Nie masuj brzucha! - czyli pielęgnacyjne mity krążące wokół ciąży

Sprawiają, że dbanie o ciało w ciąży jest trudniejsze, a wcale nie trzeba im wierzyć!
Nie masuj brzucha! - czyli pielęgnacyjne mity krążące wokół ciąży
fot. istock.com
26.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Będąc w ciąży, słyszysz różne rady, które przyprawiają o zawrót głowy: Nie masuj brzucha, bo wywołasz poród, Nie bierz kąpieli, bo poronisz… Wszystko to sprawia, że dbanie o siebie i swoje ciało staje się niezwykle trudne. Sprawdź, ile jest prawdy w tych poradach.

Pielęgnacyjne mity w czasie ciąży

O piersi należy się zatroszczyć koniecznie, ale lepiej omijać brodawki. Aby właściwie zadbać o biust, należy ujędrniać skórę, np. używając kosmetyków dla kobiet ciężarnych. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, możesz w delikatny sposób smarować piersi, zaczynając od dołu i przesuwając się w kierunku szyi. Warto zadbać również o dobrze dobrany biustonosz dla rosnącego biustu. Możesz również wykonywać prysznice - na przemian ciepła i zimna woda. Właściwe dbanie o biust w trakcie ciąży zapobiega rozciąganiu skóry.

Czy masowanie ciążowego brzuszka szkodzi?

Wszystko zależy od tego jaki masaż. Delikatne masowanie dolnej części brzucha nie powinno zaszkodzić. Warto go wykonywać dla uelastycznienia skóry, która jest podatna na rozstępy. Skórę masuj punktowo dwoma palcami. Po delikatnym masażu możesz wziąć chłodny prysznic, który uelastyczni skórę. Masaż można wykonywać od trzeciego miesiąca ciąży, ale należy zaprzestać na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu.

Drogie kosmetyki zapobiegają rozstępom

Niestety w tworzeniu się rozstępów, kluczowe są predyspozycje twojej skóry. Warto próbować smarować ciało i uelastyczniać skórę, jednak to nie daje 100% gwarancji, że rozstępy się nie pojawią. Możesz również masować ciało na sucho lub użyć rękawicy do masażu. Zamiast drogich kosmetyków, możesz użyć olejku jojoba, oliwki dla niemowląt lub oliwy z oliwek. Wybierając produkty na rozstępy dla ciężarnych warto sprawdzić, czy skład kosmetyku jest naturalny.

Zobacz więcej: O czym świadczy mały brzuszek w ciąży?

Kategoryczny zakaz kąpieli

Kobietom w ciąży zaleca się mycie ciała pod prysznicem. Jeśli jednak uwielbiasz kąpiele w wannie, nic nie stoi na przeszkodzie. Ważne, by robić to z głową! Woda nie może być zbyt ciepła, bo to może doprowadzić do przedwczesnych skurczy lub sprawić, że zasłabniesz. Kąpiel także nie powinna być zbyt długa. Warto też poczekać na małe lenistwo w wannie do drugiego trymestru.

Mycie głowy tylko raz w tygodniu

Podczas ciąży, włosy wymagają pielęgnacji tak samo, jak w każdym innym okresie życia. Zmienia się aktywność gruczołów łojowych i włosy wolniej się przetłuszczają. Zatem można je zadziej myć, ale nie znaczy to, że są jakiekolwiek przeciwwskazania. Na koniec ciąży utrudnione może być, pochylanie się nad wanną, warto wtedy poprosić kogoś o pomoc.

Nie wolno chodzić do kosmetyczki i fryzjera

Koniecznie poinformuj kosmetyczkę o swoim stanie. Specjalista dobierze zabiegi i kosmetyki, które zminimalizują ryzyko alergii i mają mniej intensywny zapach. W przypadku farbowania, czy malowania paznokci należy zadbać, o to by pomieszczenie było dobrze wywietrzone.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
valurka (Ocena: 5) 27.07.2021 06:34
U mnie przy rozstępach po kilku różnych próbach skończyło się na balsamie mesoboosta, który dała mi zaprzyjaźniona kosmetyczka i on przyniósł poprawę. Generalnie kosmetyki z kwasem hialuronowym i retinolem w takiej sytuacji to podstawa, tam w tym balsamie był bodaj jeszcze olejek z migdałów.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie