4 najbardziej irytujące symptomy ciążowe, które w rzeczywistości są dla ciebie dobre!

Gdy dostrzeżesz te symptomy, nie od razu rwij włosy z głowy.
4 najbardziej irytujące symptomy ciążowe, które w rzeczywistości są dla ciebie dobre!
fot. istock.com
22.09.2023
Katarzyna Lemanowicz

Wiadomo powszechnie, że w początkowym okresie ciąży pojawia się wiele nielubianych przez mamy symptomów, takich jak poranne mdłości. Czasem może się zdarzyć, że trwają dłużej niż byś chciała, ale możesz nie wiedzieć, że mogą być bardzo korzystne dla twojego dziecka! Zgaga, zaparcia, bóle pleców – brzmi znajomo? Nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Ale przetrwasz wszystko, jeśli wiesz, że twoje dziecko jest bezpieczne i zdrowo się rozwija. I o tym właśnie mówią niektóre niezbyt przyjemne symptomy. 

Symptomy ciąży, które są dla ciebie dobre

#1 Bolące i powiększone piersi: najczęściej na początku pierwszego trymestru. Dlaczego jest to dobre: ból i powiększone piersi są wynikiem zwiększonego poziomu estrogenu i progesteronu, które są jednymi z najważniejszych hormonów potrzebnych do rozwoju dziecka w czasie ciąży. I chociaż będzie ci ciężej, bo musisz dźwigać swoje nowe duże piersi, to bądź cierpliwa, bo są one oznaką czegoś bardzo dobrego: że twój maluch wspaniale rozwija się w twoim brzuszku!

#2 Plamienie: pierwsze tygodnie. Dlaczego jest to dobre: może ci się wydawać, że widząc ślady krwi na bieliźnie coś jest nie tak (mogą być delikatnie różowe lub brązowe). Ale w początkowych fazach ciąży jest to zupełnie normalny objaw. Jest to objaw związany z krwawieniem implantacyjnym. Jest to wczesny wskaźnik ciąży i dochodzi do niego, gdy zapłodnione jajeczko przywiązuje się do błony śluzowej macicy, co może prowadzić do lekkiego krwawienia. Pamiętaj, że nie każda kobieta będzie je miała, więc nie przejmuj się, jeśli nie masz tego objawu. Często jest on mylony z miesiączką, jeśli kobieta nie ma świadomości, że jest w ciąży.

fot. istock.com

#3 Poranne mdłości: pierwszy trymestr. Dlaczego jest to dobre: choć chyba każda kobieta ich nie znosi, mogą się ciągnąć całymi tygodniami. To mdłości (zwłaszcza te poranne), są uważane za nieodłączny objaw zdrowej ciąży. Nikt nie wie dokładnie, co jest ich przyczyną, ale eksperci uważają, że mają one związek z szybkim wzrostem gonadotropiny – hormonu ludzkiej kosmówki niezbędnego do rozwoju ciąży.

Częste wizyty w toalecie są korzystne również dla ciebie. Najnowsze badania sugerują, że kobiety, które ich doświadczyły są mniej narażone na poronienie lub przedwczesne urodzenie. Ich dzieci mają mniej wad wrodzonych i lepiej wypadają na testach IQ. Co niezwykle ważne mdłości pomagają również pozbywać się żywności, które mogłaby szkodzić dziecku w pierwszym trymestrze. Twój organizm jest tak wspaniale zaprogramowany, że jeśli zjesz coś niezdrowego, zmusi cię do wydalenia tego z siebie. Nasze ciało samo doskonale troszczy się o dziecko. Czy to nie wspaniała perspektywa?

Chodzi tu głównie o mięsa i warzywa, które mają dużo toksyn i pasożytów, które mogłyby zaszkodzić płodowi. Dr Bohn (autorka poradników dla kobiet, na temat tego, jak przetrwać ciążę i poród) wyjaśnia, że lepiej spożywać mdłe jedzenie, które zapobiega potencjalnemu narażaniu kobiet na dostarczanie toksyn do organizmu. Dlatego teraz kiedy będziesz miała poranne mdłości ciesz się z tego, bo oznacza to, że twój organizm wspaniale radzi sobie z ciążą! Pamiętaj jednak, że jeśli ich nie masz, nie trzeba wpadać w panikę. Wiele kobiet, które nie miało porannych mdłości, urodziło całkowicie zdrowe dzieci.

#4 Zwiększone upławy: w trakcie całej ciąży. Dlaczego jest to dobre: winowajcą za znaczne upławy i ogólne uczucie wilgoci w miejscach intymnych jest znaczny wzrost estrogenów. Poza tym jest to znak, że ciąża rozwija się prawidłowo i wszystko jest na dobrej drodze. Upławy pomagają oczyścić pochwę z bakterii i zapobiegają różnym infekcjom, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Po raz kolejny widać, jak wspaniały jest twój organizm i jak dba o ciebie i twoje maleństwo!

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Renata (Ocena: 5) 27.09.2023 20:49
Na razie nie myślę o dziecku, stosuję ochronę mechaniczną - mam błonę dopochwową Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie