Krwawienie na początku ciąży – co jest normalne, a co nie?

Kiedy spodziewasz się dziecka, każdy rodzaj krwawienia lub plamienia może być niepokojący.
Krwawienie na początku ciąży – co jest normalne, a co nie?
fot. istock.com
29.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Dowiedz się, jakie są przyczyny krwawienia na początku ciąży i co należy zrobić, jeśli coś takiego się wydarzy. Każdy rodzaj krwawienia w czasie ciąży przeraża przyszłą mamę. Chociaż plamienie występuje w 1/3 wszystkich ciąż, często nie stwarza żadnego zagrożenia dla mamy i dziecka. Niewielki odsetek ciężarnych może plamić po stosunku, a inne krwawią z powodów, które nie mają żadnego związku z ciążą, tj. infekcje lub pęknięcie ściany pochwy. Jednak krwawienie, nieważne jak niewielkie, może świadczyć o różnych powikłaniach tj. poronienie, ciąża pozamaciczna czy łożysko przodujące. Nie powinno być zatem lekceważone.

Krwawienie w pierwszych 20 tygodniach ciąży

Lekarze szacują, że od 25 do 40% kobiet doświadcza krwawienia z pochwy podczas pierwszego trymestru ciąży. W większości z tych przypadków ciąża rozwija się prawidłowo. Według American Pregnancy Association istnieje wiele możliwych przyczyn nieszkodliwego plamienia lub krwawienia na początku ciąży. Należą do nich:
 • Krwawienie implantacyjne, które pojawia się około 4. tygodnia ciąży, gdy zapłodnione jajeczko przyczepia się do ściany macicy
 • Zmiany hormonalne
 • Stosunek płciowy
 • Zakażenia
 • Badanie wewnętrzne wykonywane przez ginekologa lub położnika
Czasami krwawienie w pierwszej połowie ciąży może być oznaką poważniejszych problemów. Zalicza się do nich:
 • Krwawienie wokół łożyska. Możliwe jest, że w przypadku takiego krwawienia ciąża będzie rozwijać się dalej prawidłowo, konieczna jest jednak szybka diagnoza i leczenie,
 • Ciąża biochemiczna, która występuje, gdy jajeczko zostaje zapłodnione, ale nigdy w pełni nie zagnieżdża się w macicy,
 • Poronienie, które jest spontaniczną utratą ciąży w pierwszych jej 20 tygodniach. Często krwawieniu i plamieniu podczas poronienia towarzyszą inne objawy, tj. skurcze i ból brzucha,
 • Ciąża pozamaciczna, która występuje gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w innym miejscu niż w macicy, najczęściej w jajowodzie. Taka ciąża nie może rozwijać się normalnie i jest zagrożeniem dla matki, jeśli nie zostanie wcześnie rozpoznana,
 • Ciąża charakteryzująca się nieprawidłową naroślą na łożysku i nieprawidłowym płodem.

fot. istock.com

Każde krwawienie z pochwy w ciąży może być objawem większego problemu, dlatego ważna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Należy domagać się wizyty u specjalisty, gdy krwawienie osłabia samopoczucie, jest trwałe i towarzyszy mu ból i gorączka.

Krwawienie na początku ciąży, a jak w ostatnich 20 tygodniach

Krwawienie na początku ciąży często może przypominać krwawienie menstruacyjne, o podobnej obfitości i długości. W przypadku zagnieżdżania się zarodka, krwawienie może mieć kolor jaśniejszy niż podczas menstruacji.
Jeśli krwawienie wystąpi po stosunku, a krew będzie jasna, nie będzie jej dużo, a objaw szybko przejdzie, nie dzieje się nic poważnego. Jeśli jednak krwawienie będzie obfite, trwające dłużej niż dobę, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Każde krwawienie w drugiej połowie ciąży powinno być traktowane bardzo poważnie. Do przyczyn występowania krwawienia mogą należeć:
 • Stosunek płciowy,
 • Kontrolne badania szyjki macicy, zwłaszcza pod koniec trzeciego trymestru, gdy stają się coraz częstsze,
 • Łożysko przodujące, wtedy, gdy łożysko obejmuje całkowicie lub częściowo szyjkę macicy,
 • Przedwczesne odklejenie łożyska, podczas którego łożysko odrywa się od ściany macicy. Może to spowodować krwawienie z pochwy i zagraża życiu zarówno dziecka jak i mamy. Zgodnie z danymi American Academy of Family Physicians, przedwczesne odklejenie łożyska jest najczęstszą przyczyną poważnych krwawień w późniejszym okresie ciąży. Jest to jednak rzadkie powikłanie i występuje zaledwie w jednym procencie ciąż,
 • Przedwczesny poród, w którym krwawieniu z pochwy towarzyszą skurcze, biegunka, nacisk w obrębie miednicy lub ból pleców, a wszystko dzieje się przed 37. tygodniem ciąży. Po tym czasie symptomy te mogą być oznaką terminowego porodu.
Bez względu na to, w jakim okresie pojawi się krwawienie podczas ciąży, zalecane jest, by skontaktować się z lekarzem lub położną w celu upewnienia się, że wszystko jest w porządku. Ciężarna powinna być przygotowana na określenie koloru, ilości i czasu krwawienia, w celu dokładniejszego ustalenia prawdopodobnej przyczyny.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.03.2024 17:56
Szybkie zajście w ciążę ułatwia znajomość cyklu - warto mieć do kontroli i zapisów termometr owulacyjny cyclotest mySense!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie