W ciąży chodzi o to, by jeść dla dwojga, a nie za dwoje

Jak kompleksowa suplementacja wspiera zdrowie matki i dziecka?
W ciąży chodzi o to, by jeść dla dwojga, a nie za dwoje
fot. istock.com
29.01.2024
Katarzyna Lemanowicz

Pierwszy trymestr ciąży jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także dla zdrowia matki. Jak dbać o dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, szczególnie gdy przyszła mama doświadcza porannych nudności, tłumaczy ekspertka Medicover Vital.

Jaka dieta dla kobiet w ciąży?

Początek ciąży to czas szczególny. Właśnie wtedy rozwija się układ nerwowy płodu oraz kształtują się narządy. Stąd też niezwykle ważne jest, by przyszła mama już od pierwszych dni w sposób szczególny dbała o swoje zdrowie, dobrostan oraz o to, co je – zgodnie z zasadą „Jedz dla dwojga, a nie jedz za dwoje”.
Tymczasem wiele kobiet, zamiast cieszyć się macierzyństwem, zmaga się z porannymi nudnościami. Inne natomiast żyją w błędnym przekonaniu, że jest to moment, gdy można sobie pofolgować w kwestii żywieniowej. Część też, w obawie przed przytyciem, wprowadzają dietę eliminacyjną. Wszystko to niestety może odbić się negatywnie ich zdrowiu i zdrowiu ich nienarodzonego dziecka.
Ciąża to dobry moment, by wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. W menu przyszłej mamy, zgodnie z zaleceniami ekspertów Medicover, powinny się znaleźć m.in. produkty zbożowe z pełnego przemiału, nabiał, warzywa i owoce w dużych ilościach, chude mięso i ryb. Jeżeli przyszła mama ma dietę roślinną (wegańską lub wegetariańską), doświadcza porannych nudności lub po prostu chce zadbać o swoje zdrowie i swojego dziecka, powinna pomyśleć o dodatkowej suplementacji. Wprowadzenie suplementów do diety powinno odbyć się w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem.

Wiele osób dbających o wellbeing, wśród których kobiety w ciąży i planujące ciążę stanowią ważną grupę, decyduje się na przyjmowanie suplementów. Ważne jest, by były to suplementy wysokiej jakości, podawane w odpowiedniej dawce i będące jedynie uzupełnieniem zbilansowanej, zróżnicowanej diety – tłumaczy Olga Myśliborska, Ekspert ds. Marki Własnej Medicover Vital.

Kobiety w ciąży w swojej diecie powinny zwrócić szczególną uwagę na źródła żelaza, cynku, witaminy B12 (u weganek konieczna jest suplementacja) i kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 – DHA (źródłem dla wegan są algi; dla wegetarian również ryby i olej rybi). Przyjmowanie tych ostatnich zaleca się szczególnie paniom, u których występuje ryzyko przedwczesnego porodu.

Wybierając zestaw dla siebie warto stawiać na preparaty, których produkcja spełnia określone normy jakościowe, a ich formuły nie zawierają szkodliwych dodatków. Coraz częściej standardem staje się uwzględnianie potrzeb wegan czy też osób na dietach eliminacyjnych – dodaje ekspertka.

Jak dbać o zdrowie?

Medicover od lat konsekwentnie promuje ideę holistycznego podejścia do zdrowia, stąd m.in. aktywnie inwestuje w rozwój sieci klubów i siłowni, czy rozwija obszar medycyny stylu życia. Ważnym elementem tej zdrowotnej układanki jest własna linia suplementów diety pod marką Medicover Vital, która zadebiutowała w połowie 2021 r. Dzisiaj liczy ona już 30 różnych suplementów, które wspierają m.in. układ trawienny, płodność mężczyzny, odporność czy kondycję włosów, skóry i paznokci.

Początkowo w naszej ofercie były dostępne podstawowe warianty-bestsellery – witaminy C, D, magnez. Od tego czasu ten segment działalności Medicover mocno się rozwija. Obecnie najczęściej wybieranymi wariantami są kompleksy witamin i minerałów, które całościowo wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie. Zauważamy zwrot konsumentów w stronę preparatów złożonych, stąd nasza decyzja o rozwoju portfolio w tym kierunku. Cały czas pracujemy też nad nowymi produktami, aby jak najpełniej odpowiadać na potrzeby pacjentów i rynku. Takimi są suplementy, które stworzyliśmy z myślą o kobietach w ciąży, a które wkrótce pojawią się w naszej ofercie. Dodatkowo planujemy wypuszczenie m.in. inozytolu i maślanu sodu – mówi Olga Myśliborska, ekspertka ds. marki własnej Medicover Vital.

Produkty Medicover Vital są dostępne w aptekach Medicover, zlokalizowanych przy wybranych centrach medycznych Medicover, klinikach leczenia niepłodności na terenie pięciu dużych miast Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Poznania oraz Krakowa.

Nowością w naszym portfolio są zestawy suplementacyjne – VitalWay. To 5 kompleksowych planów na 2 miesiące, skomponowanych z myślą o najczęstszych potrzebach i niedoborach. Suplementy zostały dobrane dla jak najpełniejszego spektrum działania. Pacjenci nie muszą martwić się o łączenie i dawkowanie 

– mówi Olga Myśliborska.

Ekspertka przypomina także, że decyzja o suplementacji powinna być zawsze podjęta w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem. Produkty te nie zastąpią zdrowej i zbilansowanej diety. Pacjenci Medicover, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, mogą skorzystać z szerokiej oferty programów badań profilaktycznych, a także wsparcia specjalistów, w tym wykwalifikowanych dietetyków oraz lekarza medycyny stylu życia. Ten będzie im towarzyszył przez cały czas potrzebny na zmianę.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.02.2024 21:02
Zajście w ciążę ułatwia znajomość cyklu. Warto mieć w domu profesjonalny komputer cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
Bonia (Ocena: 5) 17.02.2024 20:53
Nie zawsze starania o dziecko są szybko owocne. Niekiedy potrzeba więcej czasu. Polecam żel na pobudzenie plemników PreFert
odpowiedz
Polecane dla Ciebie