Jak zachować szczupłą sylwetkę przez 9 miesięcy ciąży?

Dbałość o sprawność i kondycję w okresie ciąży pomoże nam znieść trudny okres, a dodatkowo szybciej powrócić do dawnej formy!
Jak zachować szczupłą sylwetkę przez 9 miesięcy ciąży?
fot. istock.com
29.09.2023
Katarzyna Lemanowicz

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, wiąże się on jednak z gwałtownymi zmianami w naszym organizmie. Aby ból kręgosłupa, żylaki, opuchnięte nogi czy rozstępy nie zakłóciły nam radosnego oczekiwania na dziecko, warto jest zadbać o prawidłową formę w czasie ciąży. 

Jak zachować szczupłą sylwetkę przez 9 miesięcy ciąży?

Magiczne dziewięć miesięcy, kiedy młoda mama oczekuje narodzin dziecka, to również okres intensywnych przygotowań przed narodzinami dzidziusia, w którym z wielką dokładnością urządzamy dziecięcy pokój, gromadzimy malutkie ubranka, kupujemy butelki i smoczki. Nie możemy jednak zapomnieć, że nasz organizm równie intensywnie pracuje i zmienia się wraz z rozwojem malucha. Gwałtowne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety sprawiają, że przyszłe mamy odczuwają niekiedy dokuczliwe efekty ciąży.

Ciążą a aktywność fizyczna 

Ruch w okresie ciąży jest bardzo istotny, łagodzi niemiłe dolegliwości, zmniejsza napięcie i stres, a także przygotowuje kobiece ciało do porodu. Niestety, wiele kobiet z obawy o dobro dziecka rezygnuje z jakiejkolwiek formy wysiłku. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio dobrane, łagodne ćwiczenia poprawią samopoczucie młodej mamy, a przy tym pozytywnie wpłyną na prawidłowy rozwój dziecka.

Kobieta w ciąży potrzebuje ruchu i ćwiczeń. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, nie należy rezygnować z gimnastyki i aktywnej formy spędzania czasu. Po zakończeniu pierwszego trymestru, kiedy minie największe ryzyko poronienia, śmiało można zabrać się do pracy nad własną formą.

W okresie ciąży zrezygnować należy z ćwiczeń wysiłkowych, narażających nas na wszelkiego rodzaju kontuzje czy urazy. Wskazane jest również zredukowanie niepotrzebnych wstrząsów, dlatego też klasyczny rower dobrze jest zamienić na rowerek stacjonarny, który nie tylko wyeliminuje wibracje, ale zabezpieczy nas przed niepotrzebnym upadkiem.

fot. istock.com

Ciąża - jakie ćwiczenia wykonywać?

Ćwiczenia w okresie ciąży charakteryzują się łagodniejszą dynamiką i mają na celu wzmocnienie mięśni, rozciągnięcie więzadeł oraz poprawę krążenia. Idealnym zestawem dla przyszłej mamy jest pilates, joga i różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe czy rozciągające. Pomogą one przygotować kobiece ciało na wysiłek związany z porodem, a także złagodzą ból w trakcie jego trwania. Ważne jest, by mięśnie dna miednicy były odpowiednio rozciągnięte, wtedy poród przebiegnie w znacznie łatwiejszy sposób.

Odpowiednia forma aktywności fizycznej pozytywnie wpływa zarówno na kobietę, jak i na rozwijającego się w jej brzuchu maluszka. Ruch pobudzając krążenie krwi nie tylko eliminuje opuchliznę nóg oraz ryzyko powstania żylaków, ale zwiększa również dotlenienie dziecka, co znacznie wpływa na jego prawidłowy rozwój.  

Dziecko odczuwa wszystkie emocje matki. Podczas wykonywania ćwiczeń w organizmie kobiety wydziela się serotonina, czyli hormon szczęścia, poprawia to znacznie samopoczucie i likwiduje stres, a przecież rozluźniona mama to również spokojny maluch.  Wysiłek fizyczny sprawia również, że dużo łatwiej jest się kobiecie zrelaksować, cieszyć chwilą odpoczynku, a w efekcie i zasnąć, co odgrywa ogromną rolę we właściwym przebiegu ciąży.

Jak zadbać o sylwetkę po ciąży?

Dbałość o sprawność i kondycję w okresie ciąży pomoże nam znieść trudny okres, a dodatkowo szybciej powrócić do dawnej formy. Wyćwiczenie mięśni dna miednicy jest szczególnie przydatne podczas porodu, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo istotne jest to również   w naszym późniejszym życiu.

Ćwiczenie mięśni Kegla sprawia, że macica po porodzie znacznie szybciej się obkurcza i regeneruje. Zapobiega to również wypadaniu narządów rodnych czy nietrzymaniu moczu w starszym wieku. Podczas ciąży przybieramy na wadze, a skóra ulega maksymalnemu rozciągnięciu, efektem tego są zbędne kilogramy i nieestetyczne rozstępy.

Kobietom po porodzie w celu zmniejszenia widoczności rozstępów na brzuchu czy biodrach polecamy krioterapię, czyli leczenie zimnem. Dobrym rozwiązaniem jest również laseroterpia, przy pomocy, której nie tylko zmniejszmy rozstępy, ale i spłycimy blizny powstałe po cesarskim cięciu.

Ciąża to dziewięć miesięcy, w czasie których ciało kobiety przystosowuje się do pełnienia roli matki. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą znieść trudny okres, przygotować nasz organizm do zachodzących w nim zmian, a także szybko powrócić po porodzie do dawnej formy i sylwetki, dzięki temu niedoskonałości naszego ciała nie zakłócą radosnych chwil z dzieckiem.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.09.2023 12:34
Nie mozna zapominac o kontroli poziomu hormonów i cyklu. Komputer cykly MyWay jest bardzo przydatny do zapisów
odpowiedz
Polecane dla Ciebie