Ciąża to nie tylko wielka radość, ale i strach. Dowiedz się, jak poradzić sobie z lękami!

Często informacja o dziecku, nawet tym wyczekanym i zaplanowanym, niesie za sobą lęki.
Ciąża to nie tylko wielka radość, ale i strach. Dowiedz się, jak poradzić sobie z lękami!
fot. istock.com
22.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Do przyszłej mamy dociera bowiem, że nic już nie będzie tak jak kiedyś. Strach to znak, że jesteś świadoma nadchodzących zmian i jesteś dojrzałą kobietą, która zdaje sobie z tego sprawę. Strach jest czymś, co jest potrzebne w tym cudownym okresie, gdyż pomaga zmienić nastawienie. Spokojnie, właśnie dzięki wątpliwościom jesteś w stanie wiele spraw przemyśleć i zaplanować odpowiednio wcześniej. 

Lęki w ciąży - jak sobie poradzić z negatywnymi myślami?

Czy noworodek będzie zdrowy: To chyba największy i najgorszy lęk, jaki "dopada" przyszłą mamę. Wielu kobietom strach ten towarzyszy nawet po urodzeniu dziecka. Nowoczesna aparatura, która z jednej strony pomaga szybciej lekarzowi wykryć nieprawidłowości, także przysparza rodzicom wiele strachu. Wszelkie dodatkowe kontrole czy informacje z internetu o możliwych chorobach i wadach mogą przyprawić o zawrót głowy. Warto więc, mieć zaufanego lekarza, który w razie czego wyjaśni w empatyczny sposób wszelkie wątpliwości i rozwieje twoje obawy. Za to warto unikać forów internetowych, jako fachowych źródeł wiedzy.

Czy będę dobrą mamą?

Zapewne byłaś wychowana w przeświadczeniu, że kobieta musi być matką idealną, że musisz się poświęcić dla rodziny i rezygnować z siebie, gdy pojawia się dziecko. Nic z tych rzeczy! Sprostanie tym ideałom, jest niewykonalne. Nigdy nie zapominaj, że najlepsza mama to taka, która jest szczęśliwa. Pamiętaj o sobie, swoich pasjach i przyjemnościach. Nie bierz wszystkiego na swoją głowę i korzystaj z pomocy innych. Narodziny dziecka nie oznaczają, że musisz zrezygnować zrealizowania siebie w jakimkolwiek obszarze.

fot. istock.com

Jakim ojcem będzie mój partner: Możecie się kochać i darzyć wielkim szacunkiem i zaufaniem, ale rola ojca to coś zupełnie nowego. Z tej strony nie znasz swojego partnera. Rozmawiajcie otwarcie o swoich obawach, ale także o swoich oczekiwaniach, gdy maluszek już się pojawi. Włączaj partnera we wszelkie przygotowania, wspólnie czytajcie książki, niech przyszły tata dotyka brzucha i rozmawia z dzieckiem. Widząc, jak się interesuje maluszkiem i nim opiekuje jeszcze przed narodzinami, będziesz spokojniejsza.

Poród - jak przełamać strach?

Bez względu czy czeka cię poród naturalny, czy cesarskie cięcie możesz mieć wiele obaw. Przede wszystkim unikaj słuchania dramatycznych historii porodowych, bo tylko cię przestraszą, a nie wniesie to nic, co tobie pomoże. Za to może uda ci się znaleźć piękne wzorce porodu, gdzie kobiety dzielą się dobrymi doświadczeniami. Unikaj forów, raczej wspieraj się na faktach, idź do szkoły rodzenia, czytaj książki. Dobrze się przygotuj w teorii - poznaj etapy porodu. Człowiek boi się nieznanego, im więcej się dowiesz, tym lepiej zrozumiesz, co cię czeka.

Warto także mieć "zaufanego człowieka" kogoś, kto będzie z tobą nie tylko przy porodzie, ale także pomoże ci wspólnie się przygotować. Może to być partner, doula, położna lub lekarz położnik. Skup się na tym, że poród zakończy się pojawieniem się na świecie twojego dziecka i masz na to siłę. Uwierz w siebie!

Ciążowe lęki to emocje, które potrzebują ujścia, czasem wystarczy, że ktoś cię wysłucha lub szczerze z tobą porozmawia. Poszukaj innych mam na podobnym etapie, może w okolicy znajdziesz grupę wsparcia dla kobiet w ciąży. Jeśli zbytnio skupiasz się na ciąży, poszukaj odskoczni, by o niej przestać myśleć non stop, może pomyśl o nowym hobby np. fotografii. Jeśli lęki nie pozwalają ci normalnie funkcjonować, powiedz lekarzowi o swoich problemach.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Beti (Ocena: 5) 22.05.2024 21:56
Niestety czasem po porodzie występuje nietrzymanie moczu. Najlepiej ćwiczyć i korzystać z wyrobów medycznych. Polecam pessar podcewkowy EFEMIA
odpowiedz
Polecane dla Ciebie