Pregoreksja - anoreksja podczas ciąży

Okazuje się, że zaburzenia odżywiania przyjmują bardzo niebezpieczną formę również w trakcie ciąży. Dowiedz się więcej o obsesyjnym odchudzaniu w ciąży.
Pregoreksja - anoreksja podczas ciąży
fot. istock.com
26.09.2023
Katarzyna Lemanowicz

Jak dowodzą specjaliści, zaburzenia odżywiania i obsesyjna dbałość o zachowanie idealnie smukłej sylwetki, to nie tylko anoreksja i bulimia. Okazuje się, że schorzenia dietetyczne przyjmują ostatnio nowe formy - permareksji, ortoreksji, vigoreksji albo megareksji. Jednym z najniebezpieczniejszych rodzajów zaburzeń odżywiania jest jednak pregoreksja, czyli obsesyjne odchudzanie w ciąży.

O co dokładnie chodzi w pregoreksji?

Jak wynika ze statystyk, w Anglii na pregoreksję cierpi jedna na dwadzieścia kobiet w ciąży, choć, jak przyznają lekarze, problem ten ma o wiele szerszy zasięg. Jako główną przyczynę zaburzeń odżywiania wśród ciężarnych, wskazuje się naśladowanie hollywoodzkiej mody na bycie piękną, smukłą i wysportowaną młodą mamą. Dzięki cudownym, beztłuszczowym jadłospisom i wyczerpującym treningom u boku światowej sławy trenerów, Heidi Klum wróciła na wybieg już dwa miesiące po porodzie, a Angelina Jolie kilka tygodni po urodzeniu bliźniaków wyglądała szczuplej niż przed ciążą. Podobnie było z Nicole Richie, Nicole Kidman i Natalią Vodianovą. Z całej śmietanki towarzyskiej słynnych i szczupłych mam Hollywood wyłamała się jedynie Jennifer Lopez, która po ciąży przytyła aż 35 kg i do dzisiaj boryka się z nadprogramowymi kilogramami. W konsekwencji, latynoska księżniczka muzyki pop nie jest już trendy, bo nie uosabia ideału chudego piękna. A miliony kobiet na całym świecie chcą, aby ich idolki były smukłe i nieskazitelne. Zawsze i za wszelką cenę.

Czy można się odchudzać będąc w ciąży?

Niestety, odchudzanie w ciąży przybiera coraz bardziej niebezpieczne formy. Przyszłe mamy głodzą się, stosują środki przeczyszczające, a nawet… prowokują wymioty. Lekarze ostrzegają, że tak nieodpowiedzialne zachowania mogą zagrażać życiu i zdrowiu dziecka. Najczęściej skutkują wcześniactwem, niską wagą urodzeniową albo poronieniem. Badania potwierdzają również, że potomstwo kobiet, które odchudzały się w ciąży, boryka się z chorobami serca, ma trudności z nauką i koncentracją oraz częściej cierpi na depresję.

fot. istock.com

Jak leczyć pregoreksję?

Leczenie pregoreksji, podobnie jak w przypadku bulimii i anoreksji, wiąże się z konsultacjami z dietetykiem i psychoterapeutą. Terapia wymaga sporego wysiłku od przyszłej mamy, gdyż trudno jest zwalczyć chorobliwą obsesję idealnego wyglądu. Mimo to, jak pokazują badania, wielu kobietom udaje się pokonać pregoreksję, ale tuż po urodzeniu dziecka wracają do niezdrowych nawyków i katorżniczych diet. Niestety, taka motywacja bywa groźna i może prowadzić do trwałych zaburzeń odżywiania.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Weronika (Ocena: 5) 27.09.2023 21:07
Uważam, że dziecko to dar, bardzo wyczekuję swojego skarbu... Podobno pomaga w zapłodnieniu żel PreFert, macie doświadczenia z nim?
odpowiedz
Martyna (Ocena: 5) 27.09.2023 20:36
Ja tam nie chcę mieć dzieci, wolę zapobiegać. Polecam w takim wypadku wkładkę niehormonalną Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie