Obrzęki nóg w ciąży - jak je zminimalizować?

Opuchnięte nogi to norma w ciąży, ale nie oznacza to, że musisz się męczyć.
Obrzęki nóg w ciąży - jak je zminimalizować?
fot. istock.com
02.08.2024
Katarzyna Lemanowicz

Twoje ciało produkuje więcej krwi i zatrzymuje więcej płynów, to normalne, szczególnie pod koniec ciąży i w upalne dni. Obrzęki mogą dotyczyć nóg, a także twarzy i rąk. Poznaj sposoby jak zmniejszyć opuchliznę w czasie ciąży.

Obrzęki nóg w ciąży - jak zapobiegać?

#1 Noś uciskowe pończochy lub rajstopy dla ciężarnych: nie noś obcisłych, uciskających ciało ubrań, np. samonośnych pończoch, skarpetek z mocnym ściągaczem czy nawet spodni z wąskimi, bardzo obcisłymi nogawkami. Natomiast skonsultuj z lekarzem noszenie pończoch lub rajstop na żylaki, które przyniosą ulgę. Zwróć uwagę także na buty. Zbyt ciasne i przylegające do pięt mogą ograniczać dopływ krwi do stóp, a co za tym idzie pogarszać obrzęk i wywoływać ból. Najlepiej wybierz ciut za duże obuwie sportowe.

#2 Na obrzęki nóg rób zimne okłady: chłodny kompres przykładany do opuchniętych miejsc może zmniejszać ból i obrzęk. Może to być zimna myjka, kostki lodu owinięte w bawełniana ściereczkę (nigdy bezpośrednio na skórę) lub specjalny żelowy kompres.

#3 Odpoczywaj z nogami do góry: staraj się długo nie stać. Kiedy leżysz lub siedzisz, staraj się zawsze korzystać z podparcia i układaj nogi wyżej, na jakimś taborecie lub poduszce. Na relaks z nogami do góry pozwalaj sobie 2–3 razy dziennie. Połóż się na plecach, opierając nogi (lekko zgięte w kolanach) o ścianę albo oparcie kanapy i pozostań tak przez ok. 15 minut. Taka pozycja przeciwdziała sile grawitacji i sprawia, że krew nagromadzona w nogach szybko z nich odpływa. Pamiętaj podczas siedzenia nigdy nie zakładaj nogi na nogę!

#4 Rób spacery w basenie: pozycja stojąca w basenie może przynieść ulgę twoim opuchniętym nogom. Jeśli nie masz możliwości chodzenia na basen rozważ kupienie dziecięcego dmuchanego baseniku.

fot. istock.com

#5 Śpij na boku: gdy brzuch jest już duży, śpiąc na boku wspomagasz przepływ krwi, dzięki temu zapobiegasz obrzękom. Warto także pod czas snu mieć nogi uniesione trochę wyżej, a także umieścić poduszkę między kolanami.

#6 Ogranicz spożycie soli i kofeiny: te dwa składniki sprzyjają obrzękom, a także mogą zbytnio podnosić ciśnienie, co jest niewskazane w ciąży. Sól może powodować zatrzymywanie wody w organizmie. Kofeina, czyli nie tylko kawa, ale i herbata czy czekolada - produkty te powinny być spożywane w ograniczonych ilościach. Za to jedz produkty z rutyną. Wzmacnia ona i uszczelnia naczynia włosowate oraz poprawia elastyczność ścian wszystkich naczyń krwionośnych, co zapobiega pojawianiu się obrzęków i opuchnięć. Znajdziesz ją m.in. w cebuli, pomidorach, marchewce, pomarańczach, czarnych jagodach i wiśniach.

#7 Na opuchliznę nóg - pij dużo wody: pij około 2 litrów wody dziennie. Jest ona naturalnym środkiem oczyszczającym organizm z toksyn. Przyjmowanie dużych ilości wody zwiększa oddawanie moczu, a wraz z nim wydalany jest z organizmu nadmiar nagromadzonych płynów.

#8 Nie siedź zbyt dużo: jeśli w trakcie ciąży musisz wiele podróżować, weź pod uwagę, że pozycja siedząca może powodować obrzęki. W podróży staraj się robić częste przerwy, wstawać i chodzić.

#9 Ćwicz: staraj się przez cały okres ciąży, być aktywną fizycznie, nawet jeśli nie lubisz ćwiczyć, rób sobie długie spacery. Aktywne na co dzień panie powinny wybrać spokojne ćwiczenia jak pilates, joga, czy aerobik dla przyszłych mam. Ćwiczenia wpływają na krążenie krwi i zapobiegają obrzękom, a także wpływają korzystnie na stan zdrowia ciężarnej.

#10 Schłodź się: szczególnie upał może sprzyjać pojawieniu się obrzęków w ciąży. Warto unikać upałów i chronić się w zacienionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Warto także brać letni prysznic w ciągu dnia lub choć moczyć nogi w chłodniejszej wodzie.

Obrzęki są normalne w ciąży, jednak powinny być monitorowane przez lekarza. Niestety obrzęki mogą także być objawem stanu przedrzucawkowego, jeśli dodatkowo występują inne objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza: obrzęk wokół brzucha, gdy opuchlizna pojawiła się nagle, występuje ból głowy lub problemy ze wzrokiem. Niezwłocznie udaj się do szpitala, gdy masz trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej lub obrzęk stóp i dłoni jest ciepły w dotyku.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.09.2024 22:45
Spełnienie marzeń o potomstwie jest dla niektórych ciężką drogą. U kobiet kluczowe jest kontrolowanie płodności. Do wyznaczania dni płodnych polecam termometr owulacyjny cyclotest mySense
odpowiedz
Polecane dla Ciebie