Jaki jest najlepszy odstęp czasu między ciążami?

Każda kobieta inaczej przeżywa swój poród, w innym tempie powraca do swojej sprawności fizycznej. Potrzeba tu indywidualnego podejścia.
Jaki jest najlepszy odstęp czasu między ciążami?
fot. istock.com
06.12.2023
Katarzyna Lemanowicz

Czasem to dwa-trzy miesiące, czasem 2-3 lata a czasem zdecydowanie dłużej. Nie zawsze udaje się dokładnie zaplanować  poczęcie drugiego dziecka. Niekiedy drugie dziecko pojawia się zupełnie nieoczekiwanie, a niekiedy czeka się na niego wiele lat. Jeśli decyzja o kolejnym dziecku jeszcze przed tobą, przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy po porodzie kobieta jest optymalnie gotowa na kolejną ciążę.

Odstęp między ciążami - jaki jest najlepszy?

Trzeba tu indywidualnego podejścia. Każda kobieta inaczej przeżywa swój poród, w innym tempie powraca do swojej sprawności fizycznej. U każdej kobiety w innym czasie pojawia się okres po porodzie. Każda kobieta więc ma swoją gotowość do kolejnej ciąży. Ale są pewne cechy wspólne wszystkich mam i dzieci, potwierdzone badaniami, z których wynika, że lepiej się nie śpieszyć.

Nawet jeśli w ciąży czujemy się dobrze, to warto wiedzieć, że ten stan jest dla naszego organizmu obciążeniem. Ciąża to nie choroba, oczywiście, ale nasz organizm traktuje rozwijający się płód jako nowy "narząd", który trzeba „utrzymać”. Stąd właśnie zmiany w układzie krążenia, organizm zwiększa krążenie krwi do około 50%, pracę serca z 70 na 85 uderzeń na minutę. Zwiększa się pojemność oddechowa o 50%. Progesteron wpływa na układ trawienny, spowalnia go. Macica powiększa się z 90 g do 1000 g, potrzebuje więcej miejsca i uciska na organy w jamie brzusznej. U kobiet w ciąży zmienia się środek ciężkości, lordoza odcinka lędźwiowego pogłębia się.

Czy odstęp 6 miesięcy między ciążami jest odpowiedni?

Skrócenie przerwy między jedną a drugą ciążą do 6 miesięcy wiąże się z większym ryzykiem porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej czy śmierci wewnątrzmacicznej. Amerykanie przeprowadzili obserwację 445 000 porodów i okazało się, że mniejszy odstęp między porodami (mniej niż rok i mniej niż 18 miesięcy) wiązał się z tym, że kobiety aż w 53% rodziły przed 39. tygodniem ciąży. Z tej grupy ponad dwa razy częściej dzieci rodziły się przed 37 tygodniem ciąży.

Odstęp 18 miesięcy między ciążami - tak czy nie?

Jest zdecydowanie lepszy, wiąże się z mniejszym ryzykiem porodu przedwczesnego lub poronienia. Przy tym odstępie czasu między ciążami, noworodek powinien mieć prawidłową wagę urodzeniową i jest zdecydowanie mniej narażony na ryzyko wad wrodzonych.

fot. istock.com

Jedno dziecko po drugim

U wielu kobiet tak właśnie jest, jedna ciąża, szybko następna. Przyczyn jest wiele. Często rodzice decydują się bardzo szybko na kolejne dziecko. plusami są mała różnica wieku miedzy rodzeństwem, szybsze „wyjście z pieluch”, oszczędność na ubrankach i akcesoriach. Niektórzy rodzice nie planują, maluch zaskakuje - „Ciąża? ale przecież karmię piersią, nie mam jeszcze okresu.”. Brak okresu i karmienie piersią to nie są powody, dla których owulacja miałaby się nie pojawić. Oczywiście karmienie piersią powoduje wydzielanie się prolaktyny, hamującej owulację, jednak u wielu kobiet jajeczkowanie i miesiączka pojawiają się wcześniej niż czas zakończenia laktacji. Karmienie piersią nie jest zabezpieczeniem przed kolejną ciążą.

Kolejna ciąża po cięciu cesarskim

Jeśli kobieta zaszła w kolejną ciężę krótko po poprzedniej, najprawdopodobniej kolejny poród odbędzie się również przez cięcie. Lekarze potwierdzają, że potrzeba około roku, aby blizna w macicy dobrze się zrosła. Niektórzy specjaliści zalecają poród przez planowe cięcie cesarskie, bez względu na odstęp czasowy między nimi, ponieważ poród naturalny po cięciu wiąże się z ryzykiem pęknięcia macicy. Oczywiście porody naturalne po cesarce też się zdarzają i przebiegają prawidłowo.

Według lekarzy najlepszy moment na kolejną ciążę to czas, gdy pierworodny kończy 1,5 roku, optymalna różnica między dziećmi wynosi wtedy 2 lata i 3 miesiące i wiele wskazuje na to, że ta różnica wieku u dzieci ma wiele plusów. Opinie specjalistów opiniami, ale życie życiem. Być może najlepszy jest odstęp czasu między ciążami właśnie taki, jak u Ciebie i różnica wieku jak u Twoich dzieci.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.12.2023 21:05
Najpierw trzeba móc zajść w ciążę - liczy się dokładne wyznaczenie dni płodnych - fajnie sprawdza się tester owulacyjny lh Afrodyta
odpowiedz
Polecane dla Ciebie