9 pytań o ciążę i poród, których wstydzisz zadać lekarzowi

My na nie odpowiadamy!
9 pytań o ciążę i poród, których wstydzisz zadać lekarzowi
fot. istock.com
12.01.2024
Katarzyna Lemanowicz

Masz w ciąży dziwne lęki? Czujesz się zakłopotana? Nie wiesz, jak zadać pytanie lekarzowi? Przeczytaj ten artykuł! 

Ciąża zmienia twoje ciało i psychikę. To czas radości i oczekiwania, ale również to czas dziwnych, nowych, kłopotliwych objawów i lęków. Nie jesteś sama, jeśli czujesz się nieswojo, są takie zagadnienia, o które wstydzisz się pytać lekarza. Chcemy ci pomóc, dlatego odpowiadamy na pytania, które naprawdę interesują kobiety w ciąży.

9 krępujących pytań o ciążę, które powinnaś zadać lekarzowi

#1 Czy wypróżnię się w czasie porodu: To jedna z krępujących niespodzianek, jakie mogą pojawić się w czasie porodu, ale absolutnie nie powinnaś się tym przejmować. Dr. Mary Rosserat pracująca w Montefiore Medical Center w Bronx, dzielnicy Nowego Yorku,  powiedziała: „Poród to nie publiczne widowisko. Naprawdę nie powinnaś się martwić o to, że wypróżnisz się w czasie parcia. To może się zdarzyć, jeśli jelita są pełne, odbyt jest blisko pochwy, skupiając się na parciu, wywierasz presję również na to miejsce. Staraj się pamiętać, że ludzie na sali porodowej są tam po to, aby Ci pomóc. Skup się na dziecku, a nie na pracy jelit.”.

#2 Czy po porodzie będę miała rozciągniętą pochwę: W czasie porodu pochwa rozciąga się, jednak później powraca do swojego normalnego rozmiaru. Jest to możliwe dzięki temu, że pochwa posiada pamięć mięśniową. Już w czasie ciąży ćwicz mięśnie Kegla, bo dzięki temu możesz uniknąć nacięcia krocza, wówczas po porodzie twoja pochwa szybciej wróci do normy, a w przyszłości nie będziesz miała problemów z nietrzymaniem moczu. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Wystarczy tylko zaciskać mięśnie tak, jak próbowałabyś zatrzymać mocz, potem rozluźnij. Wykonaj 10 powtórzeń. Ćwiczenia trzeba powtarzać 4-5 razy na dobę, zwłaszcza po porodzie.

Zobacz więcej: 5 skutków ubocznych CIĄŻY - jak sobie z nimi radzić?

#3 Czy w czasie ciąży nie przytyję za dużo: Wiele kobiet boi się zapytać swojego lekarza o sprawy związane z wagą. To delikatny temat. Z jednej strony każda przyszła mama rozumie, że wzrost wagi jest bardzo ważny i świadczy o dobrym rozwoju ciąży, ale z drugiej obawia się, czy po porodzie nie poradzi sobie ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. Każda z nas jest inna, dlatego kwestie przytycia trzeba poruszyć z lekarzem. Wzrost wagi nawet o 25 kg nie musi oznaczać trwałej nadwagi – czas wracania do poprzedniej wagi u każdej kobiety wygląda inaczej.

#4 Słyszałam, że po ciąży będę miała problemy z nietrzymaniem moczu. Czy to prawda: Im bliżej porodu, tym kobieta w ciąży ma mniejszą kontrolę nad swoim pęcherzem. Taki stan może się utrzymywać jeszcze przez jakiś po porodzie. W czasie 6 tygodni do 3 miesięcy po porodzie, te kwestie się regulują. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu, należy wykonywać ćwiczenia Kegla. Nawet jeśli problemy z nietrzymaniem moczu nie pojawiają się za często, to i tak warto udać się do specjalisty.

#5 Mój mąż nie chce współżyć, ponieważ boi się, że skrzywdzi dziecko. Co powinnam mu powiedzieć: Wielu przyszłych ojców przeżywa ten strach. Mężczyźni potrzebują czasu, aby zrozumieć, że nic złego się nie stanie. Współżycie w ciąży to bardzo intymna kwestia. Bywa, że przyszła mama ma wielką ochotę na seks, a jej partner zdecydowanie nie. Możesz śmiało uspokoić swojego partnera - jeśli lekarz nie powiedział ci o tym, że w przypadku twojej ciąży istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, możecie współżyć jak dawniej, dobierając jedynie wygodne dla Was obojga pozycje seksualne. Jakie?

fot. istock.com

#6 Dlaczego współżycie po porodzie jest bardziej bolesne niż przed: Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet karmiących piersią. Właśnie u nich poziom hormonów zmienia się, dominuje estrogen, którego nadwyżka może powodować suchość pochwy. Co może pomóc? Stosowanie specjalnych tabletek dopochwowych, które zawierają środki nawilżające. Przed współżyciem warto spróbować lubrykantów, które chronią ścianki pochwy przed uszkodzeniem – niektóre preparaty dodatkowo chronią przed infekcjami intymnymi.

#7 Mam problemy z układem pokarmowym w czasie ciąży. Czy to normalne: Dla wielu kobiet ciąża zaczyna się niestrawnością, nudnościami, wymiotami, a nawet oddawaniem głośnych gazów. Aż 85% kobiet w ciąży odczuwa takie dolegliwości na początku ciąży. W późniejszym okresie może pojawić się zgaga, niektóre kobiety w czasie całej ciąży cierpią z powodu zaparć. Te wszystkie problemy układu pokarmowego są normalne. Warto porozmawiać o nich z lekarzem, aby znaleźć środki, które złagodzą te dolegliwości.

#8 Co mogę zrobić, aby zmniejszyć problemy żołądkowo-jelitowe: Czasem pomagają naturalne sposoby. Na przykład na zaparcia może pomóc wypicie szklanki wody z sokiem z cytryny lub wody, w której namaczały się suszone śliwki. Dieta przyszłej mamy powinna być lekkostrawna, bogata w błonnik, owoce, warzywa, ryby i chude mięso. Na czas ciąży lepiej zrezygnować z pikantnych przypraw oraz kwaśnych potraw. Jeśli naturalne sposoby nie pomagają, warto poradzić się lekarza, są leki, które wspomagają pracę układu pokarmowego.

#9 Jak rozpoznam, że poród się zaczął: Poród zazwyczaj zaczyna się odejściem wód płodowych. Wiele kobiet myli odejście wód płodowych z oddawaniem moczu. Czasem wody odpływają jak mały strumyczek, a czasem odpływają gwałtownie. Jeśli zaś chodzi o same skurcze porodowe, to ich nie da się z niczym pomylić. Kiedy jesteś już na finiszu ciąży i pojawi się jakiś sygnał, który Cię niepokoi, nie wahaj się dzwonić do swojego lekarza.

Wszystkim przyszłym mamom życzymy spokojnych miesięcy ciąży i dobrego porodu!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Estera (Ocena: 5) 16.01.2024 12:01
Po porodzie trzeba zadbać o skuteczną antykoncepcję, polecam wkładkę niehormonalną Caya
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.01.2024 10:47
Tylko w Polsce tak chętnie i niepotrzebnie nacinają krocze, oszczepacając przy tym kobiety.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie