Chcesz mieć aktywne dziecko? Ćwicz w ciąży!

Regularna aktywność fizyczna w stanie błogosławionym może wpływać na aktywność dziecka.
Chcesz mieć aktywne dziecko? Ćwicz w ciąży!
fot. istock.com
09.02.2024
Katarzyna Lemanowicz

Nie lubisz ćwiczyć? Ile razy byś się nie przymierzała do zajęć fitness, jazdy na rowerze czy obiecującego treningu na Youtube, bardzo szybko rezygnujesz? Nienawidzisz ćwiczeń i nie masz z tego żadnej frajdy? Wydaje ci się, że wynika to z twojego lenistwa? Nic bardziej mylnego! O brak sportowego ducha możesz śmiało obwiniać swoją mamę. Nowe badania wykazały, że kobiety, które w czasie ciąży regularnie ćwiczą, pomagają swoim maluszkom zostać w dorosłym życiu sportowcami. 

Chcesz mieć aktywne dziecko? Ćwicz w ciąży!

Naukowcy z Baylor College of Medicine badając myszy odkryli, że te urodzone przez matki, które w czasie ciąży ćwiczyły były o 50% bardziej aktywne fizycznie niż te urodzone przez matki, które tego nie robiły. Co ciekawsze poziomu aktywności ruchowej był kontynuowany także w życiu dorosłym.

"Choć większość ludzi zakłada, że skłonność do aktywności fizycznej jest uwarunkowana przez genetykę, uzyskane przez nas wyniki wyraźnie pokazują, że otoczenie może odgrywać ważną rolę podczas rozwoju płodu", powiedział Dr. Robert A. Waterlan. Mimo, że badania dotyczyły myszy, Waterland przeanalizował także kilka przypadków ludzkich, które potwierdzają teorię. Matki, które były aktywne w ciąży urodziły dzieci, które mają bardzo dużą potrzebę ruchu.

fot. istock.com

Oczywiście, wyniki obserwacji można równie dobrze przypisać genetycznym predyspozycjom albo wpływowi, jaki matka ma na dziecko już po jego urodzeniu. Stąd badania na myszach, gdzie te zmienne zostały wyeliminowane. 

Jeśli dalsze badania na ludziach potwierdzą teorię, może to stanowić skuteczną strategię przeciwdziałania z ogólnoświatową epidemią otyłości. Myślę, że nasze badania dają bardzo pozytywny przekaz - mówi Waterland. Oznaczałoby to, że w przypadku kobiet w ciąży, ćwiczenia nie są dobre tylko dla nich, ale również mogą nieść wiele korzyści dla dzieci, które dzięki temu będą bardziej aktywne fizycznie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie