Plamienie w ciąży - czy to zawsze powód do zmartwienia?

Na dźwięk słów "krwawienie w ciąży" cała sztywniejesz. Jednak nie każde krwawienie czy plamienie musi oznaczać, że coś złego dzieje się z tobą lub twoim dzieckiem.
Plamienie w ciąży - czy to zawsze powód do zmartwienia?
fot. istock.com
05.10.2023
Katarzyna Lemanowicz

Wiele krwawień z pochwy podczas ciąży wcale nie musi zwiastować niczego niepokojącego. Niektóre z nich to zwykły objaw fizjologiczny i wystarczy wiedzieć, co może je wywołać, aby nie wpadać panikę. Jednak każda oczekująca Mama powinna wiedzieć, chociaż pobieżnie, kiedy krwawienie kwalifikuje się do pilnej konsultacji z lekarzem (i to na izbie przyjęć szpitala położniczego), a kiedy nie trzeba się martwić, a jedynie poinformować przy najbliższej okazji lekarza prowadzącego ciążę.

Kiedy nie trzeba martwić się krwawieniem w ciąży?

Po pierwsze wtedy, gdy plamienie lub nawet lekkie krwawienie wystąpi w czasie od 2 do 4 tygodniu po zapłodnieniu. Czas, kiedy zarodek (czyli wasze maleństwo) zagnieżdża się w mocno ukrwionej błonie śluzowej macicy (czyli mości sobie wygodną miejscówkę na 9 miesięcy), może pojawić się tzw. plamienie implantacyjne. Można pomylić je z krwawieniem menstruacyjnym, bo pojawia się zwykle w podobnym czasie jak data przewidywanej miesiączki. Krew towarzysząca implantacji zarodka jest zwykle nieco jaśniejsza niż krew menstruacyjna. Jeśli ma to zjawisko powodować, że jednak będziesz się martwić, wybierz się do lekarza, niech zrobi Ci USG, aby sprawdzić, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo.

Krwawienie po stosunku - w ciąży na nie uważaj!

Po drugie, nie martw się, jeśli lekkie krwawienie wystąpiło po stosunku (nie mówimy o tak zwanym ostrym seksie, ale normalnym stosunku płciowym). To zupełnie naturalne zjawisko, zwłaszcza, jeśli występuje w drugim i trzecim trymestrze ciąży, krew jest jasna i nie jest jej dużo, a krwawienie trwa krótko. Jednak, jeśli po stosunku (zwłaszcza w pierwszym trymetrze ciąży) krwawienie jest obfite, trwa dłużej niż jedną dobę, a co gorsza, zauważysz we krwi strzępy tkanki - koniecznie zgłoś się do lekarza - niezwłocznie!

fot. istock.com

Ponadto, wielokrotnie w czasie ciąży może pojawiać się na twojej bieliźnie lub papierze toaletowym odrobina czerwonej lub różowej krwi niezawierającej fragmentów tkanki. Wynika to z tego, że macica, zawierająca mnóstwo naczyń krwionośnych, rośnie, bardzo intensywnie i część z tych naczyń krwionośnych po prostu rozpada się, co doprowadzić może do niewielkiego i krótkotrwałego krwawienia. Kiedy natomiast, po prostu natychmiast, musisz zgłosić się do lekarza?

Krwawienie w ciąży - kiedy udać się do lekarza?

Nie zwlekaj, udaj się do lekarza (lub na izbę przyjęć najbliższego szpitala położniczego, gdy jest noc lub dzień świąteczny), gdy:

  • krwawieniu towarzyszy ostry ból podbrzusza,
  • ilość krwi jest duża (nie wystarcza cienka wkładka higieniczna) i staje się coraz obfitsze,
  • krew jest ciemnobrązowa, zauważasz w niej strzępy tkanki,
  • masz zawroty głowy, słabo ci, czujesz, że zaraz zemdlejesz.

Obserwuj wszystkie objawy oraz postaraj się dokładnie opisać je lekarzowi. Pozwoli mu to na szybką ocenę czy krwawienie jest objawem czegoś poważniejszego. Będzie mógł zdecydować, czy może na przykład wykonać badanie przez pochwę (w przypadku ryzyka poronienia, nawet ono jest zbyt ryzykowne).

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Andzia (Ocena: 5) 13.10.2023 13:12
Po porodzie warto zadbać o skuteczną antykoncepcję, polecam błone dopochwową Caya!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.10.2023 13:05
Bardzo chciałabym zajść w ciąże, ale mam nieregularne cykle, zatem zapisuję je na komputerze cyklu cyclotes MyWay. Mam nadzieję, że umożliwi to lekarzowi szybsza diagnozę i dobranie odpowiedniego leczenia
odpowiedz
Polecane dla Ciebie