Co może utrudniać współżycie w ciąży?

Przy tak licznych zmianach zachodzących w ciele kobiety, trudno się dziwić, że czerpanie przyjemności z seksu też się zmienia.
Co może utrudniać współżycie w ciąży?
fot. istock.com
04.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Huśtawka nastrojów dotyczy w ciąży różnych aspektów życia, także seksu. W pierwszym trymestrze libido spada tak szybko, jak spada stężenie hormonów ciążowych. Zmęczenie, nudności, czy tkliwość piersi nie zachęcaj do miłosnych igraszek. Oczywiście ciąża każdej kobiety przebiega inaczej bo każda kobieta jest inna i tak samo kwestia libido może być inna. Jeśli masz dużo szczęścia, możesz mieć częstsza ochotę na seks i czerpać z niego więcej przyjemności, ponieważ zmiany hormonalne powodują przekrwienie i nadwrażliwość narządów płciowych.

Co może utrudniać współżycie w ciąży?

Zainteresowanie seksem, choć nie zawsze, rośnie w drugim trymestrze. W tym czasie zanikają dolegliwości, które pojawiły się w pierwszym trymestrze, a kobieta ma więcej energii. W tym czasie wiele pań pierwszy raz w życiu doznaje wielokrotnych orgazmów. Jednak zdarza się także tak, że niektóre panie tracą zupełnie zainteresowanie seksem. W trzecim trymestrze największy "problem" stanowi brzuch, a także pojawiają się dolegliwości, które także nie sprzyjają zabawom w sypialni. Są również pary, którym udaje się pokonywać przeszkody do późnego okresu ciąży, a nawet współżyć aż do pierwszych skurczów porodowych.

Przy tak licznych zmianach, jakie zachodzą w ciele kobiety, ciężko się dziwić, że czerpanie przyjemności z seksu jest czymś zmiennym. Trzeba się nauczyć żyć z tymi zmianami, a obydwoje partnerzy powinni podchodzić z wyrozumiałością do siebie, tak by ciąża nie miała negatywnego wpływu na związek.

#1 Nudności i wymioty: Bez wątpienia, gdy treść obiadu podchodzi do przełyku ciężko skupić się na czymkolwiek, a co dopiero na seksie. Ale nawet z tym można sobie poradzić. Obserwuj, kiedy mdli cię najbardziej. Jeśli to typowo poranne mdłości, seks uprawiajcie wieczorem, jeśli mdłości pojawiają się w drugiej połowie dnia, spróbujcie seksu rano. Jeśli mdłości masz przez cały czas, najprawdopodobniej nie uda się wam tego obejść. Na pewno nie możesz się zmuszać do niczego, gdy czujesz się okropnie, bo nic z tego dobrego nie wyniknie dla żadnego z was.

#2 Zmęczenie a seks: Niektóre panie w pierwszym trymestrze dopada permanentne zmęczenie i senność. Nie czekajcie więc z seksem do wieczora, spróbujcie seksu przed śniadaniem, lub w ciągu dnia. Fajnym pomysłem może być współżycie po południu zakończone relaksująca drzemką.

#3 Zmiana figury: Gdy zmienia się ciało i rośnie brzuch uprawianie seksu w “stary sposób” może być niewygodne, a nawet niezręczne. Niektóre pary są sfrustrowane i poddają się ze względu na utrudnienia. Tymczasem “pełna” figura może sprzyjać miłosnym uniesieniom. Jeśli się źle czujesz w swoim ciele, ukryj je pod seksowną bielizną. Przede wszystkim nie skupiaj się na tym, że jesteś duża i czegoś nie możecie zrobić przez ciebie. Ciąża to doskonały czas na eksperymenty i testowanie nowych możliwości. 

#4 Przekrwienie i obrzęk narządów płciowych: Hormony wpływają na twoje narządy płciowe, co w przypadku wiele kobiet zapewnia dodatkowe doznania seksualne. Niestety może się także zdarzyć, że seks będzie mniej zadowalający w wyniku przekrwienia narządów płciowych.

fot. istock.com

#5 Wyciek siary: W późniejszym okresie ciąży niektóre kobiety zaczynają produkować siarę, która może wyciekać z piersi podczas stymulacji. Taki "efekt" może dekoncentrować podczas seksu. Jeśli to przeszkadza, któremuś z was, zrezygnujcie z dotykania piersi. Możesz także uprawiać seks w seksownym biustonoszu i zabezpieczyć się specjalnymi wkładkami do biustonosza.

#6 Bolesność piersi a seks: U niektórych pań stymulacja piersi podczas ciąży nie jest przyjemna ze względu na bolesność. Jeśli dotykanie piersi nie sprawia ci przyjemności, koniecznie powiedz o tym partnerowi.

#7 Zmiany wydzieliny z pochwy: Wydzielina z pochwy zmienia się w trakcie ciąży. Zwykle zwiększona ilość wydzieliny może powodować, że stosunek będzie przyjemniejszy, ale może dojść także do sytuacji, w której pochwa będzie tak wilgotna i śliska, iż doznania osłabną, a partnerowi będzie ciężko osiągnąć orgazm (możesz wtedy mu pomóc dodatkowymi pieszczotami). Zdarza się także, że przyszłe mamy doświadczają suchości pochwy, w takim przypadku koniecznie jest używanie lubrykantów wytworzonych na bazie wody.

#8 Krwawienie wywołane zwiększoną wrażliwością szyjki macicy: W ciąży ujście macicy staje się przekrwione, a także dużo bardziej delikatne. Głęboka penetracja pochwy może doprowadzić nawet do krwawienia, szczególnie w późniejszym okresie ciąży, gdy szyjka zaczyna przygotowywać się już do porodu. Tego typu krwawienia nie stanowią zazwyczaj problemu, ale koniecznie wspomnij o tym lekarzowi.

#9 Zmiana w związku: Możecie mieć trudności z przystosowaniem się do zbliżających się wielkimi krokami zmian w waszym życiu. Nie będziecie już, tylko partnerami kochankami, ale także rodzicami. Traktuje to jako nowe wyzwanie, a nie przeszkodę w udanym życiu seksualnym. Będzie inaczej, ale nie oznacza to, że gorzej.

#10 Strach przed urażeniem dziecka lub poronieniem: Przede wszystkim to bezpodstawna obawa. W prawidłowo przebiegającej ciąży płód jest dobrze chroniony i seks w żaden negatywny sposób nie wpływa na maluszka. Dla maluszka seks i skurcze macicy podczas orgazmu to przyjemne kołysanie, także udziela się dziecku dobry nastrój mamy. Obawy rodziców, że dziecko coś będzie pamiętać, lub coś widzi, są bezzasadne. Podobnie jak często obawa o uderzenie malucha w głowę, żaden mężczyzna nie ma aż tak dużego członka. Nawet głęboka penetracja nie może płodowi zrobić żadnej krzywdy. Seks stanowi przeszkodę tylko i wyłącznie, gdy lekarz tak powie. Jeśli nie ma przeciwwskazań, po prostu dobrze się bawcie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Paula (Ocena: 5) 06.03.2024 17:50
Już po urodzeniu dziecka dobrze używać mechanicznej antykoncepcji w formie błony dopochwowej Caya, polecam!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie