Nerwica lękowa w ciąży: jak rozpoznać objawy?

Oczekiwanie na narodziny dziecka to niewątpliwie radosny czas. Ale to też czas, który może wywoływać lęk i niepokój u przyszłej mamy.
Nerwica lękowa w ciąży: jak rozpoznać objawy?
fot. istock.com
17.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Zaburzenia lękowe, czyli nerwice należą do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. W Polsce na nerwice cierpi 20–25% osób. Panie chorują aż trzy razy częściej niż mężczyźni. W przypadku pań to właśnie ciąża może być katalizatorem rozwoju nerwicy lękowej.

Nerwica lękowa w ciąży: jak rozpoznać objawy?

Kobieta oczekując na narodziny dziecka, niewątpliwie boryka się z wieloma obawami, np. ma lęki dotyczące zdrowia dziecka, obawia się przebiegu porodu, a także zmian, jakie zajdą w jej życiu po narodzinach dziecka. Choć macierzyństwo to wielka radość wyzwanie, jakie czeka przyszłą mamę, może być przytaczające. Ciąża to mieszanka wielu emocji od radości po strach i niepewność. Przeżywają to nawet mamy, które planowały i długo czekały na dziecko. Zmęczenie, emocjonalna chwiejność, zmiany hormonalne, trudne relacje z partnerem, brak wsparcia i zrozumienia, samotność mają oczywisty wpływ na poziom stresu, który w przypadku niektórych kobiet osiąga niepokojący poziom, a to sprzyja rozwojowi nerwicy lekowej.


fot. istock.com

Objawy nerwicy lękowej

Długotrwały stres, ciągły lęk i niepokój mogą nie tylko negatywnie wpływać na zdrowie ciężarnej, ale także niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Ponieważ organizm jest w ciągłej gotowości i napięciu, wzrasta stężenie adrenaliny i noradrenaliny oraz kortyzolu, czyli hormonu stresu, które podwyższają poziom glukozy we krwi i pobudzają cały układ nerwowy. Czasem trudno oddzielić naturalne zmiany fizjologiczne, podyktowane ciążą, od tych wywołanych nerwicą.

U przyszłej mamy może wystąpić: kołatanie serca, duszności, zawroty głowy, podwyższenie ciśnienia krwi, wzrost napięcia mięśniowego, rozszerzenie źrenic, tachykardia. Mogą wystąpić zaburzenia snu spowodowane natrętnymi myślami, ataki paniki, może mieć nerwowe drżenie dłoni i nóg, mogą także wystąpić mdłości i wymioty, zawroty głowy, bóle stawów - wszystko na tle tego silnego stresu.

Objawy nerwicy są szczególnie groźne w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy rozwijają się u płodu wszystkie narządy wewnętrzne. Ciągły stres upośledza pracę układu immunologicznego i naraża na zachorowanie na niebezpieczne infekcje. Duże natężenie adrenaliny i kortyzolu, niekorzystnie wpływ na rozwój płodu. Adrenalin dodatkowo może doprowadzić do niedotlenienia płodu. Nerwica lękowa może doprowadzić nawet do poronienia czy przedwczesnego porodu.

Czy nerwica lękowa w trakcie ciąży wpływa na rozwój dziecka?

Dzieci matek z nerwicą są bardziej płaczliwe i wykazują wolniejsze tempo rozwoju psychomotorycznego.

Wielu specjalistów uznaje ciążę i poród za czynniki, które prowadzą do przeciążenia organizmu, a towarzyszące im silne przeżycia, trudne sytuacje, powodują wyczerpanie, kliniczne zmęczenie, osłabienie, chwiejność nastrojów, zaburzenia wegetatywne i zaburzenia snu. Ciąża jednak nie musi być przyczyną zaburzeń nerwicowych.

Wiele pań, które zmagają się z problemami, świadomie zachodzi w ciążę, z nadzieją, że ciąża pomoże na ich samopoczucie, tymczasem dzieje się odwrotnie. Niestety wiele przyszłych mam szuka "rozluźnienia" w używkach jak palenie papierosów, czy picie alkoholu. Tymczasem mogą doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń płodu.

Jeśli źle się czujesz fizycznie, a do tego masz lęki, wątpliwości i pytania, powiedz o tym koniecznie lekarzowi. Nerwica lękową wymaga współpracy lekarza położnika i psychiatry, którzy wspólnie decydują o tym, jakie leki i w jakich dawkach użyć, by nie zaszkodzić rozwijającemu się w łonie dziecku. Niezbędna będzie także terapia. 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Joasia (Ocena: 5) 22.05.2024 22:20
Kontrola cyklu w czasie starań o dziecko jest bardzo istotne. Wyznaczanie dni płodnych umożliwia kontrola poziomu lh za pomocą testu na ślinę Afrodyta
odpowiedz
Polecane dla Ciebie