Wyrzuty sumienia w ciąży? Pozbądź się ich!

Ciąża to dziewięć miesięcy huśtawki hormonalnej, zmian, dylematów, decyzji do podjęcia... Ale wiesz co? Czasem musisz sobie odpuścić!
Wyrzuty sumienia w ciąży? Pozbądź się ich!
fot. istock.com
28.12.2023
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża to dziewięć miesięcy huśtawki hormonalnej, zmian, dylematów, decyzji do podjęcia i niecierpliwego oczekiwania. Minie szybciej, niż przypuszczasz! Od ciebie zależy, czy będzie to czas pełen stresu i niepokoju o każdy etap rozwoju dziecka, czy może wyjątkowe miesiące, które będziesz wspominać z uśmiechem na twarzy.

Wyrzuty sumienia w ciąży? Pozbądź się ich!

Czy zawsze będzie lekko? Nie! Prawdopodobnie dopadnie cię któraś z ciążowych dolegliwości – zgaga, bezsenność lub puchnące nogi. Całkiem możliwe, że pod koniec będziesz miała już dość i zaczniesz marzyć o chwili, gdy znów będziesz mogła położyć się na brzuchu lub bez problemu podbiec na przystanek. Grunt to zdać sobie z tego sprawę i zadbać o równowagę. Skoro wyczekiwana ciąża niesie ze sobą niezbyt miłe skutki uboczne, zrób wszystko, by zaserwować sobie trochę przyjemności! Od czego zacząć? Na początek odpuść sobie wyrzuty sumienia!

Zobacz więcej: Co naprawdę czuje kobieta podczas porodu?

Ulegnij swoim żywieniowym zachciankom

Na pewno starasz się jeść jak najzdrowiej, żeby maluszek rozwijał się idealnie. Mimo to marzy ci się solidny hamburger, pizza lub słoik czekoladowego kremu? Ulegnij i baw się dobrze! Nic się nie stanie, jeśli w ramach wyjątku pozwolisz sobie na nie do końca zdrową ucztę. Ważne, żebyś po takiej przyjemności wróciła na dobre tory i jadła pożywne i wartościowe potrawy. 

Pozwól sobie na sen

Jasne, że nie da się wyspać na zapas, ale mimo to sen ci się należy! Twoje ciało przechodzi transformację, która ma prawo pogarszać twoje samopoczucie lub osłabiać cię. Powinnaś korzystać z przywileju ciężarnej do długiego snu i ucinania sobie drzemek w ciągu dnia, jeśli tylko masz na to ochotę. W drugiej lub kolejnej ciąży może to być nieco trudniejsze, jednak nie niemożliwe. Jeśli czujesz się naprawdę zmęczona nic się nie stanie, gdy włączysz swoim dzieciom ulubioną bajkę, a sama zamkniesz na moment oczy. Jesteś dobrą mamą! Może tylko odrobinę zmęczoną.

Nie wpadaj w obsesję na punkcie wagi

Spodziewałaś się, że przytyjesz tyle, co znajoma, a tymczasem rośniesz w oczach i dawno już ją przegoniłaś? Odpuść. Póki twoje dziecko dobrze się rozwija, a ty nie jesz za dwoje, wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że to, ile nadprogramowych kilogramów przyniesie ciąża zależy od wielu czynników i nie ma sensu się porównywać do innych kobiet. Zamiast się zamartwiać możesz skupić się na przygotowaniu planu powrotu do formy po ciąży.

fot. istock.com

Słuchaj rad z przymrużeniem oka

Twój rosnący brzuch przyciąga zapewne kobiety, które koniecznie chcą udzielić ci złotych rad. Możesz ich oczywiście wysłuchać, ale nie miej wyrzutów sumienia, że nie przywiązujesz do nich większej wagi. Ile kobiet, tyle historii. Poczekaj, aż twoje dziecko pojawi się na świecie i dopiero wtedy, jeśli poczujesz taką potrzebę, zasięgnij rad u doświadczonych mam. Póki co możesz równie dobrze uprzejmie wysłuchać historii lub sugestii i pozwolić swoim myślom na odpłynięcie w zupełnie innym kierunku.

Rozpieść się na zakupach

Pozwól sobie czasem na beztroskie zakupy bez wyrzutów sumienia. Na pewno twoje myśli krążą wokół tego, co niezbędne dla twojego maleństwa, ale ty też jesteś ważna! Raz na jakiś czas spraw sobie jakiś modny ciuch, który podkreśli twój ciążowy brzuszek lub kosmetyki do domowego SPA. Nie musisz chować się pod bezkształtnymi koszulkami! Kobieta w ciąży może naprawdę kwitnąć, a od dawna wiadomo, że zakupy mają w tym przypadku naprawdę magiczną moc!

Odpuść ćwiczenia, jeśli nie masz na nie ochoty

Zaplanowałaś sobie, że spędzisz ciążę bardzo aktywnie i przygotowałaś ambitny plan ćwiczeń w walce o zachowanie ładnej sylwetki? Tylko gratulować, ale nie zadręczaj się wyrzutami sumienia, jeśli twoja rzeczywistość okazuje się być mniej aktywna. Ciąża rządzi się swoimi prawami. Nie masz siły ani ochoty? Chcesz odpuścić? Zrób to i ciesz się leniwym czasem. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj warto się przemóc i po prostu zacząć. Nawet pół godziny ruchu sprawi, że poczujesz się lepiej  zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Nie masz wpływu na przebieg twojej ciąży i dolegliwości, które cię dopadną. Ale tylko od ciebie zależy, co będzie działo się w twojej głowie! Możesz więc wpaść w sidła niezdrowego perfekcjonizmu, śledząc godzinami internetowe fora i zastanawiając się, czy wszystko robisz tak, jak trzeba. Ale równie dobrze możesz polegać na własnym ciele i samopoczuciu oraz zaserwować sobie cudowne miesiące pełne luzu i drobnych przyjemności. Wybór należy tylko do ciebie! 

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.12.2023 18:03
Łatwiej zajść w ciążę znając swój cykl. Do wyznaczania dni płodnych polecam tester LH na ślinę Afrodyta
odpowiedz
Polecane dla Ciebie