Jak zmieniają się piersi w ciąży?

Niektóre przyszłe mamy przeraża, że piersi wciąż rosną i rosną...
Jak zmieniają się piersi w ciąży?
fot. istock.com
29.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Wiele przyszłych mam orientuje się, że jest w ciąży właśnie dlatego, że piersi zmieniają się niemalże natychmiast po zapłodnieniu. Już od pierwszych dniach po zatrzymaniu miesiączki biust staje się bardziej napięty i nabrzmiały, a nawet przyszła mama może odczuwać bolesność. Szczególnie brodawki mogą być bardzo tkliwe. Na szczęście ta nieprzyjemna dolegliwość mija. Wiele pań (i panów) cieszy ta zmiana. Ale to dopiero początek zmian, jakie zajdą w twoim ciele, więc bardzo ważne jest, by dbać o piersi w ciąży już od pierwszych tygodni.

Jak zmieniają się piersi w ciąży?

Większy rozmiar biustu jest zauważalny już w drugim miesiącu ciąży, warto w tym czasie dobrać nowy większy biustonosz, by nie ściskać piersi. Pod skóra możesz zauważyć naczynia krwionośne, to efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne. Dzięki lepszemu ukrwieniu aktywują się gruczoły i kanały mleczne. Już niedługo brodawki ściemnieją i uwypuklą się. W III trymestrze może pojawić się wyciek mleka to tzw. siara.


fot. istock.com

Jak bardzo rośnie biust w ciąży?

To jak powiększa się piersi, zależy od predyspozycji genetycznych. Zazwyczaj u młodszych mam piersi rosną bardziej niż u tych pań, które decydują się na dziecko w późniejszym wieku. Także bardzo istotne jest, jak bardzo na wadze przybiera przyszła mama. Nadmierne tycie w ciąży wpływa także na odkładnie się tłuszczu na piersiach a przez to jego powiększanie się.

Jednak bez wątpienia biust na pewno urośnie. Oczywiście jest to kwestia hormonów, które przygotowują twoje ciało na karmienie maluszka już za parę miesięcy. Jeśli masz wrażenie, że biust nie chce przestać rosnąć nie martw się to normalne. 

Niestety nie masz na to wpływu, jak bardzo urosną piersi warto jednak o nie odpowiednio zadbać:

  • kup odpowiedni biustonosz na szerokich ramiączkach, miseczki niech będą solidne i obejmują całe piersi, warto poprosić o pomoc w doborze brafiterkę;
  • stosuj na przemian ciepłe i zimne prysznice - pomoże to zachować jędrność skóry i poprawić krążenie w piersiach;
  • piersi smaruj odpowiednim kremem do pielęgnacji biustu w ciąży lub oliwką;
  • warto także ćwiczyć klatkę piersiową, by wzmocnić mięśnie podtrzymujące piersi.

Coś, co powinno cię zaniepokoić to wszelkie zgrubienia czy grudki pod skórą. Do lekarza powinnaś się także udać, gdy oprócz bólu piersi pojawia się gorączka - może to świadczyć o infekcji. Zaniepokoić cię powinien także wyciek z piersi siary zabarwionej krwią.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Agatka (Ocena: 5) 12.06.2024 11:11
A po karmieniu mogą zmaleć totalnie... Dobre artykuły o płodności i zachodzeniu w ciążę można znaleźć na portalu NATURALNA PŁODNOŚĆ
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.05.2024 22:53
Po porodzie niestety może pojawić się nietrzymanie moczu. To nieprzyjemna dolegliwość, warto zatem używać pessaru podcewkowego EFEMIA
odpowiedz
Polecane dla Ciebie