Upał w ciąży - jak ułatwić sobie czas oczekiwania na dziecko?

Wiele osób się cieszy się z upałów, ale na pewno nie panie, które oczekują na poród.
Upał w ciąży - jak ułatwić sobie czas oczekiwania na dziecko?
fot. istock.com
09.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Planowy termin porodu w środku lata zdaje się być bardzo wygodny, szczególnie ze względu na garderobę. Na opuchnięte stopy wsuniesz klapki, narzucisz zwiewną sukienkę i jesteś gotowa. Tymczasem wysokie temperatury mogą stanowić dla przyszłych mam nie lada wyzwanie. Możesz jednak ułatwić sobie życie. Dowiedz się jak!

Upał w ciąży - jak sobie poradzić?

Nie ma nic lepszego niż bawełniana sukienka. Dzięki temu skóra lepiej oddycha, a okolice intymne, szczególnie wrażliwe w tym okresie mają, mają lepszy dostęp do powietrza. Jeśli nie lubisz sukienek, wybierz długa spódnicę lub szerokie zwiewne spodnie, koniecznie z naturalnych tkanin. Jeansy i spodnie z domieszką "sztuczności" schowaj głęboko w szafie.

Opalanie w cieniu: unikaj leżenia "plackiem" na słońcu. Raczej wybierz się na spacer do lasu lub parku wczesnym rankiem lub pod wieczór. Niestety przebywanie w pełnym słońcu między 11 a 15. może grozić przegrzaniem organizmu i doprowadzić nawet do odklejenia łożyska. Nie zapominaj o kapeluszu i kremie z filtrem.

Upał w ciąży - pij dużo wody

Powinnaś pić 2-3 litry najlepiej niegazowanej, niesłodzonej wody ewentualnie nawadniać się w formie niedosładzanych soków owocowych lub owocowych herbat. Zawsze miej przy sobie małą butelkę i popijaj wodę po trochu. Jak tylko masz możliwość, bierz orzeźwiający prysznic lub mocz nogi w wodzie, szczególnie gdy są opuchnięte. Zaopatrz się w mgiełkę do twarzy.

Upał w ciąży

fot. istock.com

Dieta: w upalne dni jedz dużo warzyw i owoców. Wybierz raczej ryby lub pieczone mięso. Będzie to lekkie jedzenie, które cię dodatkowo "nie obciąży". Warto także sięgać po soczyste produkty jak arbuz czy ogórki.

Zobacz więcej: Nie przykrywaj wózka pieluszką w upalne dni! To niebezpieczne!

Opuchnięte nogi w ciąży - jak sobie poradzić?

Nogi ciężarnym puchną bez względu na porę roku, jednak przy dużych upałach może to być jeszcze bardziej uciążliwe. Zadbaj o proste i przewiewne obuwie jak klapki czy sandały. Nie powinnaś też długo stać, czy siedzieć w jednej pozycji. Jak najczęściej to możliwe trzymaj nogi wysoko nawet podczas drzemki.

Jeśli nadal pracujesz, a upał daje ci się we znaki może to oznaczać, że czas udać się na zwolnienie lekarskie. Skonsultuj z lekarzem, gdy wysokie temperatury sprawiają, że się źle czujesz.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Marta (Ocena: 5) 13.07.2021 11:50
Ja kładłam się w cieniu z książką, lodami i wodą, pamiętam że potrafiłam wypić nawet 5 litrów wody w ciągu dnia. Najbardziej posmakowała mi cisowianka i od tamtej pory się z nią nie rozstaję.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie