O czym świadczy mały brzuszek w ciąży?

Przeciętne kobiety, mające "zbyt małe brzuszki" spotykają się nawet z oskarżeniami o oszustwo i udawanie ciąży.
O czym świadczy mały brzuszek w ciąży?
fot. istock.com
24.01.2024
Katarzyna Lemanowicz

Styl życia i wygląd w ciąży odbierane są bardzo krytycznie. "Gdzie jest schowane dziecko?! Na pewno nie w jej brzuchu!" "Ósmy miesiąc ciąży, a wygląda lepiej ode mnie." "Gdzie mieści się to dziecko?!" "W ogóle nie wygląda, jakby była w ciąży" - piszą internauci w komentarzach pod zdjęciami "małych brzuszków". Nie tylko gwiazdy plotkarskich portali są krytykowane.

Zbyt mały brzuszek w ciąży - o czym świadczy?

"Gdy ludzie dowiadywali się, że jestem już w ósmym miesiącu ciąży, reagowali dość gwałtownie "Niemożliwe! To raczej trzeci lub czwarty miesiąc?", mówili lub "To nie możliwe, masz za mały brzuch!", nawet pytali, czy jestem pewna, że jestem w ciąży" żali się Natalie Hoage, która miała mały brzuszek w ciąży.

Tymczasem tak jak ciąża, ciąży nierówna, tak i brzuszki u ciężarnych są najróżniejsze. I choć jest duma każdej przyszłej mamy, nie u każdej kobiety rośnie w tym samym tempie i nie jest takiej samej wielkości. Także kształty brzuszków różnią się od siebie. Dowiedz się, dlaczego każdy brzuszek jest inny?

Od kiedy widać ciążowy brzuszek?

Nie ma jednego właściwego momentu. Najpierw w 1. miesiącu ciąży większe stają się piersi. Narządy wewnętrzne powoli zaczynają się przemieszczać, by zrobić miejsce dla powiększającej się macicy, a malutkie zaokrąglenie początkowo pojawia się tuż nad spojeniem łonowym. Zwykle ciążowy brzuszek zaczyna być widoczny na przełomie 4. i 5. miesiąca. Są jednak panie, u których nic nie widać nawet do końca 6. miesiąca, a u innych przyszłym mam już w 12. tygodniu dają się zauważyć krągłości. W 20. tygodniu macica może mieć zaledwie wielkość dużego grejpfruta lub niedużego melona, a dziecko waży ok. 350–400 g. To kiedy widać brzuszek zależy od wielu czynników. Brzuszki zazwyczaj są szybciej widoczne:

  • u bardzo szczupłych pań o drobnej budowie;
  • u kobiet, które są w kolejnej ciąży lub w ciąży mnogiej;
  • mają bardzo słabe mięśnie brzucha;
  • bardzo dużo przytyły w pierwszym trymestrze.

Od czego zależy wielkość brzuszka?

Wielkość brzucha ciążowego zależy od figury, jaką przyszłe mamy miały przed ciążą, a także jak bardzo były wysportowane. Panie z nadwagą mogą ukrywać swoją ciążę nawet do 3. trymestru. Przy otyłości, ciążowy brzuch nie rzuca się w oczy i wydaje się mniejszy. Nie bez znaczenia jest dieta ciężarnej. Panie, które zaczynają więcej jeść i tyć prawdopodobnie będą miały większy brzuszek. Istotna jest również waga samego dziecka rozwijającego się w macicy i oczywiście ilość maluszków w brzuchu ciężarnej. Warto wiedzieć, że duży brzuch wcale nie oznacza, że noworodek będzie duży.

Zbyt mały brzuch? To może być problem

Istotne jest to, że liczy się nie wielkość  brzucha, a wielkość samej macicy. Tylko lekarz prowadzący ciążę na podstawie badania jest w stanie określić czy brzuch nie jest zbyt mały. Specjalista będzie w stanie określić czy jest to taka uroda ciąży, czy istnieje jakiś problem.

Najczęstszą przyczyną zbyt wolno powiększającej się macicy jest małowodzie. Może ono wynikać z niektórych chorób przyszłej mamy np. z nadciśnienia wywołanego ciążą i cukrzycy, która występowała jeszcze przed zajściem w ciążę czy zażywania leków zakazanych w ciąży. Lekarz także sprawdza, czy wolniejsze powiększanie się macicy nie wynika z zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego płodu.

Wysportowany brzuszek w ciąży

Jeśli w drugim trymestrze brzuszek jest nadal niewidoczny, nie musi oznaczać, że mama zaniedbała siebie lub dziecko. Mały brzuszek nie musi także oznaczać medycznych problemów. U kobiet, które od lat uprawiają sport, brzuch wyda się mniejszy. Silne mięśnie bowiem mocno trzymają powiększającą się macicę.

fot. istock.com

Dla lekarza jednak najważniejsze nie jest to, jak bardzo brzuszek wystaje do przodu, lecz wysokość samej macicy. Lekarz podczas wizyt ocenia wysokość dna macicy. Jak zmienia się położenie macicy w zależności od wieku ciąży?

Dno macicy znajduje się:

  • w końcu 16. tygodnia: 1- 2 palce nad spojeniem łonowym, 
  • w końcu 20. tygodnia: 2-3 palce poniżej pępka, 
  • w końcu 24. tygodnia: na wysokości pępka, 
  • w końcu 28. tygodnia: 2-3 palce powyżej pępka, \
  • w końcu 36. tygodnia: przylega do łuków żebrowych - najwyższe położenie dna macicy,
  • w końcu 40. tygodnia: 1-2 palce poniżej łuków żebrowych.

Kształt ciążowego brzuszka

Według zabobonów kształt brzuszka ma odzwierciedla płeć dziecka, które ma się urodzić. W rzeczywistości kształt brzuszka zależy od sylwetki przyszłej mamy, od wielkości dziecka, od genów itd. Brzuch może być wyższy lub niższy, większy lub mniejszy, bardziej lub mniej zwarty - tyle jest kształtów brzucha, ile kobiet oczekujących dziecka. Na kształt brzucha wpływać może położenie macicy, a także skrzywienie kręgosłupa. W bardziej zaawansowanej kształt brzuszka może być efektem zmiany położenia dziecka w macicy. Jeśli brzuch się obniża, to zazwyczaj przepowiada zbliżający się termin porodu.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie