Dziwaczne sny ciężarnych kobiet - co oznaczają?

Dużo kobiet twierdzi, że ma dziwaczne, niecodzienne sny w ciąży.
Dziwaczne sny ciężarnych kobiet - co oznaczają?
fot. istock.com
13.09.2023
Katarzyna Lemanowicz

Oto kilka przykładów takich snów i ich analiza dokonana przez specjalistkę w tej dziedzinie, psychoanalityczkę, Lauri Loewenberg. Przeczytajcie, jak zaskakujące może być znaczenie niektórych wizji, które śnicie, spodziewając się dziecka.

Interpretacja snów - co oznaczają?

Gdy śni ci się seryjny morderca: Jednej mamie, która na forum internetowym podzieliła się swoim snem kiedy była w drugim trymestrze, śniło się, że seryjny morderca jest na wolności, ubrany jak zabójcy z serii horrorów „Krzyk”. Zdążył uśmiercić już 6 osób i kiedy zbliżał się aby zabić jej szwagierkę, która z nią akurat była kilkakrotnie go ciachnęła nożem. Ciekawe, że nie było widać krwi, a to dźganie tylko powstrzymało napastnika do czasu przybycia policji. Potem okazało się, że napastnikiem był jeden z aktorów, których internautka kojarzy z telewizji, i zaczął ją nękać potem nawet z więzienia, ale ojciec przyszłej mamy go zastrzelił. 

Co to może oznaczać? Zdaniem specjalistki jest to powszechna wizja, gdy w czasie ciąży śni się śmierć lub morderstwo. Śmierć w śnie oznacza, że coś się w życiu kończy lub zmienia, więc morderstwo może się kojarzyć ze zmianami, które w jakimś stopniu są przez ciążę wymuszone.

Kiedy kobieta jest w ciąży wiele swoich dotychczasowych zachowań musi zmienić dla dobra dziecka, np. godziny snu, złe nawyki żywieniowe itp. Wraz z pojawieniem się pierwszego dziecka stara tożsamość kobiety „umiera” i mogą pojawić się sny odwołujące się do raptownej zmiany w życiu. To, że morderca w śnie „zabił” 6 osób może oznaczać, że akurat tych większych odczuwalnych zmian w życiu po zajściu w ciążę było akurat sześć.

fot. istock.com

Wampiry: Innej mamie śniło się, po kłótni z jej mężem, że zamieszkała w domu z wampirami. Była tam piwnica, w której było uwięzionych mnóstwo dzieci, które wampiry chciały pożreć, a jedna dziewczynka chciała uciec, płynąc przez jezioro, lecz matce nie udało się jej ocalić, bo wampiry były szybsze. Potem była parada z okazji święta Halloween, prowadzona przez seryjnych morderców z hollywoodzkich filmów, a które też mieszkały w domu opanowanym przez wampiry.

Łatwo się domyślić, że mama, której śnił się ten koszmar, jest Amerykanką. Jak analityczka snów tłumaczy jej sen?

Pierwszy wniosek z tej historii jest taki, że nie należy się kłócić przed pójściem spać. Nawet po zaśnięciu, kłótnia wciąż oddziałuje na układ nerwowy. Wampirem może być w tym przypadku dziecko, ponieważ żywi się poprzez pępowinę, wysysając z matki składniki odżywcze. Wampiry ze snu mogą również symbolizować jakieś wampiry energetyczne z otoczenia matki. Piwnica symbolizuje miejsce w podświadomości, do której się spycha rzeczy, z którymi trudno sobie dać radę lub nie chce się z nimi zmierzyć. 

Seryjni mordercy mogą oznaczać jakieś powtarzające się sprawy, które dręczą człowieka a wampiry stanowić personifikację dążenia do pozostania wiecznie młodą. A mała dziewczynka w śnie to sama ciężarna, która czuje się wciąż małą dziewczynką, a jednak już niedługo sama zostanie matką.

Atak ryb: 8 miesięcy ciąży innej mamy wypełnione było snami na temat przerażających ryb. Ryby w snach goniły ją po kuchni, wydostając się z dużej ilości beczek, które pękały pod naporem wściekłych ławic. Sny były na tyle przerażające, że od tamtej pory kobieta przestała  jeść ryby, zaczęła bać się wchodzić do wody, aby popływać w jeziorach, morzu, nawet w basenie, o ile nie był on bardzo płytki. Skąd taki dziwaczny sen?

Według analityczki snów, Lauri Loewenberg, sny o rybach to norma w ciąży, ponieważ brzuch kobiety jest jak zbiornik wodny, w którym pływa mała rybka. Złowieszcze ryby w śnie mogą występować wówczas, gdy ciąża wiąże się z doświadczaniem jakiś problemów podczas jej przebiegu. Ryba symbolizuje dziecko, które być może kobieta chciałaby już urodzić, czyli sprawić, aby wyszło ze zbiornika wodnego - w tym wypadku macicy.

Zombie: Inny sen opisany przez jedną z mam dotyczył potworów zombie. Śniło jej się, że jej miasto opanowały zombie, czyli żywe trupy. Stała na balkonie z mężem i razem strzelali z karabinów do atakujących budynek zombie. Kiedy uświadomiła sobie, że nie jest w stanie uciec, zaczęły kończyc się im naboje.

Taki sen może reprezentować jakieś sprawy życiowe, których nie możemy się pozbyć, sprawy niezałatwione, takie jak negatywne uczucia, nawracające myśli, brak pojednania z ludźmi. Oczyszczenie z nich umysłu może pomóc.

A czy ciężarne mają kiedykolwiek przyjemne sny?

Celebrycki romans: Pewnej internautce śniło się, że miała romans z jednym ze znanych, lubianych przez siebie piosenkarzy, który prosił ją, aby wspólnie z nim zaśpiewała jego piosenkę.

Kluczem do tego snu mogą być słowa jednej z piosenek tegoż piosenkarza, mówiące np. o tym, że nie może on doczekać się, aż pozna swą ukochaną, symbolizujące w tym przypadku oczekiwanie na poznanie dziecka.

Czy o czymś nie zapomniałam? Sen, w którym kobieta śpieszy się jako drużba na ślub znajomej i kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że zapomniała wszystkiego, co niezbędne na ten ślub lub inne sny, w którym oczekująca mama jest spóźniona na jakieś wydarzenie (np. egzamin maturalny, własny ślub), powtarzają się u ciężarnych często.

Obawy związane z oczekiwaniem na przyjście na świat dziecka, którego pojawienie wywołuje duże zmiany w życiu matki, podobnie jak wyjście za mąż czy zdanie matury, mogą dotyczyć tego, czy jesteśmy na to gotowe tj. do pełnienia roli matki.  Taki sen podpowiada także, aby koncentrować się na samym porodzie, bo do reszty jesteśmy przygotowane ze względu na instynkt, który resztę nam podpowie.

A na koniec najprzyjemniejsze...

Bezbolesny poród: Jedna z ciężarnych opisała swój sen na forum internetowym: śniła, że poszła do pracy w ciąży, siedziała w fotelu przed komputerem, nie czuła bólu, a dziecko po prostu wyślizgnęło się dołem prosto w koktajl z krewetek.

Obawa przed bólem porodowym dotyczy wielu mam, szczególnie kiedy nigdy wcześniej go nie doświadczyły. Umysł nie ma nic do czego może się odwołać, aby przyrównać jakąś sytuację porównywalną do tej podczas porodu. Krewetka symbolizuje skulone, różowiutkie, nowo narodzone dziecko.

Hotel i jedzenie: Sen, opowiedziany przez inną z mam, w którym dziecko rodzi się w hotelu i nie chce być karmione piersią, a domaga się od razu tostów z masłem orzechowym i galaretki może oznaczać, że kobieta sama ma ochotę zjeść właśnie te rzeczy, a hotel jako miejsce tymczasowego pobytu symbolizuje tęsknotę za ukończeniem ciąży (okresu przejściowego) i szczęśliwym rozwiązaniem.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Gosia (Ocena: 5) 21.09.2023 14:36
Wyznaczanie dni płodnych jest możliwe także w przypadku nieregularnych cyklów. Fajnie sprawdza się w takich sytuacjach monitor płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
Polecane dla Ciebie