W ciąży nie tylko brzuch się powiększa, ale również 7 innych części twojego ciała

Jeśli jesteś w ciąży, przeczytaj ten tekst.
W ciąży nie tylko brzuch się powiększa, ale również 7 innych części twojego ciała
fot. istock.com
01.12.2023
Katarzyna Lemanowicz

W ciągu magicznych 9 miesięcy powiększa się nie tylko brzuch, pupa i piersi. Jest kilka mniej oczywistych części twojego ciała, które w tym czasie też się powiększą. W ciągu magicznych 9 miesięcy powiększa się nie tylko brzuch, pupa i piersi. Jest kilka mniej oczywistych części twojego ciała, które w tym czasie też się powiększą.

Części ciała, które powiększają się w ciąży

Wiele kobiet potwierdza: w ciąży zmienia się rozmiar stopy, u niektórych przyszłych mam nawet o dwa rozmiary. W ciąży może się okazać, że miałaś coś, czego nie doceniałaś: mogłaś nosić buty w dowolnym stylu, we wszystkich czułaś się wygodnie. Kiedy spodziewasz się dziecka, już tak nie jest. Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści uważają, że powiększenie stóp w czasie ciąży jest związane z nadwagą oraz obrzękami. Łuk stopy spłaszcza się, na powiększenie stóp wpływa także rozluźnienie stawów. Nie musisz od razy oddawać swoich ulubionych par butów, po ciąży znów mogą ci się przydać. Tymczasem czeka cię nowy wydatek – zakup butów w większym rozmiarze, ale pamiętaj, aby nie inwestować w nie za dużo, będziesz w nich chodzić najprawdopodobniej tylko w czasie ciąży.

Ciało w ciąży: Większy nos

Wierzenia ludowe głoszą, że jeśli w czasie ciąży powiększył ci się nos, to znaczy, że nosisz pod sercem dziewczynkę. Jednak naukowcy mówią, że fakt powiększonego nosa dotyczy też tych mam, które spodziewają się synów, więc w żaden sposób nie jest to związane z płcią dziecka. Zatem co o tym decyduje? Chodzi o estrogen, ważny ciążowy hormon. Nie zdziw się, gdy któregoś dnia spojrzysz w lustro i zobaczysz nos zupełnie innej osoby. Nos może być dłuższy i szerszy.

Ciało w ciąży: Większe sutki

W czasie ciąży twoje ciało przygotowuje się do karmienia piersią, dlatego właśnie powiększają się sutki i otoczki. To naturalne i normalne zjawisko, nawet jeśli nie planujesz karmienia piersią. Jeśli przed ciążą miałaś dużą otoczkę brodawki, w czasie ciążę powiększy się ona jeszcze bardziej. Twoje piersi za jakiś wrócą do swojego rozmiaru, otoczka zmniejszy się. Specjaliści mówią, że lepiej przyzwyczaić się do zmian w wyglądzie piersi, bo wracanie do tego, co było zazwyczaj trochę trwa.

Ciało w ciąży: Większe znamiona

Znamiona i piegi stają się nie tylko ciemniejsze, ale również większe. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiadają za to estrogen i progesteron – stymulują komórki w skórze, aby produkowały więcej pigmentu. Znamiona i brodawki trzeba obserwować. Jeśli zauważyłaś coś, co się niepokoi, trzeba porozmawiać z lekarzem. Czy znamiona zmniejszają się po ciąży? Niestety nie u wszystkich kobiet, piegi zazwyczaj znikają lub zmniejszają się, ale brodawki mogą zostać większe, dlatego trzeba zasięgnąć porady specjalisty.

fot. istock.com

Ciało w ciąży: Większe palce u dłoni

Obrzęk palców u dłoni pojawia się w ostatnim trymestrze ciąży. W ogóle obrzęki dotyczą zdecydowanej większości kobiet w ciąży, aż 50-80% z nich cierpi na obrzęki nóg, stóp, kostek i dłoni. Niektóre przyszłe mamy rezygnują z noszenia obrączek i pierścionków w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

Ciało w ciąży: Obrzęk dziąseł

Czasem bywa bardzo dokuczliwy, krwawienie z dziąseł przy szczotkowaniu lub jedzeniu to normalne zjawisko w czasie ciąży. Nie powinnaś się tym przejmować. Być może musisz zastosować inną pastę do zębów lub zmienić szczoteczkę na miękką. Jeśli poza obrzękiem dokucza ci ból dziąseł, odwiedź stomatologa. Pamiętaj, że chorób zębów i dziąseł nie można odkładać na później.

Ciało w ciąży: Większa klatka piersiowa

Niektóre kobiety w ostatnich tygodniach ciąży czują się jak Arnold Schwarzenegger w sukience. Klatka piersiowa i żebra rozciągają się nawet o kilka rozmiarów po to, aby zrobić miejsce dla dziecka. Jeśli do tej pory nosiłaś rozmiar 36, nie martw się, za kilka miesięcy do niego wrócisz.

A jak Wy się zmieniłyście w czasie ciąży i po jakim czasie wróciłyście do swojego wyglądu sprzed ciąży?

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.12.2023 20:59
Bardzo przydaje się tester owulacyjny na ślinę Afrodyta
odpowiedz
Polecane dla Ciebie