Jakie są najdziwniejsze, ciążowe zachcianki?

Jedzenie kredy, wąchanie ścian, nieodparta ochota na spróbowanie mydła!
Jakie są najdziwniejsze, ciążowe zachcianki?
fot. istock.com
10.01.2024
Katarzyna Lemanowicz

O tym, że kobiety noszące pod sercem dziecko miewają różne dziwaczne zachcianki, wiadomo nie od dziś. W środku nocy potrafią uprosić swojego partnera, żeby ten pobiegł do pobliskiego sklepu i przyniósł im ulubiony kubek lodów, smakowite śledziki czy słoik kiszonych ogórków. Jednak to jeszcze nic.

Najdziwniejsze zachcianki w czasie ciąży

Według badań przeprowadzonych przez firmę ECigaretteDirect, panie chcą jeść pikle z masłem orzechowym, tuńczyka z bananem czy smażone jajka z sosem miętowym. Brytyjscy naukowcy udowadniają, że z pokolenia na pokolenie ciążowe zachcianki stają się coraz bardziej uciążliwe. Pół wieku temu, zaledwie co trzecia kobieta w stanie błogosławionym wyrażała dziwne potrzeby, których nie miała przed zajściem w ciążę. W czasach obecnych już trzy czwarte kobiet miewa ciążowe zachcianki. Przyczyną takich zachowań jest dostęp do większej liczby produktów niż 50 lat temu.

Kreda, mydło i popiół: żywieniowe zachcianki nie dziwią już tak bardzo jak kiedyś, oczywiście jeżeli nie zaburzają diety ważnej dla zdrowia matki i dziecka. W ankiecie, która ma na celu ukazanie niecodziennych potrzeb, kobiety wymieniały (z pozoru) niejadalne rzeczy, typu kreda, popiół czy mydło! Mówiły również o podjadaniu pasty do zębów, co przy wyżej wymienionych artykułach, nie dziwi i nie szokuje tak bardzo.

fot. istock.com

Lukrecja: nietypowym smakiem lukrecji, popularnym przede wszystkim w krajach skandynawskich, zajadają się już ciężarne kobiety w pozostałych rejonach Europy. Cukierki mają dość specyficzny smak, dlatego też jedni ludzie je kochają, drudzy zaś szczerze się nimi brzydzą. Niektóre kobiety dziwią się sobie, czemu przed zajściem w ciążę nie przepadały za tymi smakołykami.

Nietypowe codzienne zachowania: odkrywanie nowych smaków i ich miksowanie to tylko początek nietypowych zachowań w okresie ciąży. Niektóre kobiety przy nadziei mają dziwne upodobanie odnośnie do faktur: gładkich ścian, szorstkich tkanin, a także ich zapachów. Ankieterki wyznały, że mają zamiłowania do wąchania torebek herbaty, kosmetyków oraz… wilgotnych ścian.

Nocne zajadanie się rybami: respondentki przyznały, że mają ciągoty do nocnego podjadania. Największą chęć miały na owoce morza. Według nich, najpopularniejszym przysmakiem nie są osławione śledziki w oleju, tylko sardynki.  Dieta, w której przeważają ryby jest bardzo zdrowa, ale lekarze twierdzą, że czasem trudno powiązać ze sobą ciążowe zachcianki z zapotrzebowaniem na pewne składniki pokarmowe.

Ssanie kostek lodu: w trakcie ciąży panie pozwalają sobie na znacznie więcej. Normalnie nie zajadałyby się swoimi ulubionymi lodami, ponieważ starają się trzymać linię. W stanie błogosławionym z łatwością łamią swoje dietetyczne przyrzeczenia. Nie jest do końca wiadome, dlaczego upodobały sobie ssanie i przykładanie do ciała kostek lodu. Jedno jest pewne: to jedna z najmniej kalorycznych ciążowych fanaberii.

 

Przeczytaj również:

Ciąża to stan błogosławiony? To musiał powiedzieć mężczyzna!

Ciesz się tym niezwykłym czasem, jakim jest ciąża!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie