Niepokojące objawy ciąży

Te symptomy mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości.
Niepokojące objawy ciąży
fot. istock.com
14.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

W ciąży wiele się zmienia w orgazmie kobiety. Przyszła mama na nowo musi uczyć się sygnałów od swojego organizmu, na jedne objawy czekamy, inne są bardziej kłopotliwe. Są też takie objawy, które mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości i nie powinny wstąpić w okresie ciąży. Nie ignoruj ich i koniecznie zgłoś się do lekarza, szybka reakcja jest wskazana.

To są niepokojące objawy ciąży

#1 Silne bóle głowy w ciąży: Ból głowy może się zdarzać w ciąży, jednak jeśli jest długotrwały (ponad dwie godziny) i bardzo silny, może być sygnałem nadciśnienia tętniczego. Warto sprawdzić, gdy pojawia się ból, jakie mamy ciśnienie i w razie nieprawidłowości niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do stanu przedrzucawkowego. Natychmiastowej wizyty u lekarza wymaga także ból głowy, któremu towarzyszą zaburzenia widzenia.

#2 Zaburzenia widzenia w ciąży: Koniecznie udaj się do lekarza, gdy występuje podwójne widzenie, zamazanie pola widzenia, migające plamy lub światła przed oczami, poczucie ściemnienia pola widzenia. To mogą być objawy wskazujące na stan przedrzucawkowy.

#3 Krwawienie w ciąży: Około 25% kobiet w ciąży zauważa plamienie i lekkie krwawienie na początku ciąży. Zazwyczaj jest to śluz zabarwiony krwią, który pojawił się przez jeden dwa dni. Jednak każde krwawienie, choć nie musi być niebezpieczne, wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli dodatkowo występują bóle brzucha, skurcze macicy i obfite krwawienie, lub krwawienie ze skrzepami konieczna jest natychmiastowa wizyta na pogotowiu.

#4 Skurcze w ciąży: Wszelkie bóle i skurcze przypominające bóle miesiączkowe powinny cię zaniepokoić. Przedwczesne skurcze w ciąży mogą być groźne i wyprzedzać poronienie, dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować bóli brzucha w ciąży i w razie czego udać się do szpitala na kontrolę.

#5 Osłabienie ruchów płodu w ciąży: Każda mama się cieszy, gdy mniej więcej w połowie ciąży zaczyna czuć ruchy dziecka. Z czasem ruchy mogą być spokojniejsze, gdyż malcowi jest coraz ciaśniej. Wyraźne osłabienie ruchów dziecka po 24 tygodniu ciąży powinno wzbudzić czujność przyszłej mamy. Jeśli masz wrażenie, że nie czujesz ruchów dziecka od dłuższego czasu, połóż się na lewym boku i koniecznie coś zjedz lub napij się soku owocowego. Jeśli nadal nie czujesz ruchów, koniecznie udaj się do lekarza lub do szpitala na KTG.

#6 Gorączka w ciąży: Gdy w ciąży temperatura przekracza 37,5, koniecznie głoś się do lekarza jeszcze tego samego dnia. W przypadku bardzo wysokiej gorączki, powyżej 39 stopni, nie czekaj na "numerek", natychmiast udaj się do szpitala lub skontaktuj z lekarzem prowadzącym ciążę. Zbyt wysoka temperatura utrzymująca się przez kilka godzin może być szkodliwa dla dziecka.

fot. istock.com

#7 Obrzęki w ciąży: Obrzęki w ciąży są bardzo częste, zwłaszcza gdy zbliża się termin porodu. Jednak, jeśli obrzęk pojawił się nagle, a do tego masz bóle głowy i problemy z widzeniem może to być objaw stanu przedrzucawkowego. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

#8 Pragnienie w ciąży: Ciągle chce ci się pić a twój mocz ma ciemniejszy kolor niż zwykle? Możesz być odwodniona. W ciąży należy kontrolować ilość wypijanych płynów. Jednak jeśli oprócz pragnienia częściej "latasz do toalety” może to być objaw cukrzycy ciążowej. Koniecznie poinformuj o tym lekarza.

#9 Zawroty głowy i omdlenia w ciąży: Często zawroty głowy i osłabienie pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży. Dzieje się tak dlatego, że podnosi się poziom progesteronu - hormon uelastycznia ścianki naczyń, co ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, a to może prowadzić do omdleń. Przyczyną takiego samopoczucia może być także zbyt mała ilość kalorii dostarczana do organizmu. Pamiętaj, że dbasz o dwie osoby i musisz regularnie przyjmować zdrowe posiłki. Koniecznie poinformuj lekarza o zawrotach głowy i twoim samopoczuciu.

#10 Swędzenie skóry w ciąży: W ciąży swędzenie skóry może się zdarzać ze względu na rozciąganie się szczególnie skóry brzucha, pośladków i ud. Warto ciało dobrze natłuszczać, by przywrócić elastyczność. Jednak jeśli swędzenie jest intensywne, szczególnie dotkliwe w nocy i obejmuje głównie obszar stóp, należy skontaktować się z lekarzem. Być może to cholestaza ciążowa.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Julita (Ocena: 5) 22.05.2024 22:40
Chciałabym zajść w ciążę, ale mam bardzo nieregularne cykle... Zamówiłam tester owulacyjny Afrodyta do wyznaczania płodności, mam nadzieję, że ułatwi mi sprawę...
odpowiedz
Polecane dla Ciebie