Bezpieczna przyszła mama: Fakty i mity dotyczące 9 miesięcy ciąży

Podróże samolotem, obecność kotów w domu, praca przy komputerze, bezmięsna dieta: Co na to lekarze?
Bezpieczna przyszła mama: Fakty i mity dotyczące 9 miesięcy ciąży
fot. istock.com
12.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Na temat bezpieczeństwa w ciąży pokutuje od dawna wiele mitów, przez co kobiety spodziewające się dziecka po raz pierwszy, zazwyczaj nie są pewne, które czynności mogą wykonywać bez obaw. 

Fakty i mity dotyczące 9 miesięcy ciąży

#1 Podczas ciąży nie wolno latać samolotem – MIT

Jeśli kobieta jest zdrowa, a jej ciąża przebiega bez komplikacji, absolutnie nie ma przeciwwskazań do podniebnych podróży. Sam przelot nie szkodzi ani przyszłej mamie, ani nienarodzonemu jeszcze maluszkowi. Zazwyczaj jednak ciśnienie w kabinach pasażerskich samolotów o dalekim zasięgu jest utrzymywane na nieco niższym poziomie i ciężarne kobiety mogą czuć się przez to zmęczone lub ospałe.

Warto również sprawdzić, czy linie lotnicze, z których chciałabyś skorzystać, zabiorą Cię na pokład samolotu – niektóre z nich nie przyjmują bowiem kobiet po 36. tygodniu ciąży.

#2 Ciężarna nie powinna się intensywnie opalać – PRAWDA

Mimo że pod wpływem słońca skóra wytwarza witaminę D, tak potrzebną dla rozwoju dziecka, to w zupełności wystarczy, jeśli przyszła mama będzie jedynie spacerowała w półcieniu. Dlaczego intensywne opalanie nie jest wskazane dla kobiet w ciąży? Przede wszystkim ich skóra jest szczególnie wrażliwa, dlatego słońce może ją podrażnić i spowodować przebarwienia. Poza tym w wyniku opalania organizm mocno się odwadnia, a zakłócona równowaga wodno-elektrolitowa nie sprzyja ciąży.

#3 Koty powinny zniknąć z otoczenia przyszłej mamy – MIT

Faktem jest, że koty są nosicielami pierwotniaka wywołującego toksoplazmozę – chorobę, która grozi poronieniem lub wadami wrodzonymi dziecka. Nie wszystkie koty są jednak zarażone, dlatego najlepiej zrobić zwierzęciu test u weterynarza.

Ponadto toksoplazmoza jest groźna głównie w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Aby się uspokoić, możesz zrobić sobie badanie krwi określające poziom przeciwciał IgM i IgG. Prawdopodobnie wykaże ono, że uodporniłaś się na pierwotniaka swojego kota – jeśli w ogóle jest on nosicielem.

#4 Kobieta ciężarna może dźwigać zakupy – MIT

Przyszła mama od początku ciąży nie powinna podnosić niczego, co waży więcej niż 4-5 kilogramów. Podnosząc cokolwiek – powinna także uginać nogi tak, jakby chciała kucnąć. Taka postawa zabezpieczy jej kręgosłup, który jest i tak dostatecznie obciążony przez powiększający się brzuszek.

#5 Przyszła mama nie powinna wieszać firanek i zasłon – PRAWDA

Czynność ta wiąże się z długotrwałym trzymaniem rąk w górze, co może spowodować omdlenie w wyniku zaburzeń krążenia. Z kolei upadek z wysokości może być groźny w skutkach zarówno dla mamy, jak i nienarodzonego jeszcze malucha.

fot. istock.com

#6 Kobieta w zaawansowanej ciąży nie powinna zapinać pasów w samochodzie, bo „zadusi dziecko” – MIT

Wypadek przy szybkości 48 km/h powoduje, że pasażer ważący 68 kg uderza w deskę rozdzielczą z siłą około 2000 kilogramów. Tak więc to niezapięta pasami mama może zmiażdżyć dziecko.

Nie ma jakichkolwiek dowodów na to, że pasy zwiększają ryzyko urazów płodu. Dziecko znajduje się przecież w elastycznej macicy wypełnionej płynem, co skutecznie chroni je przed „uszkodzeniami”. Dodatkową osłonę dla malucha stanowią sąsiadujące z macicą mięśnie oraz narządy i kości matki. Podczas nagłego hamowania macica na krótki czas zostaje uciśnięta przez pasy, ale pasażer w brzuszku jest bezpieczny.

Przyszła mama powinna jednak zakładać pas biodrowy poniżej brzucha: przez górną część ud i jak najniżej na biodrach. Nie wolno zakładać go na brzuchu lub zbyt luźno – może to spowodować uraz żeber. Pas ramienny powinien biec w poprzek ramienia, między piersiami i wzdłuż boku brzucha. Można też kupić specjalne nakładki antyuciskowe na pasy.

#7 Ciężarna nie powinna przebywać w zadymionym pomieszczeniu – PRAWDA

Kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna ani palić, ani przebywać wśród palaczy. Naukowcy udowodnili bowiem, że hamuje to wzrost dziecka. Jego organizm zatruwany jest tlenkiem węgla, a ponadto dociera do niego za pośrednictwem łożyska mniej tlenu.

Kiedy pali przyszła mama – pali także jej dziecko. Z każdym wypalanym papierosem do malucha dociera około 4 tysięcy trujących substancji.

#8 Wegetarianki na czas ciąży muszą się przestawić na dietę z mięsem – MIT

Co prawda mięso jest idealnym źródłem białka i żelaza, jednak składniki te można równie dobrze znaleźć np. w fasoli, soczewicy, soi, nabiale, orzechach czy kiełkach. Jeśli kobieta w ciąży je tych produktów sporo – dzidziuś z pewnością będzie rozwijał się prawidłowo.

Dla ciąży nie jest natomiast wskazana dieta wegańska, która wyklucza nie tylko mięso, ale też ryby, jajka oraz wszelkie produkty mleczne. Takie odżywianie jest więc ubogie m.in. w wapń.

#9 Oczekując dziecka, lepiej jest spać na lewym boku i nieco inaczej niż zwykle wstawać z łóżka – PRAWDA

Dotyczy to zwłaszcza drugiej połowy ciąży, ponieważ dzidziuś, który jest już całkiem spory, może uciskać aortę i żyłę główną. Ucisk na aortę może zmniejszyć dopływ utlenowanej krwi do łożyska (a więc i do płodu), a ucisk na żyłę główną może spowodować obrzęk nóg i spadek ciśnienia u ciężarnej.

Natomiast jeśli chodzi o wstawanie z łóżka – nie można tego robić zbyt gwałtownie. Najpierw trzeba obrócić się na bok i siadając, jednocześnie opuszczać nogi na podłogę. Potem warto trochę posiedzieć, by dziecko ułożyło się wygodnie i dostosowało do pozycji mamy oraz by krew dopłynęła do stóp.

#10 Kobieta w ciąży nie może pracować przy komputerze – MIT

Naukowcy nie udowodnili dotąd szkodliwego działania promieniowania elektromagnetycznego, jakie emituje komputer, na rozwój ciąży. Poza tym w nowoczesnych monitorach promieniowanie to jest minimalne.

Przyszła mama nie powinna jednak zbyt długo siedzieć przy komputerze (najlepiej, gdyby było to do 4 godzin dziennie) – ze względu na obciążenie dla wzroku i kręgosłupa.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie