Dlaczego druga ciąża jest o wiele trudniejsza od pierwszej?

Przyszła mama powinna mieć już przecież doświadczenie w tej dziedzinie...
Dlaczego druga ciąża jest o wiele trudniejsza od pierwszej?
fot. istock.com
03.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

Każda przyszła mama ma inna sytuację, charakter, inaczej się czuje i ma inne oczekiwania. Jednak wiele mam zapewnia, że druga ciąża była dla nich znacznie trudniejsza. Jak to możliwe skoro już raz przez to przechodziła? Sprawdź!

Dlaczego druga ciąża jest o wiele trudniejsza od pierwszej?

#1 Masz mniej wsparcia: Druga ciąża jest mniej emocjonująca dla wszystkich wokoło, więc wykazują mniejsza zainteresowanie tobą. Jeśli w pierwszej ciąży bliscy próbowali spełnić twoje zachcianki, przy drugiej o tym zapomnij.

#2 Poranne mdłości są gorsze: Wiele mam mówi, że samopoczucie w pierwszym trymestrze jest gorsze w drugiej ciąży. Jednak wiele także zwraca uwagę na fakt, że przy małym dziecku nie ma chwili spokoju. Tak jak za pierwszym razem mogłaś sobie pozwolić na drzemkę czy dochodzenie do siebie na kanapie, teraz masz malucha, którym trzeba się zająć.

#3 Mniej śpisz: Już wiesz, że przy małym dziecku nie można się wyspać, mimo że starszak znacznie lepiej śpi w nocy, śpi mało lub w ogóle w ciągu dnia. Niestety nie będziesz mogła sobie pozwolić na drzemkę w chwili, gdy masz na to ochotę. Pogoń za dzieckiem i senność, która towarzyszy wielu przyszłym mama niestety doprowadza do dużych deficytów snu.

#4 Jesteś bardziej zmęczona: Oczywiście niewyspana mama to zmęczona mama, do tego dochodzi energiczny kilkulatek, którym trzeba się zająć. Nawet gdy maluch chodzi do przedszkola, musisz jednak go odprowadzić i przyprowadzić, dać obiad iść na spacer, nawet gdy sił brak.

#5 Masz mniej czasu na dbanie o siebie: Mamusie przyznają, że w drugiej ciąży mniej poświęcały czasu sobie, gdy już miały "wolną chwilę" wolały się zdrzemnąć niż pójść do fryzjera. Niektóre mamy przyznają, że w drugiej ciąży wystarczyło im poczucie, że mają wszystkie badania wykonane na czas, by czuć się zadbaną.

#6 Mniej czasu na cieszenie się maluszkiem: Przy pierwszej ciąży rodzice zastanawiają się czy to chłopiec czy dziewczynka, jaki teraz jest maluszek, jak to będzie, gdy się urodzi, jak będzie wyglądać. W drugiej ciąży mamusie żyją tu i teraz i nie mają aż tyle czasu na przemyślenia i rozmowy z nienarodzonym maluszkiem.


fot. istock.com

#7 Wcale nie jesteś bardziej zorganizowana i opanowana: Choć już raz przez to przechodziłaś, ciąża ciąży nie jest równa. Poza tym mamusie "rosną" ze swoimi pociechami i wiele rzeczy z poprzednich okresów po prostu wypada im z głowy, a co dopiero co się działo podczas pierwszej ciąży.

#8 Logistyka jest trudniejsza: Jak układać maluchy na drzemki, co zrobisz, gdy jedno z dzieci się rozchoruje? Albo kto odbierze starsze dziecko z przedszkola, jak ty nie będziesz mogła wyjść z maluchem. Znacznie więcej zmiennych do zsynchronizowania i ogarnięcia, a ty już o tym myślisz na zapas.

#9 Częściej dopadają cię wątpliwości: Mamusie w drugiej ciąży są bardziej zmęczone, mają więcej rzeczy do ogarnięcia i mogą czuć się przytłoczone i bezradne. Nagle się okazuje, ze zbyt wiele rzeczy jest równie ważnych. Masz poczucie, że robisz "rzeczy po łebkach".

Drogie Mamusie, druga ciąża faktycznie jest trudniejsza? Czy może jest zupełnie odwrotnie? Jakie są wasze doświadczenia?

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Luiza (Ocena: 5) 06.04.2024 13:26
Jeśli po porodzie pojawi się nietrzymanie moczu, polecam pessar EFEMIA, który jest skuteczny, działa jak taśma TVT podpiera cewkę moczową w środkowej części powodując jej ugięcie i tym samym zapobiega niekontrolowanemu wyciekowi moczu
odpowiedz
Elizka (Ocena: 5) 06.04.2024 13:09
W ciążę ciężko zajść przy bardzo nieregularnych cyklach. Do wyznaczania dni płodnych w takich sytuacjach nadaje się specjalny komputer cyklu cyclotest myWay
odpowiedz
Polecane dla Ciebie