Przebicie pęcherza płodowego zwane jest amniotomią lub inaczej upuszczeniem wód płodowych. Zadaniem zabiegu jest stymulacja wydzielania prostaglandyn – hormonów przyspieszających rozwieranie się szyjki macicy. Jednak nakłucie pęcherza płodowego powinno być traktowane jako ostateczność.
Pęcherz płodowy otacza płód i chroni go przed zagrożeniem z zewnątrz, a jego wnętrzu znajduje się płyn owodniowy i maleństwo. Najczęściej pęcherz pęka samoistnie pod koniec pierwszego okresu porodu. Zadaniem płynu owodniowego jest amortyzacja ciśnienia napierającego na główkę maluszka podczas skurczów. "Nawilżenie" kanału rodnego, także ułatwi maluszkowi, przedostanie się przez kanał rodny na zewnątrz. Wielu lekarzy jednak przebija pęcherz już wtedy, gdy rozwarcie wynosi 5 cm, tymczasem najlepiej by pęcherz jak najdłużej pozostawał w całości. Jego przebicie jest uzasadnione, gdy poród trwa zbyt długo i matka jest na tyle wyczerpana, że nie ma siły aktywnie przeć. Przebicie pęcherza płodowego wywołuje mocniejsze skurcze macicy i przyspieszenia akcję porodową.
Następstwem amniotomii może być nawet pęknięcie szyjki macicy i zwiększenie obciążenia dla główki dziecka. Dzieje się tak, gdyż zabieg prowadzi do pojawienia się mocnych, niefizjologicznych skurczów macicy, które są bardzo bolesne dla kobiety rodzącej i trudne dla dziecka.
Zobacz więcej: Ile trwa poród? Fakty i mity
Nagłe przyspieszenie porodu nie pozwala dziecku odpowiednio zaadaptować się do warunków porodu. Jeśli po wykonaniu zabiegu poród nie zakończy się w przeciągu dwunastu godzin, oznacza to, że przebicie pęcherza nie pomogło rodzącej i należy wykonać cesarskie cięcie. Wraz z upływem czasu zbytnio wzrasta ryzyko infekcji.
fot. istock.com
Ginekolog może podjąć decyzję o przebiciu pęcherza płodowego, jednak wcześniej powinien poinformować o tym rodzącą, a także uzasadnić swoją decyzję. Amniotomia może zostać wykonana, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi co najmniej 3 cm, a główka dziecka znajduje się nisko w kanale rodnym. Do zabiegu kobieta kładziona jest na łóżku, a pod jej pośladki położna wsuwa basen. Lekarz lub położna wprowadza ostre narzędzie (czasem stosuje się wziernik) i przesuwa je ostrożnie wzdłuż swoich palców. Samo przebicie pęcherza płodowego nie jest bolesne, ale w trakcie wprowadzania narzędzia do pochwy kobieta może odczuwać ból.
Przebicia pęcherza płodowego nie można wykonać gdy: