5 skutków ubocznych CIĄŻY - jak sobie z nimi radzić?

Z ciążą wiążą się pewne dolegliwości z kategorii tych wstydliwych i nieprzyjemnych. Każdą z nas może to spotkać, warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
5 skutków ubocznych CIĄŻY - jak sobie z nimi radzić?
fot. istock.com
20.12.2023
Katarzyna Lemanowicz

Kiedy nosisz pod sercem dziecko, jest wiele tematów, o których warto porozmawiać. Na pewno interesują cię porady, jak inni rodzice usypiają niemowlaka, jak urządzić pokój dziecięcy, a w kwestiach zdrowotnych swojego maleństwa, dokładnie przesłuchujesz ginekologa, jakbyś była detektywem. Jednak z ciążą wiążą się również pewne dolegliwości z kategorii tych wstydliwych i nieprzyjemnych.

Skutki uboczne ciąży

#1 Infekcje pęcherza moczowego: Każda kobieta z natury jest częściej niż mężczyźni, narażona na infekcje pęcherza moczowego. Jest to związane z krótką cewką moczową oraz bliskim sąsiedztwem pochwy. W ciąży ryzyko zakażenia pęcherza moczowego jest większe. Ma to związek z rozciąganiem się mięśni gładkich w twoim  organizmie – odpowiedzialne są za to hormony. W czasie ciąży wydzielana jest relaksyna, która powoduje rozluźnienie stawów i zwiększa elastyczność więzadeł. Macica rozciąga się bez przeszkód, ale z drugiej strony układ moczowy może nie funkcjonować tak dobrze, jak do tej pory, ponieważ cewka moczowa jest słabiej napięta, a macica coraz mocniej naciska na pęcherz. Stąd właśnie większe ryzyko infekcji. Czasem pomaga picie soku z żurawiny, a czasem trzeba zażywać antybiotyk.

#2 Bakteryjne zapalenie pochwy: Nieprzyjemną dolegliwość rozpoznasz po zapachu i mlecznych upławach, okolice intymne są podrażnione. Jeśli podejrzewasz, że masz infekcję intymną, działaj szybko. Nieleczone bakteryjne zapalenie pochwy jest niebezpieczne dla dziecka, może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Już w pierwszy trymestrze ciąży możesz zastosować miejscowe leczenie (np. czopki dopochwowe). Zdarza się, że bakteryjne infekcje pochwy nawracają. Najlepiej już od początku ciąży wspierać naturalną florę bakteryjną. Warto stosować specjalne kapsułki probiotyczne – jedna kapsułka co drugi dzień.

fot. istock.com

#3 Drożdżyca pochwy: W czasie ciąży pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe. To nowe środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii, w tym grzybów należących do grupy drożdżaków, które najczęściej są przyczyną grzybicy pochwy. Infekcja pojawia się również po kuracji antybiotykiem (lek wyniszcza złe i dobre bakterie), może być skutkiem cukrzycy lub stosowania niektórych leków. Inne przyczyny to uszkodzenia pochwy lub niewłaściwa higiena intymna. Zaczerwienienie okolic intymnych, serowate upławy o nieprzyjemnym zapachu, swędzenie pochwy i sromu,  mogą sygnalizować  infekcję. Drożdżyca wymaga leczenie lekami przeciwgrzybicznymi, w tym przypadku również warto zastosować probiotyki.

#4 Gazy to częsta przypadłość wśród przyszłych mam: W czasie ciąży, wahający się poziom serotoniny (hormonu szczęścia, który jest obecny również w jelitach) może spowodować, poruszanie się jelit w sposób, że wydalenie gazów będzie kompletnie niekontrolowane. Aby uciszyć tę burzę, pamiętaj, że trzeba jeść spokojnie (jeśli jesz w pośpiechu, łykasz więcej powietrza, a to prowadzi do wydalania gazów). Jeśli ta dolegliwość bardzo ci dokucza, spróbuj złagodzić ją przez zażywanie probiotyków oraz leków rozbijających pęcherzyki powietrza w żołądku i jelitach, wtedy zmniejszą się wzdęcia brzucha i gazy. Unikaj pokarmów, które powodują gazy (takich jak fasola, kapusta, produkty mleczne, soki i napoje gazowane).

#5 Hemoroidy: Kilka centymetrów powyżej odbytu znajdują się guzki. Przypominają poduszeczki wypełnione krwią. Blokują wydalanie gazów i razem z mięśniami odbytu, kontrolują wydalanie stolca. W czasie ciąży te guzki mogą sprawiać ból. Dlaczego? Powiększająca się macica uciska na naczynia krwionośne jamy brzusznej i utrudnia odpływ krwi z dolnej części ciała. Hemoroidy spowolniają proces trawienia, przyczyniają się do zaparć, przy których ciśnienie krwi w okolicach odbytu rośnie, ściany naczyń krwionośnych poszerzają się. Hemoroidy zaczynają się swędzeniem, w czasie trwania choroby, pękają, co oznacza silny ból i krwawienie. Trzeba pić więcej wody, starać się spożywać 25 gramów błonnika dziennie, ból pomogą złagodzić kąpiele w ciepłej wodzie.

Pamiętaj, że w czasie ciąży mogą pojawić się różne intymne dolegliwości, o których trzeba poinformować swojego lekarza. Każda nieleczona infekcja może stanowić zagrożenie dla rozwijającej się ciąży.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Lisa (Ocena: 5) 09.01.2024 22:54
Niektórzy latami starają się o dziecko, więc warto od początku wdrożyć wszystkie środki - u nas bardzo pomógł żel wspomagający poczęcie Prefert
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.01.2024 22:45
Ja tam na razie wolę zapobiegać i stosuję diafragmę dopochwową Caya
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.12.2023 22:55
U mnie faktycznie po porodzie częściej zdarzały się infekcje, ale odkąd w domu mam biobidet i z niego korzystam to zdarzają się zdecydowane rzadziej.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie