Są rzeczy, o których nie masz pojęcia, dopóki nie zajdziesz w ciążę

Te piękne 9 miesięcy ma także swoje ciemne strony.
Są rzeczy, o których nie masz pojęcia, dopóki nie zajdziesz w ciążę
fot. istock.com
28.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Z pewnością słyszałaś kiedyś by cieszyć się tym niezwykłym czasem, jakim jest ciąża. I to bardzo mądra rada, gdyż te 40 cudownych tygodni z dzieckiem w brzuchu to wielka przygoda. Oczywiście nie patrząc na ciążę tylko przez różowe okulary, może to być ciężki czas. Twoje ciało się cudem natury, nigdy o tym nie zapominaj. Musisz jednak wiedzieć, że ciąża to też różne przypadłości, o których nie zawsze mówi się głośno, czy choćby duże wydatki.

Ciąża - objawy, na które trzeba się przygotować

#1 Częste wizyty w toalecie. Niestety w ciąży, będziesz musiała się przyzwyczaić do częstego odwiedzania toalety. Powiększającą się macica uciska na pęcherz moczowy i w rezultacie przyszła mama niemalże co pięć minut musi do łazienki. Przypadłość ta nie jest groźna, jednak może być bardzo kłopotliwa. Warto ćwiczyć mięśnie Kegla i używać wkładek higienicznych, gdyż rosnący maluch może sprawić, że śmiechu czy kichania czasem… popuścisz.

#2 Hemoroidy. Ten wstydliwy problem, na szczęście nie jest niebezpieczny ani dla ciebie, ani dla dziecka. W wyniku działania hormonów ciążowych, żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne. Dodatkowo rosnąca macica uciska na naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi z żył z dolnych partii ciała. Hormony spowalniają proces trawienia i możesz mieć zaparcia, które mogą skutkować podnoszeniem ciśnienia krwi w okolicach odbytu podczas oddawania stolca. W efekcie hemoroidy napinają się, ulegając znacznemu powiększeniu. Ściany naczyń krwionośnych stają się coraz bardziej rozszczelnione.

#3 Opuchnięte stopy i dłonie. Opuchlizna niestety cię nie ominie. Warto zawczasu zdjąć biżuterię, by nie mieć problemów później z jej zdjęciem. Niestety ulubione buty także mogą się okazać za ciasne. Warto na ten czas zrezygnować z butów na obcasie i wskoczyć w wygodne sportowe obuwie.


fot. istock.com

#4 Wilczy apetyt w ciąży. W ciąży przyszłe mamy często miewają napady głodu, które ciężko sobie wyobrazić. Ogromny apetyt w ciąży jest wynikiem zapotrzebowania rosnącego dziecka na składniki odżywcze i witaminy. Nie usprawiedliwia to jednak objadania się! Szczególnie w ciąży należy słuchać organizmu - to, czego nam się chce najbardziej w tym czasie, zazwyczaj odpowiada jego potrzebom. Warto jednak robić to z rozsądkiem, np. gdy chce ci się czegoś słodkiego, to oczywiste, że potrzebujesz energii, warto jednak szukać cukru bardziej w owocach niż słodyczach, ewentualnie lepiej sięgnąć po gorzka czekoladę, a nie paczkę ciasteczek.

#5 Koszty - czyli ile wydajemy na dziecko. Choć każdy wie, że maluszek potrzebuje wózka, ubranek pieluszek, dopiero gdy dziecko jest w drodze odkrywa, jak wiele rzeczy jest potrzebne i jak bardzo są kosztowne. Specjaliści szacują, że koszt utrzymania dziecka do 18-ego roku życia wynosi przeciętnie ok. 200 tys. złotych! Jednak nie załamuj się. Zanim zaczniesz zakupy, przeanalizuj listę potrzeb i poczytaj na forach, a także podpytaj koleżanek czy na pewno wszystkie rzeczy są potrzebne. Warto także popytać po znajomych, czy ktoś nie ma czegoś do oddania lub pożyczenia. Wiele mam także w internecie sprzedaje całe wyprawki po swoich pociechach. W końcu maluszku tak szybko rosną, że często nie niszczą rzeczy. Warto przemyśleć co można kupić używane, a w co chciałabyś zainwestować np. fotelik samochodowy.

#6 Poród zgodnie z planem. Wiele mam ma wizje własnego porodu. Warto przemyśleć jak się chce, by wyglądał poród, jednak oglądanie ładnych fotografii porodowych to trochę za mało. Powinnaś być świadoma, że poród może mieć różny przebieg, a filmowe porody mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. To piękny, emocjonujący, ale i trudny moment, na który starasz się przygotować przez 9 miesięcy. Urodzenie dziecka to wysiłek, pot, krew, zmęczenie, łzy, nie nastawiaj się, że będziesz wyglądać jak gwiazda filmowa.

#7 Wygląd noworodka. Oczywiście każdy maluszek jest śliczny, zwłaszcza dla swojej mamy i nie ma co na ten temat dyskutować. Jednak są pewne drobiazgi w wyglądzie noworodka, które mogą ci się nie podobać. Wiedz, że są to (d)efekty przejściowe. W ciągu pierwszych godzin i dni życia dziecka zwracamy uwagę na różne rzeczy, które występują w różnym natężeniu i mogą wydawać się dziwne. Bądź spokojna, nie trzeba od razu wzywać lekarza ani martwić się, że dziecku coś już tak zostanie na zawsze. Maluszek zazwyczaj jest pomarszczony, czerwony i zmęczony porodem... Nierzadko ma różne wybroczyny na sinej skórze, wielką głowę, wypięty brzuszek i zapuchnięte, małe oczka. Wszystko zaś można skwitować jednym stwierdzeniem: to normalne i wkrótce minie.

Delektuj się każdym aspektem ciąży, zwłaszcza jeśli to ostatnia ciąża, która planujesz. Skupienie się na pozytywnych aspektach na pewno da ci wiele satysfakcji.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Renata (Ocena: 5) 06.04.2024 13:28
Kobietki kontrolujcie swoje cykle - polecam profesjonalny komputer cyklu cyclotest myWay.
odpowiedz
Beata (Ocena: 5) 06.04.2024 13:10
Przy nietrzymaniu moczu sprawdza się pessar Efemia. Jest wielokrotnego użytku, korzysta się do 16 godzin dziennie, przez co najmniej 3 m-ce
odpowiedz
Sonia (Ocena: 5) 28.03.2024 21:28
Po porodzie trzeba zadbać nie tylko o zdrowie dziecka, ale także o własne zdrowie. Badania piersi powinny być obowiązkowe, biorac pod uwagę fakt, że jest bardzo duży odsetek kobiet chorujących na raka piersi. Do samobadania piersi w domu mobilizować będzie specjalna rękawica FemiGlove
odpowiedz
Polecane dla Ciebie