Czy kobiety w ciąży powinny bać się dentysty?

Kobiety w ciąży panicznie boją się wizyt u stomatologów, uznając leczenie zębów za ryzykowne dla dziecka. To błąd!
Czy kobiety w ciąży powinny bać się dentysty?
fot. istock.com
12.10.2020
Katarzyna Lemanowicz

Kobiety w ciąży panicznie boją się wizyt u stomatologów, uznając leczenie zębów za ryzykowne dla dziecka. To błąd. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi są całkowicie bezpieczne, a wzmożona pielęgnacja zębów jest niezbędna do zachowania ich w dobrej kondycji. Bo nieprawdą jest, że z każdym dzieckiem traci się jeden ząb.

Dlaczego warto zadbać o zęby w czasie ciąży?

Powody są dwa i powinny wystarczyć każdej odpowiedzialnej mamie. Przede wszystkim wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej są groźne dla płodu. Po drugie, regularna i odpowiednia pielęgnacja zębów uchroni mamy przed przykrymi dolegliwościami oraz poprawi ich nastrój. Zapalenie dziąseł, którego doświadcza wg różnych źródeł od 10% do nawet połowy kobiet w ciąży, ma niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka. Bakterie, które namnażają się w zainfekowanych dziąsłach przenikają do krwioobiegu.  Razem z krwią wędrują do macicy, gdzie powodują produkcję hormonu zwanego prostaglandyną. To ona odpowiedzialna jest za przedwczesne porody. Stan zapalny w organizmie może spowodować także niedobór masy dziecka lub stan przedrzucawkowy. Warto wspomnieć również o próchnicy, która jest chorobą zakaźną. Dzieci mogą zarazić się od mam chociażby poprzez kontakt z tą samą łyżeczką do jedzenia.

Zobacz więcej: W którym tygodniu ciąży iść do lekarza?

Ciąża niszczy zęby?

Ten mit należy w końcu skutecznie obalić. Podczas ciąży funkcjonowanie organizmu zmienia się diametralnie. Poziom niektórych hormonów wzrasta, w tym progesteronu, którego ilość w organizmie zwiększa się o 10 procent. Powoduje to rozwój bakterii m.in. w jamie ustnej. Układ odpornościowy, który w czasie ciąży pracuje zupełnie inaczej, może nie radzić sobie z infekcją. Tak dochodzi do jednej z najczęstszych, stomatologicznych dolegliwości ciążowych – zapalenia dziąseł. Objawia się ono zmianą koloru dziąseł oraz krwawieniem przy szczotkowaniu. Tych objawów nie wolno ignorować. Podobnie, jak należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju guzki. Warto wybrać się z nimi do dentysty. Może być to guz ciążowy, który rozwija się, wg danych Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, u 0,2 do 5 procent ciężarnych kobiet. U części z nich guzy znikają po porodzie, ale bywa, że zaczynają się powiększać. Powodem jego rozrostu może być chociażby nadmiar kamienia nazębnego. W tym przypadku wizyta u dentysty jest konieczna.

Do osłabienia zębów przyczyniają się również mdłości i wymioty, które czasem nękają przyszłe mamy. Erozję szkliwa powodują kwasy żołądkowe. Ważne, by nie szczotkować zębów bezpośrednio po wymiotach, ponieważ to nasila działanie kwasów. Najlepiej najpierw przepłukać usta specjalnym płynem lub wodą.

Ciąża a stomatolog

fot. istock.com

Czy kobieta w ciąży powinna iść do dentysty?

Powinna! Mitem jest, że ciąża uniemożliwia leczenie stomatologiczne, jako niebezpieczne dla płodu. W drugim trymestrze ciąży mogą odbywać się tak poważne zabiegi, jak ekstrakcja zęba. Nie ma również przeciwwskazań do wypełniania zębów, pod warunkiem, że zastosowane będą specjalne plomby.

Również stosowane obecnie znieczulenia miejscowe nie stanowią zagrożenia dla ciąży. W razie konieczności istnieje możliwość leczenia kanałowego. Nie zaleca się wykonywania zdjęć rentgenowskich kobietom w ciąży, ale długość kanałów korzeniowych można zbadać endometrem. W przypadku bólu zęba lub krwawiących dziąseł wizyta w gabinecie stomatologicznym to obowiązek, wynikający z troski o dziecko. Warto jednak pomyśleć o zabezpieczeniu zębów już podczas planowania ciąży. Istnieje możliwość zabezpieczenia ich, chociażby poprzez lakierowanie. Konieczne jest także umiejętne dbanie o stan jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów, używanie płynów do płukania, a także odpowiednio zbilansowana dieta.

Zobacz więcej: 9 metod zwalczania nudności w ciąży

Wybielanie i implanty w czasie ciąży?

Nie ma jednoznacznych badań, które wykazywałyby, że wybielanie zębów wpływa negatywnie na płód. Jednak nie ma wystarczająco dużo danych, by stwierdzić, że tak nie jest. O ile sam zabieg nie powinien być szkodliwy, to może tymczasowo osłabić zęby, których kondycja i tak jest gorsza wskutek działania hormonów. Dlatego warto wybielić zęby przed ciążą lub już po porodzie. Podobna sytuacja dotyczy implantów.  - Ich zakładanie jest w pełni bezpieczne, ale stres związany z zabiegiem oraz antybiotyk, który przyjmowany jest po wstawieniu implantów, mogą działać niekorzystnie na ciążę. Wszelkie zabiegi stomatologiczne, które nie ratują zdrowia lub życia powinny zostać przełożone na inny termin.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie