Czy niewydolność macicy może grozić przedwczesnym porodem?

Co piąta kobieta ma kłopoty z donoszeniem ciąży. Dowiedz się więcej o metodzie Pessar.
Czy niewydolność macicy może grozić przedwczesnym porodem?
fot. istock.com
20.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Szyjka macicy to bardzo ważny element układu rozrodczego kobiety. Zanim maluch będzie się przeciskał przez ten "kanał", szyjka pełni ważną role - blokuje dostęp do macicy i chroni dziecko przed bakteriami, wirusami czy grzybami z zewnątrz. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, szyjka zmiękcza się i zaczyna skracać dopiero pod koniec trzeciego trymestru.

Dlaczego w ciąży pojawia się niewydolność szyjki?

W ciąży niestety bardzo łatwo o naruszenie jej, gdyż noszone dziecko silniej na nią napiera. Może wtedy dojść do problemów z wydolnością szyjki macicy. Schorzenie to polega na przedwczesnym rozszerzaniu się i skracaniu szyjki macicy w ciąży lub zbytnim jej rozpulchnianiu, lub zmiękczaniu. Brak interwencji medycznej może skończyć się przedwczesnym porodem lub poronieniem. Dzieje się tak, gdyż rosnący płód może łatwo przesunąć się w kierunku pochwy.

Z problemem najczęściej do czynienia mają panie po 14. tygodniu ciąży, gdy dziecko coraz intensywniej rośnie i przybiera na wadze. Jeśli szyjka macicy jest zbyt słaba, staje się niewydolna. Szyjka może być osłabiona w wyniku zabiegów ginekologicznych np. podczas aborcji czy po poronieniu lub po poprzednim porodzie. Zaburzenia hormonalne nie są także bez znaczenia. Inną przyczyną może być wada wrodzona szyjki, nieprawidłowa produkcja kolagenu lub elastyny. Na skracanie się szyjki macicy może mieć także wpływ zbyt intensywny tryb życia przyszłej mamy.


fot. istock.com

Jak lekarz może zabezpieczyć szyjkę przed przedwczesnym skracaniem? Jednym ze sposobów powstrzymania skracanie się szyjki macicy, prowadzącego do przedwczesnego porodu jest właśnie pessar (właściwie pessar kołnierzowy). Pessar to okrągły, elastyczny krążek wykonany z silikonu. Zakładany jest na szyjkę macicy, co ma zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu. Jeśli ginekolog prowadzący ciążę uzna, że założenie pessaru jest konieczne, nie masz się czego obawiać – to prosty zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim.

Założenie krążka nie wymaga narkozy ani pobytu w szpitalu. Krążek jednak zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, dlatego do końca ciąży przyszła mama musi dodatkowo stosować globulki dopochwowe. Krążek podobnie jak szew zdejmuje się pod koniec ciąży. Jest on bezbolesny i nie ma potrzeby przyjmowania środków znieczulających. Pessar jest mniej inwazyjną metodą leczenia niewydolności szyjki macicy, zastąpił on niemal całkowicie szew szyjkowy.

Kiedy się zakłada specjalny silikonowy krążek - pessar?

Decyzję o założeniu pessaru podejmuje ginekolog prowadzący ciążę. Krążek zakłada się na ogół od 20. do 28. tygodnia ciąży, choć zdarza się, że ginekolog podejmuje decyzję o wcześniejszym wykonaniu zabiegu. Dostępne są trzy modele krążków, rozmiar dobiera lekarz, biorąc pod uwagę wielkość pochwy, a także to, czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża. Zdejmuje się go najczęściej w 38. tygodniu ciąży.

Niestety założenie krążka zwiększa ryzyko występowania infekcji pochwy.  Kobieta, która miała założony pessar powinna dużo odpoczywać, unikać stresów i szczególnie dbać o higienę intymną.

Po 2–3 dniach od założenia pessaru konieczna jest kontrola u ginekologa, a następna po 1–2 tygodniach. Oprócz konsultacji lekarskiej ciężarna powinna też po miesiącu zrobić badanie posiewu z szyjki macicy, które oceni florę bakteryjną pochwy i wykryje ewentualne zakażenia.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Patka (Ocena: 5) 22.05.2024 22:27
Po porodzie może być mało przyjemnie. Czasem pojawia się nietrzymanie moczu.. Wówczas polecam pessar podcewkowy Efemia.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie