Cukrzyca ciężarnych to nie wyrok

Regularne badania, zdrowy, indywidualnie dobrany jadłospis oraz kontrola diabetologa to podstawa, by wyjść ze `słodkich` kłopotów obronną ręką!
Cukrzyca ciężarnych to nie wyrok
fot. istock.com
16.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Cukrzyca ciężarnych, mimo że w większości przypadków ustępuje po porodzie, jest poważnym zagrożeniem dla matki i dziecka przez cały okres dziewięciu miesięcy. Lekarz może wykryć cukrzycę przy pomocy analizy poziomu glukozy w surowicy krwi.

Cukrzyca ciężarnych - jak rozpoznać?

Tego typu pomiar przeprowadza się dwukrotnie - na początku pierwszego oraz pod koniec drugiego trymestru. Drugie badanie to tak zwany test obciążenia glukozą, który może ostatecznie potwierdzić cukrzycę ciążową. Podczas każdego badania powinnaś być na czczo – wtedy pielęgniarka pobiera pierwszą dawkę krwi, a po upływie godziny podaje wodę z dodatkiem 50 g glukozy i ponawia pomiar.

W sytuacji, gdy wyniki badania okażą się niepokojące (czyli będą wynosić powyżej 200 mg/dl), lekarz zleca wykonanie kolejnego pomiaru, tym razem z podaniem 75 g glukozy, po upływie 2 godzin. Jeśli wynik ponownie będzie nieprawidłowy, specjalista diagnozuje cukrzycę ciążową.

Cukrzyca w ciąży - zagrożenie dla mamy i maluszka 

Specjaliści podkreślają, że cukrzyca w okresie ciąży to tzw. cukrzyca utajona, która ujawnia się w sytuacji dużego wysiłku fizycznego oraz stresu. Pojawia się, gdy za sprawą wzmożonej pracy hormonów łożyska, organizm przyszłej mamy produkuje mniej insuliny, w efekcie czego poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, ale nie może ona zostać w żaden sposób wykorzystana ani przez matkę, ani przez rozwijającego się w brzuchu malucha.

Statystycznie, tego typu zaburzenia pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, u jednej kobiety na sto. Nie można ich jednak bagatelizować, bo duży wzrost albo spadek stężenia glukozy we krwi stanowi nie lada zagrożenie dla ciężarnej oraz jej dziecka. Jakie? 

fot. istock.com

Jakie ryzyko niesie z sobą cukrzyca ciężarnych?

  • Zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, stanu przedrzucawkowego (objawia się podwyższonym ciśnieniem i obecnością białka w moczu; może prowadzić m.in. do nieodtlenienia płodu albo odklejenia się łożyska) oraz cesarskiego cięcia.
  • Może skutkować śpiączką cukrzycową (w przypadku wzrostu poziomu glukozy) albo hipoglikemiczną (przy okazji spadku).
  • Grozi makrosomią płodu, czyli nadmiernym przyrostem masy płodu w stosunku do wieku płodowego. Oprócz tego, istnieje większe zagrożenie kwasicą u płodu, obumarciem wewnątrzmacicznym oraz wadami wrodzonymi serca i cewy nerwowej.

Cukrzyca w ciąży - jak leczyć?

Aby uniknąć komplikacji, przez cały okres ciąży powinnaś przebywać pod czujnym okiem poradni diabetologicznej. Tam otrzymasz bezpłatny gleukometr do codziennego (i co ważne bezbolesnego) badania poziomu glukozy we krwi. Specjalista zaleci ci również stosowanie odpowiedniej diety – spożywanie 5-6 posiłków dziennie oraz unikanie przerw między nimi. Nie będziesz również mogła jeść słodyczy oraz produktów zawierających duże ilości cukru. Szczegółowy jadłospis diabetolog opracuje dla twoich indywidualnych potrzeb oraz trybu życia. Jednak, jeśli mimo ścisłego przestrzegania diety, poziom glukozy się nie ureguluje, niezbędne mogą okazać się zastrzyki z insuliny.

Cukrzyca w ciąży - wyjątkowy poród

Jeśli cierpisz na ciążową cukrzycę, musisz się liczyć z tym, że ostatni miesiąc ciąży możesz spędzić w szpitalu. Dzieje się tak szczególnie w przypadku kobiet, u których poziom glukozy pozostaje wysoki mimo wprowadzonego leczenia. Ponadto, istnieje ryzyko, że dziecko będzie ważyło nawet 5 kg, a lekarze, aby zapobiec komplikacjom, sztucznie wywołają przedwczesny poród albo zdecydują się na cesarskie cięcie. Mimo to, nie powinnaś przejmować się na zapas – jeśli będziesz się prawidłowo odżywiać, jest szansa, że urodzisz siłami natury.

Cukrzyca ciężarnej - jak zadbać o siebie po rozwiązaniu

Cukrzyca ciężarnych zazwyczaj ustępuje po porodzie. Aby uniknąć nawrotu choroby, w trakcie połogu należy stosować odpowiednią dietę, zredukować masę ciała oraz regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi. Musisz się jednak liczyć z tym, że cukrzyca może dać o sobie znać przy okazji kolejnej ciąży albo w późniejszym wieku. Aby tego uniknąć, pilnuj swojej wagi, nie objadaj się słodyczami i staraj się dużo ruszać.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.12.2023 20:24
Aby w ogóle zajśc w ciążę, trzeba trafic w dni płodne, które przy nieregularnych cyklach ciężko okiełznać. Mi pomogło wyznaczanie dni płodnych za pomoca testera na ślinę Afrodyta
odpowiedz
Polecane dla Ciebie