Chrapanie w ciąży może być objawem problemów ze zdrowiem przyszłej mamy!

Wiele kobiet wstydzi się przyznać do chrapania.
Chrapanie w ciąży może być objawem problemów ze zdrowiem przyszłej mamy!
fot. istock.com
11.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Obiegowa opinia o chrapaniu głosi, że chrapanie to problem, który dotyka niemal wyłącznie mężczyzn. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Wiele kobiet wstydzi się przyznać do chrapania. Uważają bowiem, że im to nie przystoi, ponieważ to typowo męski problem. Owszem, częściej zmagają się z nim panowie – blisko 25% przed trzydziestym rokiem życia i nawet 60% po sześćdziesiątce. Jednak wiele pań także musi sobie z nim radzić: według badań, chrapanie dotyczy nawet 30% z nich. 

Dlaczego kobiety w ciąży chrapią?

Z tego względu, kobiety nie powinny unikać przykrego tematu chrapania ani go lekceważyć. Tym bardziej, że jest ono chorobą. Nieleczone w zaawansowanym stadium może doprowadzić do bezdechów, które mogą okazać się groźne dla mózgu.

fot. istock.com

Inną kategorią chrapania jest to pojawiające się w czasie ciąży. Nie można jednoznacznie stwierdzić jego przyczyny, ale najprawdopodobniej jest ona związana z rozwojem dziecka. Wraz z jego wzrostem, zmniejsza się przestrzeń dla płuc przyszłej mamy. W czasie ciąży występują także zmiany hormonalne, które mogą spowodować pogorszenie drożności nosa. Takie chrapanie również może doprowadzić do bezdechu, który jest groźny zarówno dla matki, jak i dziecka.

Jeśli więc zauważysz u siebie ten problem, koniecznie zgłoś się do laryngologa, by lekarz za pomocą badań określił przyczynę chrapania, a następnie zalecił rozwiązanie. Jeśli związane jest ono z ciążą, zaleci ci specjalne ćwiczenia oddechowe. Jeżeli zaś przyczyna leży gdzie indziej, zasugeruje jeden z zabiegów polegających na usztywnieniu podniebienia.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie