Swędzenie skóry w ciąży - czy to oznaka poważnych problemów zdrowotnych?

Swędzenie brzuszka często pojawia się w trzecim trymestrze ciąży.
Swędzenie skóry w ciąży - czy to oznaka poważnych problemów zdrowotnych?
fot. istock.com
05.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Dzieje się tak dlatego, że skóra mocno się rozciąga, a co za tym idzie robi się napięta, sucha i cienka. Tę dolegliwość łagodzą balsamy i mleczka do skóry suchej i atopowej. Obserwuj jednak, czy świąd nie przenosi się na całe ciało i czy się nie nasila. W przypadku, gdy swędzenie jest bardzo dokuczliwe, a do tego pojawiła się wysypka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Swędzenie skóry w ciąży a poważne problemy zdrowotne

#1 Swędzenie skóry głowy w ciąży: Podwyższony poziom estrogenów i progesteronu sprawiają, że skóra głowy produkuje więcej sebum. Włosy mogą więc szybciej się przetłuszczać. Niektóre ciężarne narzekają również, że kosmyki stają się mniej sprężyste i kompletnie nie da się ich ułożyć. Na szczęście, kondycja czupryny poprawia się w drugim trymetrze.

#2 Swędzenie skóry w ciąży: przyczyny: Skóra przyszłej mamy w ciągu 9 miesięcy ciąży przeżywa prawdziwe rewolucje: nie dość, że się bardzo rozciąga na brzuchu, piersiach i biodrach, to dodatkowo bywa również odwodniona i przesuszona. Skutkuje to nieraz ciągłym swędzeniem, dlatego warto regularnie smarować ciało oliwką i balsamem nawilżającym.

Nie lekceważ swędzenia brzucha w ciąży

  • cholestaza ciężarnych/świąd ciężarnych - charakteryzuje się silnym światem dłoni i stóp, który szczególnie nasila się nocą. Zwykle dolegliwość dotyczy mam w trzecim miesiącu ciąży, nie jest niebezpieczna dla dziecka, jednak może przyspieszyć poród. Konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie. Choroba ustępuje po porodzie.
  • osutka pokrzywkowo-grudkowa to bardzo mocno swędzące ogniskowe grudki i pokrzywka, które są najczęstszą wysypką u przyszłych mam. Krostki pojawiają się na brzuchu zwłaszcza w okolicach rozstępów, czasem także na pośladkach lub kończynach, ale nigdy na twarzy. Zwykle problem dotyczy pań tuż przed porodem (po 35. tygodniu ciąży). Wysypka nie zagraża zdrowiu dziecka, można ją leczyć miejscowo, po porodzie ustępuje.

fot. istock.com

Drętwienie skóry brzucha w ciąży

W ostatnim trymestrze ciąży brzuch już tak szybko nie rośnie. Możesz odczuwać mrowienie, drętwienie lub ucisk w okolicy miednicy, ponieważ maluszek zaczyna się "ustawiać" do porodu i przesuwa się ku dołowi. Pomiędzy 33. a 36. tygodniem zmieni pozycję, główką w dół i w efekcie twój brzuch się obniży. Trochę odetchniesz, bo maluszek zdobi więcej miejsca płucom, a także poprawi się trawienie. Jednak pojawić się może nieprzyjemne kłucie w dole brzucha lub w pachwinach, a także czasem poczujesz bóle miednicy. Za te dolegliwości odpowiada przede wszystkim relaksyna (hormon ciążowy). Między innymi pod jego wpływem rozluźnia się spojenie łonowe, przygotowując do porodu.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.05.2024 22:02
Bardzo fajny portal dla kobiet o kobiecym zdrowiu to naturalna plodnosc pl
odpowiedz
Polecane dla Ciebie