Czy picie kawy w czasie ciąży jest zdrowe?

Dowiedz się, jak kawa wpływa na przyszłą mamę i jej dziecko.
Czy picie kawy w czasie ciąży jest zdrowe?
fot. istock.com
13.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Podczas ciąży często zmieniają się nam upodobania w stosunku do produktów spożywczych. Wcześniej nie lubiłyśmy brukselki, a teraz mogłybyśmy ją jeść codziennie. To samo może dotyczyć kawy. Dla niektórych przyszłych mam sam zapach jest nie do zniesienia, a inne dalej z przyjemnością rozkoszują się jej aromatem. To zupełnie normalne, przede wszystkim w pierwszym okresie ciąży.

Również spadek wagi w pierwszych tygodniach nie jest niczym groźnym. Nie ma też powodów do obaw, że dziecko, przez ograniczoną w produkty dietę mamy, nie otrzyma wszystkich wartości odżywczych. Przez pierwsze tygodnie płód korzysta przede wszystkim z zapasów, które nasz organizm nagromadził jeszcze przed ciążą.

Od około 12. tygodnia ciąży wszystko powinno wrócić do normy. Organizm zacznie tolerować zdecydowaną większość produktów spożywczych. Może się jednak zdarzyć, że niektóre z nich dalej będą wprawiały przyszłą mamę w mdłości. Taki stan może się utrzymać nawet przez całą ciążę.

Czy kawa szkodzi w ciąży?

Metabolizm kobiety w ciąży znacznie dłużej wszystko trawi, dlatego spożyta kawa będzie w organizmie ciężarnej znacznie dłużej. Za pomocą łożyska dostanie się również do organizmu dziecka. Ale czy mu zaszkodzi? Badania dotyczące niskiego spożycia kofeiny wykazały, że nie ma zależności między przebiegiem ciąży i wadami u dziecka a spożyciem kofeiny.

Zobacz więcej: Czy kawa szkodzi w ciąży?

Jednak wszystko będzie wyglądać zupełnie inaczej, w przypadku spożycia kofeiny w dużych ilościach. Zbyt duża dawka tego organicznego związku chemicznego jest szkodliwa nie tylko dla maluszka, ale również dla mamy. Istnieje ryzyko, że zakłóca łożyskowy przepływ krwi i przepływ substancji odżywczych do organizmu dziecka.

Picie kawy w ciąży

fot. istock.com

Nadmiar kofeiny może powodować również poronienie, przedwczesny poród czy niską masę urodzeniową noworodka. Udowodniono, że kofeina podnosi ciśnienie krwi, podrażnia żołądek, wywołuje mdłości i zgagę, ale przede wszystkim jest moczopędna, czyli przyczynia się do wypłukiwania z organizmu cennych pierwiastków, niezbędnych dla zdrowia zarówno mamy jak i dziecka.

Picie kawy a ciąża

Ile kawy może więc wypić przyszła mama? Bezpieczna dawka to 200-300 mg na dobę, czyli około 2-3 filiżanek kawy, ale niezbyt mocnej. Jedna filiżanka mieszcząca 160 mln płynu daje nam 74 mg kofeiny. W przypadku kawy rozpuszczalnej jest to prawie dwa razy więcej! Warto więc zainwestować w ekspres do kawy, bo sprawia on, że w spożytym napoju znajduje się nie tylko mniej kofeiny, ale również szkodliwych substancji.

Należy pamiętać, że kofeina to nie tylko kawa, ale również herbata, czekolada czy kakao. Jeśli jesteś więc wielką fanką aromatycznej kawy, postaraj się zrezygnować z innych produktów, które zawierają w swoim składzie kofeinę.

Kochane Supermamy, piłyście kawę w ciąży? A może udało wam się znaleźć zdrowszy jej odpowiednik? Podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach!

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 13.07.2021 13:43
Tak. Jest zdrowe.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie