaciczna;
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego;
 • odpływanie wód płodowych (0,9%).

Badania w ciąży

fot. istock.com

Czy po amniopunkcji trzeba leżeć?

Nie ma takiej potrzeby, wystarczy się oszczędzać i unikać wysiłku. Z seksem też należy poczekać. Czasem pacjentki czują lekki ból w podbrzuszu, który przechodzi. Lekarz może zalecić leki rozkurczowe jak no-spa lub środki przeciwbólowe.

Czy amniopunkcja może się mylić?

Statystyki wskazują, że na 100 kobiet z grupy podwyższonego ryzyka, 96 urodzi zdrowe dziecko – najczęściej okazuje się, że nie ma żadnych powodów do zmartwienia. Niestety nie ma takiego badania, które mogłoby wykluczyć wszelkie możliwe schorzenia i nieprawidłowości, bo jest ich zbyt wiele. Wykonując amniopunkcję, sprawdza się występowanie u płodu wielu chorób i wad, ale również nie wszystkich.

Informacja o chorobie lub schorzeniu pozwala rozpocząć leczenie czasem już w łonie mamy, lub w przypadku nieuleczalnych chorób daje czas na oswojenie się z informacji i przygotowanie do opieki nad chorym dzieckiem. W przypadkach stwierdzenia nieuleczalnej choroby genetycznej prawodawstwo wielu krajów dopuszcza możliwość dokonania aborcji.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie