Jakich niepokojących objawów przyszła mama nie powinna lekceważyć?

Sprawdź, na które objawy musisz zwrócić szczególną uwagę!
Jakich niepokojących objawów przyszła mama nie powinna lekceważyć?
fot. istock.com
23.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Wiele kobiet, które są w ciąży, odczuwa różnego rodzaju dolegliwości. Przedwczesne skurcze, bóle głowy, obrzęki czy plamienia mogą niepokoić, jednak nie zawsze muszą oznaczać coś poważnego. Sprawdź, na które objawy powinnaś zwrócić szczególną uwagę!

Niepokojące objawy, których przyszła mama nie powinna lekceważyć

#1 Silny świąd skóry: swędzenie brzuszka często pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Dzieje się tak dlatego, że skóra mocno się rozciąga, a co za tym idzie robi się napięta, sucha i cienka. Tę dolegliwość łagodzą balsamy i mleczka do skóry suchej i atopowej. Obserwuj jednak, czy świąd nie przenosi się na całe ciało i czy się nie nasila.

Kiedy do lekarza? W przypadku, gdy swędzenie jest bardzo dokuczliwe, a do tego pojawiła się wysypka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Przyczyną dolegliwości może być bowiem cholestaza ciążowa, czyli schorzenie wywołane zaburzeniem odpływu żółci do jelita. Na ogół nie ma to groźnego wpływu na rozwój dziecka, jednak może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

#2 Zawroty i bóle głowy: mogą pojawić się w każdym okresie ciąży, ale jeśli powtarzają się często – lepiej ich nie ignoruj. Te dolegliwości zwykle są skutkiem zmieniającego się ciśnienia krwi. Warto je mierzyć, szczególnie jeśli wcześniej miałaś problemy z nadciśnieniem. Innym powodem mogą być zmiany hormonalne – wtedy nie ma powodów do niepokoju.

Kiedy do lekarza? W ostatnich trzech miesiącach ciąży silny ból głowy może być oznaką nadciśnienia indukowanego ciążą. Wtedy jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem!

#3 Obrzęki: puchnące łydki to częsta i niegroźna dolegliwość, która jest wynikiem gromadzenia się wody w organizmie. Z tego względu nie powinnaś długo siedzieć lub stać bez ruchu – staraj się co godzinę wykonywać odprężające ćwiczenia (choćby kręcenie stopami czy lekkie unoszenie nóg w górę).

Kiedy do lekarza? Utrzymujące się obrzęki różnych części ciała i silny ból głowy są już powodem, by skontaktować się z doktorem. Bóle w dole brzucha, a także stwierdzona w badaniu obecność białka w moczu, świadczą o rozwoju choroby (zatruciu ciążowym) i możliwym wystąpieniu stanu przedrzucawkowego. Czasami, by nie doszło do rzucawki, ciążę kończy się wcześniej przez cesarskie cięcie.

#4 Pieczenie i swędzenie: W ciąży organizm jest szczególnie narażony na atak drobnoustrojów i grzybów. Jeśli przy oddawaniu moczu odczuwasz swędzenie i pieczenie, a na bieliźnie zauważasz białe, grudkowate upławy, prawdopodobnie masz infekcję pochwy lub dróg moczowych.

Kiedy do lekarza? Powinnaś umówić się na wizytę już przy pierwszych objawach. Nie bagatelizuj nawet lekkiego swędzenia, bo nieleczona infekcja może zagrażać dziecku.

fot. istock.com

#5 Plamienie: W pierwszych tygodniach ciąży krwawienia wiążą się zazwyczaj z zagnieżdżaniem się jajeczka w macicy, nadżerką lub zmianami hormonalnymi. Plamienia i ból po jednej stronie podbrzusza między 4. a 8. tygodniem mogą zwiastować ciążę pozamaciczną. Z kolei krwawienia w ostatnim trymestrze mogą być wywołane nieprawidłowym ułożeniem łożyska, jego przedwczesnym odklejeniem lub zaczynającym się porodem.

Kiedy do lekarza? Powinnaś niezwłocznie powiadomić ginekologa o każdym, nawet najdrobniejszym plamieniu. Sprawdź jego kolor, obfitość i zapach, a przede wszystkim zapamiętaj, czy towarzyszył mu ból lub ucisk w podbrzuszu – lekarz na pewno o to zapyta.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 29.10.2023 12:12
U mnie wiele lat starań minęło zanim zaszłam w ciąże. Monitorowałam cykle na Cyclotesterze MyWay i oczywiście na usg i ginekologa, było warto!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie